Demet Akalın: "Yeni nesil popçulardan utanıyorum!"

15 şarkıdan oluşan yeni albümüyle hayranlarının karşısına çıkmaya hazırlanan Demet Akalın, kendisiyle özdeşleşen giderli tarzını devam ettirirken rap ve arabesk şarkılar ekleyip sevenlerini de şaşırtmayı hedefliyor. Gecce.com ofisinde buluştuğum Demet Akalın’a Hande Yener’le barışmasından, İrem Derici’nin kendisine uzattığı zeytin dalına ve Alişan’la yıllarca süren küslüğüne kadar her şeyi konuştuk. Güzel popçu, Hande Yener’le kavgasının yeni nesil popçulara kötü örnek olduğunu düşünüyor ve ekliyor: “Ben düşmanlıkla beslenmiyorum!”

Röportaj

Yeni albümünüz ne zaman çıkacak?

Albüm inşallah 23 Nisan’da çıkacak. Yetiştirmeye çalışıyoruz. Buradan stüdyoya gideceğiz. Şarkılarım tamam gibi zaten. 15 tane falan şarkı olmasını planlıyoruz.

Yine atarlı giderli şarkılar mı bizi bekliyor?

Giderli de var. Yeni, gençlerin takip ettiği rapler de var içinde. Arabesk de var. Her şey var. Kimi ararsan var zaten albümde.

Hayatınızdaki barış havası şarkılara yansır mı?

Yok ya atarsız gidersiz hayat olur mu?


"İREM'İN GENÇLİĞİNE VERİYORUM. BİZE YAŞLI DİYOR AMA!"

İrem Derici’den size bir zeytin dalı geldi. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Benim kimse ile kavgam yok bu saatten sonra. Ama İrem’in bu barış atakları 3-5 kere daha oldu. Ama sonra yine sükut-u hayale uğrattı beni. Yoksa ben o çıktığı zaman onu desteklemiştim. Onun için zaman diyorum, bir şey söyleyemiyorum.

“Demet’i canımdan çok severim” diye iddialı bir cümle kurdu. Sizin ona karşılık bir cevabınız yok mu?

Dediğim gibi daha önce de bu tarz şeyler söyledi. Whatsapp’tan konuşuyorduk. Bir de beni biliyorsun, benim kalbim kinliğe, hainliğe çalışmaz.

İrem Derici için neden "Sevmiyorum onu, çok saygısız" dediniz?

Çok çirkin şeyler söyledi. Diğer kızlarla, yeni kızlarla mesajları falan. Yine böyle güzel mesajlar veriyor. Whatsapp’tan yazıyor hem de. Ben de inanıyorum. Bir bakıyorum iki gün sonra “Karılar birbirini yesin!” falan diye benimle Hande’ye sataştı. Gençliğine veriyoruz onun. Bize yaşlı diyor ya.

2019 sizin için barış yılı olarak başladı. Bu barış rüzgarının sebebi ne? Kavgalardan sıkıldınız mı?

Şu ana kadar yapılan bir sürü kavgalar, polemikler zaten hep hakkım yeniyor diyeydi. Tırnaklarımla, onunla cebelleştim. Ama öyle olunca geçmişe dönüp bakıyorsun, koca bir hiç yaşanmış boşu boşuna. İnan barış olduğunda, insanlarla iyi olduğunda ayağın da tökezlemiyor, işin gücün de daha rast gidiyor. Yemin ediyorum, son iki senede kendimde bunu görüyorum. Biraz da yaşadığım olaylarla alakalı herhalde. Biraz da dediğim gibi büyüdüm. Onun için kimseyle küs kalmak gibi bir amacım yok.


“ALİŞAN’IN 10 SENE ÖNCE ALDIĞI ÇANTAYI KULLANIYORUM!”

Kimseyle küs kalmak istemiyorum dediniz ama geçen gün Instagram’da Alişan’la barışın mesajına “Enayilik” diye cevap verdiniz.

Enayilik, yine aynı şeyi savunuyorum. Çünkü ben ona o kadar güzel şeyler söyledim. Karısı hamile, doğum yapacak bebeğiyle mutlu mesut olsun. Bunun üstüne sen ne dersin? Teşekkür ederim, Allah razı olsun dersin. Sen hala bana 10 sene önce bunu demişti, zeytin bahçesi alması lazım bana dersen, hoş olmuyor yani. Bak 10 sene önce Alişan’ın bana hediye aldığı çantayı kullanıyorum.

Geçer ya. Onun da çocuğu olunca, başka bir kafaya girecek, iyileşecek diye düşünüyorum.

Alişan’a da bir zeytin dalı diyebilir miyiz?

Zeytin dalı değil. Ben kendi hayatımda bulunan insanlarla çok mutluyum. İyiyim böyle.

Hande Yener’le barışmanız için reklam diyenler oldu. Bu eleştirilere ne diyorsunuz?

Ama siz hem barışın diyorsunuz, barışınca da reklam diyorsunuz. Nasıl bir reklam olabilir ki? Yani o da ben de işimizde gücümüzdeyiz. Reklamlık bir şeyimiz yok. Reklam filmi teklifleri geldi. Ama o topa girersek insanları haklı çıkarmış oluruz. Ama müzikle alakalı her şeyi yapabiliriz. Şarkı olur, türkü olur, konser olur. İkimizin beraber olabileceği, hele ki faydası olacak bir şey olacaksa o konserin eyvallah ona varım. Ama reklam çekmek bu saatten sonra bize yakışmaz diye düşünüyorum. Olmaz yani.

Sizin en hassas noktanız kızınız. Hira’nın fotoğrafının altına kaka emojisi koymuştu. Sonra barışma nasıl sağlandı?

O da açıkladı. O manada koymak istemedim diyince ben de iyi düşünmek istiyorum. Sonuçta onun da evladı var. Onun için oraya çok takılı olursan inan yaşam devam etmiyor. Barış çok daha güzel bir şey, deneyin! İnsanın hayatında çok daha güzel şeyler oluyor.

Bundan 1 buçuk sene önce sorsaydın ama havalimanında görünce uçağımı falan değiştiriyordum. Kadınla aynı uçakta gitmeyim diye. Ne yapacaksın, ne olacak yani? Ya da onun gideceği yere gidilmesin, o onunla çalışmış bu bunla gibi düşüncelerim vardı. Dün en yakın arkadaşlarımdan bir tanesi geldi, “Ee ben ne yapacağım Hande’yi görünce?” diyor. Yani o enerji yakın arkadaşlarıma da sirayet ediyor. Bu sefer daha fena. O da kendince senin tarafında olmak istiyor. Seni haklı görüyor.

1 buçuk yıl öncesinden bugüne değişen ne?

Olgunluk ve büyüklük. Onun da patronu biliyorsun ki Polat Yağcı. Polat çok empoze etti. “Hande çok değişti, 6 ay önceki insan değil” dedi. Sonra baktım açıklamarına ki eskiden Hande çıktığında televizyon kanalını değiştirirdim. Kadının yüzünü görmeye tahammülüm yoktu. Ne yaptı anamı mı öldürdü, babamı mı öldürdü? Ama insan öyle bir pozisyona giriyor. Sonra baktım demeçleri çok değişti. Hukuki yönden de ben ona dava açmıştım. Sonra mahkeme bize uzlaşma gönderince, ben kabul ettim uzlaşmayı, o da kabul etti, sağ olsun.

Hande aslında çok komik, çok iyi kızdır. Benden başka da polemiğe girdiği kimse yok herhalde. Ben öyle biliyorum.


“YENİ NESİL POPÇULARDAN UTANIYORUM!”

Barış sonrası “Popun kraliçesi” unvanı kimde kaldı?

Kraliçelik ona da yakışıyor. Gülşen’e de yakışıyor. Ben arkadaşlarım iyi olsun istiyorum , gerçekten. Bak şarkısı çıktı. Bundan 6 ay önce yine İngilizce bir şarkı çıkarmıştı. Sordu gazeteciler, başarılar dilemiştim. İnan hayat öyle geçmiyor. Birbirini yemekle olmuyor. Onu denedik, güzel olmadı.

Eskiden bir şey söylüyordum, o onun üstüne çıkmaya çalışıyordu. O öyle bir dönemdi. Ben yenilerden çok utanıyorum. O kadar güzel geçiniyorlar, o kadar güzel yardımlaşmaları var ki… Mesela iki gün önce Simge bir şarkı bulmuş bana yolladı. Demet hanım bu şarkıda sizi buluyorum dedi. “Kız dedim Allah seni kahretmesin!” hemen aldım şarkıyı. Akşamına çözdüm şarkıyı. Genç nesle de çok parlak şeyler göstermiyorduk. O zaman öyleydi galiba. Hayat kavgası da vardı. Artık her şey rayına oturunca, insan o ruh halinden de geçiyor.

Bu kavgaların size bir katkısı olduğunu düşünüyor musunuz?

Olmadı. Fanlar için de günah. Arkadaş çevresi böyle, bir de fanların durumu vahim yani. İkimizi de seven insanlar oluyor. Hoş olmadı. Birkaç senemiz böyle geçti. Öyle bahsedildiği gibi 11 sene de değil.

Balıkçıda barış yemeği yiyecektiniz. Gittiniz mi yemeğe?

Güzel nüans. Kebapçı’dan çıkarken sordular, barış yemeği ne zaman diye. Kebap sevmez o. Kebapçı kadın benimdir.

Geçmişteki kavgalı olduğunuz isimleri düşündüğünüzde asla barışmam dediğiniz biri var mı?

Hiç öyle şeylerim yok. Tabi ki gönülden kırgın olduğum insanlar var ama hiç düşmanlıktan beslenmiyorum.

Ebru Gündeş’in Instagram’dan takibi bıraktığınız haberleri çıktı. Neden bıraktınız?

Zaten hiç takip etmiyordum ki. Biz Instagram değil Twitter’da birbirimizi takip ediyoruz. Saat 12’yi geçtikten sonra hemen albümünü indirdim, sayfama koydum. Pat! Gece aradı beni. “Nasıl beğendin mi?” dedi. Çocuk heyecanı vardı, kıpır kıpırdı. Benim Ebru Gündeş’le madileşmem mümkün değil. Biz çok eski arkadaşız. Biz yokluk arkadaşıyız onunla varlık arkadaşı değiliz. Onun için küsmemiz söz konusu olmaz.

“BİR DAHA ASLA EVLENMEM!”

Okan Bey ile barışmanızdaki tek sebep Hira mıydı?

Biz aşk bittiği için ayrılmadık ki. Aşk devam ediyor. Gerçi 1 buçuk aydır kızıyla yatıyor. Dadı gitti. Gündüzleri ben, geceleri o bakıyor.

O dönem sizin hiç ayrılmadığınızı söyleyenler vardı. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Yaşadığım o kadar kötü bir iki ay var ki… Her şeyi düşünebilirler, her şeyi söyleyebilirler ama onu demesinler. Çünkü çok sıkıntılı bir dönem yaşadım. Ve kızıma da yaşattırdım. O gelip Hira için “Ben her şeyi düzelteceğim” diyip kafasını önüne eğmeseydi. Ben yine barışmazdım. Domuzluğum tutmuştu. Çünkü ailesel olarak çok çirkin şeyler yaşandı.

Okan Bey’le tekrar evlenmeyi düşünüyor musunuz?

Yok anam yok! Güzel böyle.

Neden?

Bak buraya gelirken bile haber vermedim. Evliyken geriliyormuşum . Allah onu başımdan ayırmasın ama evlenmeyi düşünmüyorum.

Okan Bey’i Instagram’dan takip etmeyecek misiniz?

Ne yapacağım onu takip edip? Ondan sonra o beni takip edecek. Her şeye karışıyor. Onu niye koydun? Bunu niye koydun? Aaa! Hiç çekemem valla.

Bunlarda ilginizi çekebilir: