Gürkan Boztepe
Tüm yazıları MARKA DOKTORU Gürkan Boztepe gurkanboztepe@gecce.com
10.06.2018 10:43

Önemli gelişmeler

Bu hafta önemli gelişmeler yaşandı. Özellikle seçim geçim derdi devam ederken; Fenerbahçe başkanını seçti. Temiz yüzlü yeni lider profili Ali Koç’a ve ekibine başarılar dilerim.

İstanbul Rehberleri artık uzmanlaşacak. İstanbul Rehberler odası başkanı Hakan Eğinlioğlu çok önemli bir projeye imza attı. Gastrorehber projesi başlıyor. Bu ne demek? Artık rehberler de kendi arasında uzmanlaşacak. Gastronomi Turizmi derneği ile Rehberler odası Türkiye’de ilk kez uzman rehber yetiştirecek. Bu sektör için çok önemli. Bu sertifikalı eğitimler sonucu uzman rehberler, ülkemize gelen yabancı veya şehirdeki iç turisti; sadece tarih değil Gastronomik Kültürel değerleri de aktarıyor olacaklar. Bu proje diğer Gastronomik kentler için de örnek olacağı inancındayım. Artık uçağa binip gittiğiniz şehirde sadece bloogerları okuyarak yalan yanlış mekanlarda tarih ve kültür hissetmeden sadece tadımlama dönemi bitiyor. Derinliği olan kültürel rehberler size yemeklerin gerçek hikayesine kadar anlatıyor olacak.


Bu proje için Gastronomi turizmi derneği üyelerini de tebrik ederim. Bunu düşünüp uygulamak, üzerine de rehberlere sertifikalı uzmanlık yaratmak kolay değil. Önümüzdeki dönemde vizyoner restoran sahipleri GTD’ye üye olup, bu rehberler ve Gastronomi Seyahat Acenteleri vasıtası ile boş saatler için özel aksiyonlar koyacaklardır.

Gelelim bu hafta önemli başka ne var diye; UKEMA aldığı bazı kararlar ile UBER'i vurdu gibi gözüktü. Ama aslında Seyahat Acentelerini vurdu. Konuyla ilgili başta Türsab olmak üzere ayağa kalkınca; Sayın Vali, bugün geri adım attı ve Turist taşıma belgesi olan D2 belgesi ile ilgili ağır şartları yumuşatacağı sinyalini verdi. Sadece İstanbul’da 2500 ‘den fazla seyahat acentesi var. Turist taşıma belgesi ile UBER'i aynı kefeye koymak yanlış. Taksiciler potansiyelini yanımıza çekelim derken turizmcileri karşıya almamak lazım. Bu işler hassas. Sayın İsmail Gültekin Valim bu ayarı iyi yapar diye düşünüyorum. Yoksa sezonun ortasında havalimanından turistleri 45'lik otobüsler yerine bagajlarla taksiciler taşımaya başlarsa ve Turizm Acenteleri ayaklanırsa seçim öncesi Turizm sektörü karşıya alınmış olur. Bu iş İsmail Valimde biter. İsmail Valim çok sevdiğim genç dinamik Turizmden sorumlu Vali yardımcımız. Bize böyle çağdaş akıllı iş bitirici Valiler lazım. Kartı cebimde bir şey lazım olan beni arasın. Ben O'na söylerim. O çözer.

Şimdilerde Gastronomi Turizmi Derneğimize yeni üye olan Dr. Ebru Nurluoğlu’nun "Denemeyi Denemek" adlı kitabını okuyorum. Evde tek başına olunca sinemaya gitmeye üşeniyorum. Herkeste Netflix var, ben de o da yok. Dizi izlemem. Maç da izlemem. Bari kitap okuyayım dedim ama gerçekten beni çok sardı. Ebru Hoca dünya gezgini ve AİP Vakfı kurucusu ama tek kelime ile anlatmak gerekirse iyilik meleği ve işi ‘’Mutluluk Hocası ‘’.


Mutluluk Hocası’da ne demek bu da artık kişisel gelişimde cebimizde son kalan parayı yine bir guruya mı vereceğiz diye düşünürken; içsel anlamda Ebru hoca ile tanıştığımda kendisinden çok etkilendim. Hayatın bize getirdiği sertlikleri nasıl olup da görünmez bir kalkanla Aikido veya Ninjutsu’daki gibi karşı gücü kendine faydayı kullanırsın çözmüş uygulamış hatta etrafına ışık saçmaya başlamış ve bunu da kimselere söylememiş bir gurme gezgin.

Demek böyle mütevazi insanlar da varmış dedim. Siri lanka dan Papua Yeni Gine'ye kadar dolanıp orada kimsesiz çocuklardan tutun da ülkemizde yardıma ihtiyacı olan çocuklara kadar kurduğu vakıf ile elinden geldiğince her çocuğa dokunan özel bir insan. Zenginden alıp fakire verme virtüöz. Muhteşem çevresi de O’na hep destek. Bu arada Mutluluk Okulu’nun kurucusu. Şirketlerde ve kişilerde mutsuzluğu tespit edip mutluluğa döndüren ve böylece de verimliliği arttıran bir hoca.

Bu değerli kişiler yanımızda oldukça sırtımız yere gelmez.
Ben bu kadar bilgili ve hayırsever olsam sosyetede Demet Sabancı ile cemiyet sayfalarından inmezdim.

Benden bu haftalık bu kadar, kalın sağlıcakla….
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
  • Bunu Pinterest'te  paylaş!