Yazar olmak isteyenlere bir not!

En çok merak edilen ve sorulan sorulardan biridir. Direk mesaj kutumu açsam en az yüz tane bu şekildi sorulmuş sorular gösterebilirim size. E bu iştahlı, hevesli ve hayalleri olan arkadaşlara toplu bir cevap vermek farz oldu. İlk olarak şunu söylemeliyim ki, kendine inanıyorsan gel. Sabrınla sınanacağın, emeğinle güleceğin, azminle karşılık bulacağın uzun bir yoldur burası.

Gözlem

Kalem aşığı birçok insanın en büyük hayali, kitap yazmak ya da yazdığı kitapları yayınlatmak… Ancak çabası öyle zor bir yoldur ki, bunu sadece o yolu yürümek için yola çıkmış olanlar bilir. Her işte olduğu gibi bu işte de ön yüz ve arka yüz olmak üzere iki taraf vardır.

Yazarlık zor, meşekatli aynı zamanda gösterişli bir iştir. Hoş bir iş mi orası tartışılır çünkü bu sevdaya gönlünü kaptıranlar yazmaya iş değil aşk gözüyle bakarlar. Sırf bu sebepten hiçbir kötü olay onların pes etmesini sağlamaz. Tökezlerler, ayakları takılır bazen düşerler ama ne olursa olsun bırakamazlar tıpkı yeminli gibidir yazarlar ya da bağımlı...

Onlardan biri de yazar Müjde Aklanoğlu. On yıldır piyasanın içinde olan, üç yayınevi değiştiren, 12 romanın sahibi olan yazar, sonunda yayıncılara kızıp kendi yayınevini kurdu. Bütün kitaplarını kendi kurduğu şirketten çıkarmaya karar veren yazarın isyanı büyük. Hep sömürüldüğünü, umut vaat edildiğini ve hiç kimsenin verdiği sözü tutmadığını üzülerek dile getirirken çaresiz kaldığı yerde imdadına kocası yetişti.

“Kur kendi yayınevini, bas kitaplarını… Ben arkandayım” dedi. Müjde bir cesaret örneği göstererek ayaklandı ve çabası başladı. Onunla sohbetimizde “Bizim gibi başörtülü, tutkulu ve yetenekli kadınlara alışacaklar” diyerek sitemini dile getirdi. Azimli ve güçlü kadınlara hep ayrı bir hayranlığım olmuştur. Başkalarının ne yaptığı ile değil kendi hayatları ile ilgilenirler. Daha iyi, daha mutlu ve daha başarılı olmak adına verilen her çaba takdire değerdir benim gözümde. Ve kadın kadını desteklerse tüm dünya kadınları desteklemek zorunda kalacaktır. “Kır zincirlerini yürü” der bazen hayat ya, işte öyle. Sen zincirlerini kırdın Müjde, yolun açık kitapların hayırlı olsun.

Yazar olmak isteyenlere not: Gerçekten istiyorsan çekilen çile kutsaldır. Sabrını ölç ve başla! Başkalarına değil kendine güvenerek başla…

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: