Kenan Erçetingöz
Tüm yazıları KENAN ERÇETİNGÖZ kenanercetingoz@gecce.com 16.11.2012 13:44

AVENUE İSTANBUL VE BOSPHORUS BREWİNG!

Yeni mekanlar açıldıkça hoşuma gidiyor, İstanbul gecce yaşantısı, yeme-içme kültürü çok değişiyor.

Yazılarım aşağıda duruyor. “Doğuş Grubu bu sektörde çok şeyi değiştirecek, yeme-içme kültürünün çıtasını yükseltecek.” demiştim. Oluyor işte. Doors Grubu'nu da satın aldı Doğuş. Yani bazı salaklar “Ferit Şahenk kebapçı mı oldu canım?” demişlerdi! Şimdi Doğuş’un, D-ream adlı yeme-içme firması Doors Grubu ile birlikte Türkiye’nin en büyüğü oldu.

Bu ne demek, herkes yeni yer açacağı zaman aklını başına alacak, adam gibi iş yapacak, kurumsal olacak, milleti kazıklamayacak vs. vs. vs. vs. demek.

İstanbul 2013 yılında yeme-içme konusunda patlama yapacak. Her gün yeni bir yer açılıyor, açık olanlar mönülerini düzenliyor, geliştiriyor.

BOSPHORUS BREWING PUB

Gayrettepe’deki eski Zeytin-Sardunya, “Bosphorus Brewing Pub” oldu.

Açılış davetine katıldım, bahçesiyle birlikte çok güzel bir pub olmuş. Sedat Zincirkıran, İngiliz ortağı Phil Hall ile birlikte bira mekanı açmış. Ama ne biralar, ne birlar?


“İçmedik” birasından başlıyor ve İstanbul Pale Ale, Brew 81, Haliç Gold, Karbon İmperial Stout’a kadar çok değişik ve butik biralar var. Tabii ki pub yemekleri de var. Bosphoprus Brewing Pub’u tavsiye ederim.

NİŞANTAŞI AVENUE İSTANBUL

Oradan çıktım Nişantaşı’nda yeni açılan Avenue İstanbul adlı restorana gittim. Böyle güzel bir mekan ne zaman açılmış, ne zaman dekore edilmiş, nasıl böyle lezzetler biraraya gelmiş şaştım kaldım.


Cemiyet hayatının ileri gelen isimlerinden Uğur Dilber’in tamamen zamansız, modern, keyifli, hot couture, sade ve şık dekorasyon konsepti ile hazırlanmış olup, yaşayan bahçe duvarı ile dekorasyonu dikkat çekiyor.

Füzyon mutfak özelliği ile dünya mutfağının alışılmışın üstündeki lezzetlerini bir araya getirmişler. Sürprizlerle dolu Avenue İstanbul'da kaşarlı simitten, bir anda havyarlı poşe yumurtaya geçmek hiç de şaşırtıcı değil. Ev yapımı makarnaları, özel sunum salata konseptleri, et, tavuk, deniz ürünleri ile oluşan ana yemeklerin yanında, müşteri kitlesine garnitür seçme olanağı sunulmuş.

Kesinlikle akşamüstü barına gidilir, çok keyifli. Müzikler harika. Yıllar önce Ahmet Çapa, Metin Fadıllıoğlu, Mehmet Tuna ile DJ’lik yapan Vedat Dilber, Avenue İstanbul’da harika müzik yapıyor, keyiflendiriyor.


Sahibi Uğur Hanım, gerçekten özenmiş bezenmiş ve harikalar yaratmış. En iyisi olsun istemiş. Kül tablalarını topluyor, yemek servisine yardımcı oluyor, sıcak bir ev ortamı sunuyor. Bravo..

Mutfak Şefi Abdullah Tayhan (daha önce Milano Nobu ve Armani Cafe şefliği yapmış) çok lezzetli yemekler sundu bize. Dağ mantarlı risotto’sunu kesinlikle deneyin, parmaklarınızı yersiniz.

Öne çıkan yemekler: 40 Baharatlı ve krutonlu somon pane, Fresh Spring Rolls, Kerevetli Risotto, Karidesli Gnocchi, Beğendili Avenue Köfte, Karamelize soğan yatağında taze tuna balığı, Pekin Ördeği, Balkabaklı Trio, Kırmızı meyveli Milföy.

Fazla söze gerek yok.. Doğru Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi'ndeki Avenue İstanbul’a gidin, ister dışarda isterseniz içerde oturup keyif yapın, Abdullah Usta'nın lezzetlerini tadın.
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece gecce.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
  • Bunu Pinterest'te  paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz