Eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmek!

Geçtiğimiz gün kanallar arasında gezerken rastladığım “Sen Anlat Karadeniz” dizisinin, bir sahnesinde gördüğüm kadına şiddetin farklı bir versiyonu ile sarsıldım. En ufak öpüşme sahneleri ya da ne bileyim küçük şeyler için bile karar çıkaran RTÜK neden bu tip şeylere kayıtsız kalıyor anlamış değilim. Bunların hangisi sanat onu da çözemedim.

Gözlem

“Sen Anlat Karadeniz” adlı dizinin bir sahnesi beni benden aldı. Kadını bir odaya tıkıştırıp, ağzını kapatarak parmağını kırdığı sahne benim de bütün kemiklerimi kırdı diyebilirim. Başrollerindeki kişi aslında çok beğendiğim bir oyuncudur hala da öyle lakin bu sahne beni çok rahatsız etti. Tüylerim diken diken oldu. Psikopat ruhlu bir adam para karşılığında aldığı bir kadına sürekli şiddet uyguluyor. Bu işlenebilir ancak sahnenin sunulduğu yerler özellikle çocukların görmemesi gereken bir sahne. Kaldı ki, bir büyük olarak ben de dayanamıyorum. Ben böyle yayınların gösterilmesi taraftarı değilim. Topluma şiddeti aşılamak ve çaktırmadan değnek göstermek gibi geliyor. Açıkçası eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmek demek daha doğru…

Bu tip işkenceleri göstermek bana göre algı ile oynamak ve insanın ruh halini bozmaktan öte bir yere gitmiyor. Ben gösterilmesi taraftarı değilim. Konu işlenebilir ama uygulamalı gösterilmesi yanlış. Zaten haberlerde izlediğimiz ama sadece duyduğumuzda bile dayanamadığımız bu olaylar sanki etkiye tepki gibi her gün çoğalıyor. İnsanların farkına varmadan akıllarına işleniyor. İzlerken bile ruh sağlığımızı bozan şeyler toplumda da bizi güvensiz, hasta bir insan haline getiriyor.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: