Kenan Erçetingöz
Tüm yazıları KENAN ERÇETİNGÖZ kenanercetingoz@gecce.com 26.09.2016 10:00

Reina ve mekanlardan son dedikodular!

Yaşanan olaylardan sonra yeme-içme sektörü ciddi şekilde kan kaybetti. Kimisi tadilat bahanesiyle mekanını kapattı, kimisi eleman çıkarttı, kimisi mekanın tarzını değiştirdi, kimisi küçüldü vs.

Ama bence bu tatsız durum, mekanların kendi öz eleştirilerini yapmak için büyük bir fırsat. Gezdiğim gördüğüm kadarıyla her şeye rağmen yine iyi iş yapan bir çok mekan var.

Tatil dönüşü İstanbul mekanlarını gezerek nabız yokladım, durumu yerinde inceledim.

Gecceye, tahliye kararı çıkan Reina'dan başladım.

Tahliye kararından sonra başlayan panik aslında yersiz! Çünkü, kararın henüz temyizi, yargıtayı var. Ben tahliye işleminin daha bir yıl süreceğini tahmin ediyorum. Yani şimdilik don't panic!

Gönül isterdi ki bir dünya markası olan Reina'nın, Doğuş Grubu'yla bir şekilde anlaşarak devam etmesi çok iyi olurdu. Ama Doğuş Grubu'nun kurduğu yeme-içme ve eğlence şirketi Dream'in elinde yaklaşık 120 mekan var ve yenileri ekleniyor.

Tabi ki, kendi arazisinde, kendi markalarından oluşan bir konsept düşünmesi çok normal.


Eğer Mehmet Koçaslan'ın B planı yoksa, Reina markasına yazık olacak. Ama ben mutlaka Reina'nın yaşatılmasından yanayım. Hemen hemen dünyanın birçok yerinde "İstanbul gecce hayatı" dendiğinde akla ilk gelen isim Reina'dır. İstanbul'a gelen tüm ünlüler soluğu Reina'da alır.

Türkiye'nin, İstanbul'un tanıtılmasında Reina'nın katkısı büyüktür.

Gittiğim gecce, havanın soğuk ve yağmurlu olmasından dolayı, Dragon, Blue Topaz ve Köşebaşı çok sakindi. Goya ise ilerleyen saatlerde tamamen doldu. Demek ki; Goya gibi değişik, eğlenceli ve alternatif mekanlar ne olursa olsun iş yapıyor. Daha sonra Reina Club tarafına geçtim ve oturacak yer bulamadım, stand da takıldım. Reina'nın altında yer alan Cave adlı kulüp ise tıklım tıklım doluydu.

Seversiniz sevmezsiniz, kalitesi düştü diyebilirsiniz ama Reina gerçeğini es geçemezsiniz!

LUCCA

Aynı hızla devam ediyor, sorun yok. En keyif aldığım mekanların başında geliyor. Tamamen uluslarası standartta hizmet kalitesi, menüsü, servisi var. 10 numara.

HUDSON

Yeni sezon menüsü için gittim, mekan doluydu ve menü çok güzeldi. Bence Hudson yeni sezonda adından daha çok söz ettirecek. Keyifli bir mekan.


WISHPER

Hudson'a gitmişken Wishper'a da uğradım, çok güzel bir mekan. Artık sık sık uğrayacağım mekanlardan biri olacak.

LE BARON

Benim gibi puro içenler için süper bir mekan. Çok güzel dekore edilmiş ve bu güzel mekanda puro içebiliyorsunuz. Menü de yenilenmiş ve sushi eklenmiş. Ben Zorlu'nun içinde yer alan Le Baron'u çok sevdim. Kesinlikle tavsiye ederim.


OPS PASSAGE & OPS CAFE

Uzun zamandır Karaköy'e gitmemiştim. İyi ki gitmişim. Karaköy'de başka bir hava, başka bir ruh var. Ops cafe-Ops Passage bunlardan ikisi. Ortamı, tarihi, ödüllü dekoru ve lezzetli menüsüyle kesinlikle gidilecek mekanlar arasında yer alıyor.


NOTLAR

Parkfora balıkçısıyla ilgili eleştiriler gelmeye başladı. Krizden etkilenmemek için fazla Arap müşteriye kapısını açan Parkfora, gerçek müşterisini kaybediyor. Eleştiriyi söyleyen mekanın müdavimi bir işadamı. "yan masadaki Arapların, levrek'i pilav ve patates kızartması ile yemesi beni kötü yaptı" dedi.

---

İstanbul'un iyi balıkçıları arasında yeralan Çubuklu'daki Apo'nun önüne yol kazıkları çakılmış. Kötü bir durum. Önümüzdeki sezonda Apo'nun muhteşem deniz manzarası önünde yürüme yolu olacak, bakalım ne olacak?

---

Bebek Poseidon'un yerine gelecek olan Ankaralı Trilye'nin açılışı 2017 Nisan ayına kaldı. Trilye açılınca İstanbullu balıkçıların işi çok zorlaşacak. Çünkü sahibi Süreyya Üzmez, balık ve meze konusunda çok iddialı ve farklı. Trilye Bebek açılmadan yıllık masa kapatan ünlü işadamları var. Bende 40 numaralı eski köşe masamı kapattım:)

---

Ortaköy Zuma'nın yerine açılması düşünülen Sait balıkçısından vazgeçilmiş. Mekan Capricorn adıyla açılmış. Sait için Karaköy Port düşünülüyormuş.

---
Fenix, tartışmasız yaz sezonu Bodrum'un en iyi mekanıydı. Aynı mantığı (dekor, menü, müzik, eğlence) İstanbul'a taşımalarını ümit ediyorum. O zaman Fenix'i kimse tutamaz.

YEME-İÇME VE EĞLENCE SEKÖTÜRÜYLE İLGİLİ GELİŞMELERİ YAZMAYA DEVAM EDECEĞİM..
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece gecce.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
  • Bunu Pinterest'te  paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz