Semih Öztürk çok ruhlu bir karakter...

Survivor yarışması ile adını duyuran Semih Öztürk, sunuculuktan sonra yazarlığı ve oyunculuğu ile de ekranlarda görmeye alıştığımız bir yüz haline geldi. Başarılı yarışmacının içinden; bir edebiyatçı, bir sunucu ve bir oyuncu döküldü. Şimdilik… Çünkü anlaşılan o ki, Semih’in içinde daha çok ruh var. Kendisiyle yaptığımız çok özel röportajımız da bunu gösteriyor.

GözlemKısa sürede Türkiye'nin gündemine oturdun ve şöhret olduktan sonra bu basamakları emin adımlarla tırmanmaya devam ediyorsun. Yoğun bir akademik süreçten geçtiğini biliyoruz. Başarının ve istikrarın sırrı nedir? Eğitimin şöhretini korumandaki etkisi ne ölçüdedir?

Türkiye'de ve gerek Azerbaycan'da, gerek yurtdışında yaşayan gurbetçi vatandaşlarımız nezdinde gerekse de Ortadoğu ülkelerinde yaşayan insanların bu derece ilgisi ve sevgisi takdire şayan ve kıvanç duyulası bir durum. Bu sevginin temelini samimiyet olarak belirtmek yerinde olacaktır. Samimi ve dürüst olduğunu zaman insanlar size koşulsuz şartsız bağlanabiliyorlar. Aile sevginin başladığı ve ilelebet devam ettiği bir kurum olduğundan mütevellit ailedeki bu samimiyet ve sevgiden kaynaklı güven duygusu bir ömür gelişerek devam ediyor. Bu bağlamda insanlar ailesi kadar güvenebilecek kişileri hayatları boyunca bulmakta çok zorluk çekiyor. İşte bu noktada samimi ve sevgi dolu bir benliğiniz var ise insanlar size güven duymakta zorluk çekmiyorlar ve sizi ailesi gibi görüyorlar. Akabinde bu güven duygusu size sevgi ve bağlılık olarak geri dönüyor lakin bunlar hesap kitap yaparak elde edebileceğiniz değerler değil. Benliğinizde var ise insanlara bu geçer.

Sizin karakterinizde olmayan özellikleri sırf toplumun değerlerini istismar ve manipüle etme yolunu seçerseniz bu insanlardan asla kaçmaz. Ekran da öyle bir şeydir ki samimiyetsizliğiniz karşı tarafa saniyesinde geçer. İnsanların takdirini kazandıktan sonrası bitiyor mu? Tabi ki hayır… Bundan sonrası sizin kişisel yeteneğiniz ve bu zamana kadar yapmış olduğunuz birikimlerinizle alakalı. Eğitim burada devreye giriyor. Var olabilmek için ciddi bir akademik ve bireysel eğitim almış olmanız şart. İletişim kabiliyetiniz ve kişilerarası ilişkileriniz ne kadar güçlüyse yolculuğunuz o kadar emin geçer. 2 ayrı üniversitede İletişim Fakültesi ve yurtdışında da sanat fakültesinde eğitim almam bu özelliklerimi ciddi anlamda güçlendiren yegâne unsurlardı. Ne istediğimi bilmem, ifade gücüm ve iradem bulunduğum konumu korumamda ve bu durumu beslememdeki en büyük kartlarımdı.


Eğitimlerinden bahsetmişken şu anda Atv'de yayınlanan Bahtiyar Ölmez'de Caner Yılmaz karakterini canlandırıyorsun. Fransa'da Paul Valery Üniversitesi'nde aldığın tiyatro eğitimi bir Caner Yılmaz yarattı. Caner Yılmaz'ı halk çok sevdi. Abisinin ona dayatmış olduğu hayatı reddedişi ve Nuran'a olan aşkıyla Caner çok bizden biri. Mesleki kariyerinde Caner Yılmaz nerede?


Halk Caner Yılmaz'ı gerçekten çok sevdi. Ben de aynı ölçüden Caner Yılmaz'ı sevdim. Caner Yılmaz dediğiniz gibi bizden biri. Bizden olmasının en kuvvetli dayanağı da yalnız oluşu… Anne ve babasının olmayışı, abisinin illegal ve soğuk yaşamı ve Nuran'dan yediği darbeler aslında insanoğlunun hayatta yaşayabileceği en dramatik yalnızlıkların başında. Para insanı mutlu eder mottosu burada çürümüş bulunuyor. Bu yalnızlığının içinde Nuran'a olan saf sevgisi belki de bir kaçış yöntemi. Caner'in parayı ve lüksü reddedişi, gerçek aşkın peşinden gidişi günümüz toplumuna ve sosyal medyanın yaratmış olduğu sahte ilişkilere bir nevi mesaj niteliğinde. Alt metni çok derin bir karakter olan Caner Yılmaz'a can verirken ciddi anlamda profesyonel destek aldım ve mesai harcadım. Oyuncu koçumla hala çalışmaya devam ediyorum. Mesleki kariyerimde Caner Yılmaz gözbebeğim diyebilirim. İşe bu kadar sarılmamın sebebi ise vizyon sorunsalıyla alakalı. Bu konu hakkında epey kafa yordum. Bunun Caner Yılmaz'ın çıkışına da epey etki ettiğini söyleyebilirim. Bu denli eğitim aldıktan sonra hala eğitime devam edip fırsatını bulursam da Amerika Birleşik Devletleri'nde çeşitli aktörlük workshoplarına katılma planım vizyon sorunsalı dediğimle alakalı. Bu hiçbir üst aklın bana dayatısı olmadan özgür irademle düşünüp çabaladığım durumlar. Bu yüzden Caner Yılmaz ve diğer canlandıracağım karakterlerin dişiyle, tırnağıyla buralara gelmiş canlı, kanlı karakterler olması kaçınılmaz bir gerçek.


Aktörlük hayatının dışında yazarlık kimliğini de konuşalım. Edebi bilgini ben biliyorum. Bilmeyenlerin de yazmış olduğun Ahfa ve Can Çıkmazı kitaplarınla öğreneceğinden hiç şüphem yok. Yazın dünyasına yeni bir soluk getirmiş midir Semih Öztürk?

Soruna tersten cevaplamaya başlayayım. Yazın dünyasına yeni bir soluk getirip getirmediğim yıllar sonra anlaşılacak bir durum diye düşünüyorum. Yazarlık da aktörlük gibidir ya da diğer meslek grupları gibi. Zamanla demlenirsiniz ve yaptıklarınız veya yazdıklarınız nitelikliyse er ya da geç gitmesi gereken yerlere ulaşacaktır. Bu süreçte benim bir sabırsızlığım yok ve kalemim benim kimliğim. Benliğime ne kadar güveniyorsam kalemim de beni temsil ediyor. Ahfa ve Can Çıkmazı çok güzel yerlere gitti ve evrildi. Can Çıkmazı'nın kapağını bile 3 hafta boyunca bizzat kendim tasarladım diyebilirim. Yaptığım işin her yerinde olmak gibi bir durumum var. Liseden beri süregelen edebiyat sevgim de bugünlere eser olarak etki ettiğini görüyorum. Bu da beni harikulade mutlu ediyor. Yıllar içerisinde yazdığım ve yazacağım eserlerimin değerinin giderek artacağından şüphem yok.


Biz Gecce.com ekibi olarak röportaj için teşekkürlerimizi sunuyoruz. Başarılarının devamını diliyoruz.

Ben de gecce.com ekibine son derece memnuniyetimi belirtmek istiyorum. Teşekkürler.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: