Ağız sağlığınızı atlamayın!

Vücut sağlığının önemli bir parçası olan ağız sağlığının atlanmaması gerektiği bilinmektedir. Ancak ağız bakımı için dikkat etmeniz gerek önemli unsurlar yer almaktadır. İşte Okan Üniversitesi Diş Hastanesi Periodontoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Melek Altan Köran ağız sağlığınızda dikkat etmeniz gereken unsurları açıkladı.

Sağlık - 11.04.2018 11:39
Ağız sağlığınızı atlamayın!
Ağız sağlığının günlük yaşamı direkt etkileyen psiko-sosyal etkileri dışında, vücut sağlığındaki önemi bilinmektedir.

Okan Üniversitesi Diş Hastanesi Periodontoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Melek Altan Köran, “Ağız içerisindeki çürüklerin, diş kayıplarının ve dişeti hastalıklarının diyabet ve kalp hastalıkları gibi pek çok farklı hastalıkla bağlantılı olduğu gösterilmiştir. Yani sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmamızın aynı zamanda genel vücut sağlığımıza da katkıları vardır” diye ifade eden Köran, “Ağız sağlığının korunmasında düzenli ve doğru yapılan ağız bakımı ve bu amaçla doğru bakım ürünlerinin kullanılması kilit bir öneme sahiptir” şeklinde ağız sağlığının önemini vurguladı.


Ağız bakımında doğru diş fırçası seçiminin ve fırçanın doğru tekniklerle kullanılmasının önemini Okan Üniversitesi Diş Hastanesi Periodontoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Melek Altan Köran şu şekilde ifade etti: “Bu amaçla özellikle diş hekiminiz tarafından ağız sağlığınız ve ihtiyaçlarınız gözetilerek size önerilen diş fırçalarını yine size önerilen tekniklerle kullanarak ağız bakımınızı optimize edebilirsiniz. Genellikle sağlıklı diş etine sahip hastalarda orta sert diş fırçaları önerilirken, hassasiyet şikayeti olan ya da dişeti çekilmeleri olan hastalarda yumuşak diş fırçaları önerilebilmektedir.”

SARJ EDİLEBİLİR DİŞ FIRÇALARINI TERCİH ETMELİSİNİZ

Gün geçtikçe ilerleyen teknoloji, son yıllarda ağız bakım ürünlerinde de gelişim göstermektedir. Manuel diş fırçalarına alternatif olarak geliştirilen farklı tasarımlardaki ve etkinliklerdeki şarj edilebilir diş fırçaları, hem hastalar hem de hekimler tarafından gün geçtikçe daha fazla tercih edilir olduğunu belirten Köran, “Titreşimli-dönme hareketine sahip şarj edilebilir diş fırçası teknolojisinin plağı uzaklaştırmada ve diş eti iltihabını azaltmada manuel diş fırçasından üstün olduğunu gösteren çalışmalar da bulunmaktadır. Ancak şarj edilebilir diş fırçalarında da fırça başlığının hasta ihtiyaçlarına uygun olacak şekilde seçilmesi önemlidir” dedi.

DOĞRU DİŞ MACUNU SEÇİMİ

Doğru diş fırçası kadar doğru diş macunu seçimi de ağız sağlığında çok önemlidir. Okan Üniversitesi Diş Hastanesi Periodontoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Melek Altan Köran ''Diş fırçalarıyla elde edilen mekanik temizliğin bazı kimyasal ajanlarla desteklenmesi de gerekmektedir. Diş macunlarının da seçimi yine hastanın ihtiyaçlarına göre belirlenmelidir. Bu amaçla kullanılan diş macunlarının içeriğindeki florla ilgili son zamanlarda özellikle sosyal medyada çıkan bazı yazılar kafa karışıklığına neden olmaktadır” diye belirten Köran, “Florun diş çürüklerini engelleyici etkisi bilimsel olarak yıllar önce kanıtlanmış bir gerçektir. Hekiminiz tarafından ihtiyacınıza göre belirlenen aralıklarla uygulanan yüzeysel flor uygulamalarının ya da ağız bakım ürünleriyle alınan florun genel vücut sağlığı üzerine olumsuz etkileri bulunmamaktadır. Florsuz macun kullanımıyla florun sağladığı koruyuculuktan mahrum kalındığı unutulmamalıdır.'' önerisinde bulundu.

Ağız sağlığının vücut sağlığının önemli bir parçası olduğu unutulmamalıdır. Doğru diş macunu, uygun fırça seçimi ve doğru fırçalama teknikleri için diş hekiminize mutlaka danışmalısınız.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece gecce.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
  • Bunu Pinterest'te  paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz