MOLLALAR MAGAZİNİ YASAKLADI

İran'daki molla rejimi, dokuz magazin dergisini “ahlaksızlık” gerekçesiyle kapattı.

Magazin - 17.03.2008 10:39
MOLLALAR MAGAZİNİ YASAKLADI
İran'da önceki gün yapılan genel seçimlerden Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ı destekleyen muhafazakarlar seçime katılmalarına bile izin vermedikleri reformcuları ezip geçerek büyük zaferle ayrıldı. Dün öğle saatlerinde muhafazakar vekillerin 290 sandalyeli parlamentoda 163 sandalyeyi kontrol ederek tek başına iktidar oldukları açıklandı. Reformcuların sayısı ise 40'ta kaldı. Bu sonuçların açıklanmasının hemen ardından Ahmedinecad'ın ilk icraatı da geldi. İran Kültür Bakanlığı ülkede yayın yapan 9 magazin dergisinin "ahlaksız" yayınları nedeniyle kapatıldığı açıklandı. Bakanlık açıklamasında, "Bu dergiler batının ahlaksız yaşam tarzı süren yıldızlarıyla ilgili haberler yayınlayarak gençlerimize kötü örnek oluyor. Örtüsüz kadınları sayfalarına taşıyor. Ahlaka aykırı ilaçların reklamını yapmaktan da geri durmuyorlar" ifadesi kullanıldı.

Kapatılan dergilerden Sob-e Zengdegi'nin yayın yönetmeni Muhsin Ahmedi, "Kapatılma emrinin tarihi 10 Mart. Yani seçimde tepki olmasın diye bekletmişler" açıklamasını yaptı. Dergilerin tümünün başında İranlılar'ın bulunduğu ve Farsça yayınlandıkları açıklandı. Kararı protesto eden dergi çalışanları AFP'ye yaptıkları açıklamada, "Bizim politikayla işimiz yok. Sadece Hollywood ve İran yıldızlarıyla ilgili küçük haberler veriyoruz" dedi. İranlı yetkililer ise kapatma gerekçelerinden birinin de başlarını tam anlamıyla örtmeyen ve dar kıyafetler giyen İranlı sinema yıldızlarının fotoğraflaranın bu dergilerde yer alması olduğunu açıkladı.

Tahran'daki büyük kitapçılarda Vogue, Cosmopolitan, The Economist gibi dergiler raflarda yerini alıyor. Ancak içlerindeki fotoğraflar teker teker incelemeden geçirilip uygunsuz bulunan resimler sansürlendikten sonra satışa çıkarılıyor. Ünlü yıldızların göğüs dekolteleri siyah kalemle boyanıyor. Ama karaborsada dergilerin orijinallerini de bulmak mümkün...
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece gecce.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
  • Bunu Pinterest'te  paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz

Bunlarda ilginizi çekebilir: