Yeteri kadar uyumazsanız...

Uzmanlar, yeteri kadar uyumayan kişilerin enfeksiyon hastalıklarına yakalanma olasılığının daha çok olduğu konusunda uyarıyor.

Sağlık - 10.10.2018 12:31
Yeteri kadar uyumazsanız...
Yeteri kadar uyumuyorsanız dikkat! Uzmanlar, uykusunu düzenli almayan kişilerin soğuk algınlığına yakalanma riskinin daha çok olduğunu söylüyor. 7 saatten az uyuyanlar, 8 saat ve üzeri uyuyanlarla kıyaslandığında 3 kat daha fazla soğuk algınlığına yakalanma riski taşıyor. Bu nedenle uyku düzeni sağlık açısından önem taşıyor. Peki az uyumanın zararları nelerdir? İşte detaylar...

AZ UYKU HASTA EDİYOR
Hastalıklara karşı etkenleri şöyle sıralayabiliriz: Düzenli egzersiz yapma, bol taze meyve ve sebze tüketmek, vitamin takviyesi almak, dengeli beslenmek, bol sıvı almak, kapalı ve havasız ortamlarda geçirilen zamanları kısaltmak, ortamı sık havalandırmak, mevsime uyumlu giyinmek, hasta kişilerle temasta bulunmamak, ellerimizi sık sık ve sabunla yıkamak,öpüşme ve el sıkışmalarını azaltmak,yeterli süre ve kaliteli uyku uyumak.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK GEREKİYOR
Okulların açılması ve insanların kapalı ortamlarda daha çok vakit geçirmesi, hastalıkların daha kolay taşınmasına ve bulaşmasına sebep oluyor. 200'den fazla virüsün soğuk algınlığına neden olması ve bu virüslerin hepsine etkili bir ilaç bulunamaması nedeniyle bağışıklık sistemini güçlü tutmanız gerekmektedir.

HORMONAL DEĞİŞİKLİKLER OLUŞMAYA BAŞLIYOR
Uzmanlar, “Yazın açık havada geçirilen zamanlar, denizler, ormanlar, parklar sonbaharla birlikte yerini ev ve iş yeri arasındaki kısır döngüye, trafik stresine, artan iş yüküne, çoğunlukla televizyon başında geçirilen zamana bıraktığında buna yönelik savunma mekanizması geliştiremeyen kişilerde sonbahar depresyonuna girme ihtimali artıyor. Bu mevsimde vücut depoladığı birçok vitamin ve antioksidanları tüketiyor. Mevsim değişiminde insanlarda, bir takım hormonal değişiklikler oluşuyor. Bütün bunlar bağışıklık sisteminde zayıflamaya neden oluyor. İnsanlar kolaylıkla enfeksiyonlara yakalanıyorlar" şeklinde konuşuyor.

GRİP ÖLÜMCÜL SEYREDEBİLEN ENFEKSİYON
Uzmanlar, “Bu mevsimde artan enfeksiyon hastalıklarından grip enfeksiyonuna dikkat edilmesi gerekiyor. Grip influenza A, B ve C virüslerinin neden olduğu viral bir enfeksiyon hastalığıdır. Hatta öyle ki, grip ölümcül seyredebilen enfeksiyondur. Özellikle risk grubuna giren gebeler, 65 yaşın üzerindeki kişiler, kronik kalp, akciğer, böbrek, karaciğer hastalığı, diyabeti olanlarda, immünsupresif hastalarda daha ağır ilerleyebiliyor. Gribal enfeksiyon virüsleri başta kişiden kişiye, öksürük veya hapşırma yoluyla yayılmaktadır. Bazen kirli bir yüzeye dokunduktan sonra ağza veya burnu dokunan insanlar da enfekte olabilmektedir. Bu nedenle mevsim başında grip ve zatürre aşılarının yaptırılması önemlidir" diyerek grip enfeksiyonu konusunda dikkatli olunması gerektiğini söylüyor.

Sonbaharda bol bol süt için! Nedeniyse...

Sonbaharda bol bol süt için! Nedeniyse...

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Sağlık, uyku

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
  • Bunu Pinterest'te  paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz