Neden sebepsiz yere kilo alıyorsunuz?

Demir eksikliği olan kişilerin sıklıkla sorduğu demir eksikliği kilo yapar mı? gibi soruları Dr. Sinan Akkurt yanıtladı.

Sağlık - 13.04.2018 08:48
Neden sebepsiz yere kilo alıyorsunuz?
Son yıllarda hemen hemen birçok kişide görülen demir eksikliğinin başında çay ve kafein gibi gıdaların tüketimi olduğu öğrenilmiştir. Dr. Sinan Akkurt, özellikle yemek yedikten hemen sonra çay içilmesinin de demir emilimini engelleyen bir alışkanlık olduğunu açıkladı.


Dr. Sinan Akkurt, demir takviyesi için keçiboynuzu pekmezinin sabahları 2-3 tatlı kaşığı tüketilmesini önerdi.
Üzüm ve dutun hem B12, hem demir açısından; ıspanak, brokoli ve kuşkonmazın hem folik asit, hem demir açısından zengin içerikleri ile kansızlığa ilaç etkisi yarattığını vurguladı.
Bunların yanı sıra doktorun önereceği ilaç takviyesi ile kansızlığın kısa sürede kontrol altına alınabilir. Sık rastlandığı için sıradan bir durum olarak algılamamalı, ihmal etmemeliyiz. Önemli olan erken tanı ve erken müdahaledir.


Akkurt, sürekli nedensiz yorgunluk, halsizlik, sinirlilik hali yanında çarpıntı, baş ağrısı, bulantı, soluk ten rengi, el ve ayakların soğukluğu gibi belirtilerin kansızlığı işaret ettiğini dile getirdi. Bu belirtilere rastlandığında muhakkak doktora başvurulması ve nedenin saptanması gerektiğini belirtirken, kansızlığın genellikle demir eksikliğinden kaynaklandığına değindi.


Tıpkı insülin direnci ya da adeno virüste olduğu gibi demir eksikliği olanların da kilo verememekle beraber demir eksikliği hormonal dengesizliğe yol açarak dolaylı yoldan kilo alımına sebep olur. Vücudunuzda demir eksikliği varken istediğiniz kadar diyet yapın, spor yapın kilo veremezsiniz.


Demir eksikliğine bağlı kansızlık kadınlarda daha fazla görülmektedir. Demir eksikliğinin kontrol altına alınmaması durumunda depresyona, hafıza kaybına, odaklanma sorununa, bağışıklığın güçsüz düşmesine ve gelişim çağındaki bireylerde gelişim geriliğine yol açabilmektedir.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece gecce.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
  • Bunu Pinterest'te  paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz