Kuralların gölgesinde bir ihtişam - Cannes Film Festivali

Cannes Film Festivali organizatörlerinin katılımcılar için koyduğu kuralların etkileri, festivalin kırmızı halıda yarattığı etkiyi bile geçiyor.

Call_Me_Mumsy

1946 yılından beri yılın en büyük ve görkemli sanat-sinema etkinliği olarak kabul edilen festival, 10 gün boyunca dünyanın her yerinden birçok yıldızı kırmızı halıda, partilerde ve etkinliklere görme şansı veriyor. Ancak bu çekici etkinlik, katılımcılar için sert bir kural listesini de beraberinde getiriyor.

Kurallardan ilki selfie yasağı! Kırmızı halıda “Selfie” çekmeye izin verilmiyor. 2016 yılına kadar resmi olmayan bu kural artık halıya yerleştirilen uyarı tabelalarıyla ciddiyet kazanmış durumda.

Diğer bir kural ise topuklu ayakkabı mecburiyeti. Kadın davetlilerden kırmızı halıda yürürken mutlaka topuklu ayakkabı giymesi bekleniyor. Bu durum, her ne kadar giyim kurallarında belirtilmemişse de, yazısız kuralların başında olduğunu tüm katılımcılar ve tasarımcılar biliyor.

Bir diğer kural ise çanta ambargosu

Bu etkinlikte konukların elinde tamamlayıcı olarak çanta (clutch) göremiyoruz.

Sebebi ise; fotoğrafçıların en iyi görüntüyü alabilmesi ve herhangi bir aksesuarın bu ihtişamın önüne geçmesini engellemek.

Kurallar sadece konuklar için sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Etkinliğin her anını görüntüleyen fotoğrafçılar için de kurallar var. Erkek medya mensuplarının siyah takım giyme ve papyon takma, kadın medya mensuplarının ise siyah elbise giyme zorunluluğu bulunuyor.

Katılımcılar kurallara uymadığı takdirde festivale girişileri organizasyon yetkilileri tarafından engelleniyor.

Kadınlara üstten bakan tutumu olduğu iddiasıyla zaten her yıl feministleri kızdıran organizasyon yaşanan olaylarla da gündeme konu oluyor. Bu yıl da daha 2. gününden sayısız tepkiye maruz kaldı.

İngiliz yönetmen Greta Bellamacina’nın 4 aylık bebeğini festival alanına sokmak istediği, önce reddedilip ardından bebek için 300 Euro’luk bilet parası talep edildiği, ancak bileti ödemesi durumunda da, işlemlerin tamamlanmasının 48 saati bulacağı söylenerek festival alanını terk etmesi istendiği bu senenin ilk olayları arasında.

Bakalım önümüzdeki günlerde sıkı kurallarla sürdürülen festivalden yeni olaylar kulağımıza gelecek mi?
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: