Sanat hayatımızın neresinde?

Sanat deyince ilk aklımıza gelen resim ve müzik olduğundan bir adım öteye gidemez bir toplum olduğumuzu daha ne kadar haykırsak az. Bize çocukken okullarda önümüze koydukları vazoda çiçek resmi çizmeyi öğrettiler. Şimdi aynısını çocuklarıma da buyuruyorlar. Bana çalınabilecek tek müzik aletinin flüt olduğunu hissettirerek hep onu çalmamı beklediler. Şimdi kızıma da aynısını yaptırıp flüt çalmasını bekliyorlar. Başka çalgı aleti üretilmemiş gibi hiç de öğretilmedi. Yıllar yıllar geçti, yollar değişti ama sanat hala değişemedi. Vazodaki resim ve flüt! Bir de melodika olarak bir tıkçık ilerledi.

Kültür-Sanat

Sanat hayatımızın neresinde? Kimse çıkıp da içindeki duyguları yansıtan bir resim çiz demedi ya da hayalini bana resimle anlat da demedi. Sen hangi müzik aletini çalmak istersin diye de sormadı. Daha doğrusu sanatın; müzik ve resimden ibaret olduğu kısıtlayarak öğretildi ve bu olgu bir adım ilerlemedi. Oysa sanat insanın ilham sonucu içinden dökülenlerle dolan bir nehir gibidir. Hislerin dışa vurumudur. Çaldırır, söyletir, çizdirir, dans ettirir, tasarlatır, ilham olur ve bir hayatı değiştirir. Bizler sanattan nasıl para kazanırım derdine düştüğümüz sürece sanatın sadece tüccarları olabiliriz ve emeklemekten öteye geçemeyiz. Ben kültür sanat adına yazı yamaya kalktığımda sanata dair yeni bir habere çok az rastlayabiliyorum. Ülkemizde sanatçı sayısı da parmakla sayılabilecek durumda. Oysa yüzlerce olsak, çoğalsak ve renklensek, yaşadığımız hayatı renklendirsek… Sanat gelişmedikçe insanlıktan gelişmesini beklemek de tam bir umut fakirliği.

Sanat yapana da destek olup sahip çıkan yok. Aksine, “Yaparım ben bunu ya… Bu da bir şey mi? Çok kolay” diye her şeyi yapabileceğimizi söyleyerek hiçbir şey yapmayan bir milletiz işte. Sanat bizim dilimizde, içimizde olanlara da toprak atmışlar teoride.

YAZI: KAMURAN AKDEMİR
YASAL UYARI: İçeriğin kopyalanması yasaktır. İçerik, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: