Ne fazla coşun, ne de fazla kahrolun!

Bizler genelde mutlu olduğumuzda gülüyor, mutsuz olduğumuzda da ağlıyoruz. Peki mutlu bir haber aldığınızda kahrolabilir, üzüntülü bir haber aldığınızda ise mutlu olabilir misiniz?

Yaşam Bilimi

Nasıl mutlu olduğunuzda (güzel bir haber aldığınızda, başarı elde ettiğinizde, sürpriz bir hediye aldığınızda vb.) gülüyorsanız, bunu mutsuz olduğunuzda da (hastalık, ölüm haberi, kayıp vb.) yapın! Kahkahalarla gülün... Veya tam tersi, nasıl ki mutsuz olduğunuzda ağlıyorsanız, bunu mutlu olduğunuzda da yapın. Hüngür hüngür ağlayın. Yapabilir misiniz?


Yani her iki durumda da tek bir tepki gösterin; ya gülün ya da ağlayın. Bunu hayatınıza sokabilirseniz, ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Ama bunu yapmak çok zordur; çünkü kişi ne acılara gülebilir, ne de mutluluklara ağlayabilir...

Maden bunu uygulamak zor, o zaman size başka bir önerim var: Nötr olun. İyi ya da kötü her iki duygusal durumda da dengenizi korumaya çalışın. Ne fazla sevinin, ne fazla üzülün. Sevinçlerinizin ve acılarınızın seviyesini azaltın. Öyle ki her ikisi de sıfır noktasında buluşsun. Bu nokta nötr noktasıdır. Olgunluktur. Erdemdir. Nötr olmak budur.


Bu, kişinin “bitkisel hayata girip hıyar gibi yaşaması” :-) anlamına gelmez. Nötr olmak, psikolojik vaka olmak anlamına da gelmez. Tam tersi, kişi ancak nötr olabildiğinde asıl mutluluğu yakalar. Her iki tarafın da zihnin ilgisini çekmediği o nötr duruma geldiğinde, (yani mutlulukta fazla coşmayıp mutsuzlukta da fazla kahrolmadığında) transandantal diye tanımlanan “öbür tarafa” geçecektir.

Hayatınızı nötr pozisyona getirin, öyle ki sizi transandantal alana götürsün. Yoksa her zaman sevinç ve üzüntü adı altında var olan iki zıt gücün etkisi altında kalacaksınız. Bu ikisini eşitleyin ve tüm bunların zihnin iki tarafının oyunu olduğunu anlayın.

Doğası gereği zihnin bir tarafı sizi mutlu ederken, diğer tarafı da sizi mutsuz ediyor. Neticede, buna göre tepki gösteriyorsunuz. Bu zıtlığı görün ve her iki taraf için de aynı tepkiyi gösterin… ya gülün ya da ağlayın. Ama bunu yapamadığınız için, nötr kalmaya çalışın.

Tekrarlıyorum… yani ne fazla sevinç gösterin ne de fazla kahrolun. Tamamen tepkisiz kalabileceğiniz o bilinç düzeyini yakalayın. Bu şekilde ikisinin de aynı olduğunu anlayacaksınız. O zaman önünüzde başka bir kapı açılacak ve bu iki tarafın etkisi altında kalmadan transandantal (aşkın) boyuta geçeceksiniz. Nötr olmanın anlamı ve faydası budur.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: