Gürkan Boztepe
Tüm yazıları MARKA DOKTORU Gürkan Boztepe gurkanboztepe@gecce.com
10.11.2017 18:18

Gastronomi Turizmi ve Turizm Şurası!

Yıllardan beri Ankara’da ve Türkiye’nin dört bir yanında Gastronomi Turizmi çok önemli, ülkemizin ürünlerini ve Türk mutfağımızı ön plana çıkartırsak başarı yakalarız diye diye en sonunda Cumhurbaşkanı'na kadar çıktık.

3.Turizm Şurası, Turizm Bakanımızın (Numan Kurtulmuş) önderliğinde ve davetinde Beştepe Külliyesi'nde başladı Cumhurbaşkanımızın gastronomi turizminde ve marka şehirlerde örnek olarak Gaziantep Fatma Şahin’i göstermesi salondaki tüm turizmci dostlarımızı memnun etti.


Konuşmasında pek çok kez gastronomi ve gastronomi turizminin önemine vurgu yapan Cumhurbaşkanı ülkemizin yerel değerleri ve tescilli ürünleri ve mutfağı ile dünyada çok daha iyi pazarlanabileceğini aktardı. Hatta Dünyanın en önemli şehirlerinden İstanbul’un bile hak ettiği şekilde pazarlanamadığını söyledi.

Salonda alkış sesleri yükseldi.


Ardından Kültür Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş konuşmalarında yine gastronomi turizmine vurgu yaptı.

Diğer bölümde ise 8 adet bakanımız sahneye çıktı ve koordineli bir şekilde Turizm Bakanımız moderatörlüğünde ülkeye turizm alanında katabileceklerini aktardılar.


Sonuç olarak ülkemizin çıkış noktalarından biri olan gastronomi turizmi için bu önemli açılış günü ardından Ankara Sheraton Oteli'nde 3 gün kapanıp 500 değerli turizmci ve değerli Kültür ve Turizm Bakanlığı personeli kafa patlattı, raporlar hazırlandı ve ortaya 3. Turizm Şurası realitesi çıktı.


Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan'a ve Kültür Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş’a katkılarından ötürü sonsuz teşekkür ederim.


Ben ilk kez devletin yaptığı bu nitelikli organizasyonda heyecanlandım. Bu organizasyonda emeği geçen Tanıtma Dairesi Ahmet Temircu, İrfan Önal ve müsteşarımız Ömer Arısoy’a da ayrıca teşekkürlerimi sunarım.


Şurada Anadolu'daki yerel ürün ve üreticilerin önemini de vurgulama imkanımız oldu. Diğer rakip ülkeler masaya yatırıldı. Sadece Gastronomi Turizmi komisyonunda 60'tan fazla başlık tutanaklara karar alınıp geçirildi. En önemli çalışma ise Bakanlıkta Gastronomi Turizmi Birimi kurulma fikri çıkması oldu. Bundan sonra ülke politikası ve stratejisi olacak. Diğer komisyonlarda da harıl harıl çalışmalar oldu.


Gerek vizyon gerekse bakış açısı anlamında ülkemizi 2050'ye bu vizyon ile taşımak mümkün.

Bu hafta da benden bu kadar kalın sağlıcakla …

YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece gecce.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Gürkan Boztepe

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
  • Bunu Pinterest'te  paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz