Gürkan Boztepe
Tüm yazıları MARKA DOKTORU Gürkan Boztepe gurkanboztepe@gecce.com
07.08.2017 18:28

Yazlık gelişmeler!

Geçen hafta Kars’a gittim .Kars'ın kralı, Kars kaşarı ve gravyerini dünyada duyuran İlhan Koçulu özel daveti ile Boğatepe Köyü'nde PEYNİR TADIM ŞENLİĞİ onur konuklarından biriydim.

Millet; Bodrum tarafında güneşlenirken Kars’a gidip Boğtapa Köyü'nde Gastronomi Dünyası’nın ileri gelenleri ile karşılaşmak ve sabah mükemmel kaymak, peynir, reçel, bal ile kahvaltı yapmak beni artık şaşırtmıyor.


İlhan Koçulu ve değerli kaşar üreticileri hayatını bu işe vakfetmiş ülkemizin Gastronomik değerlerini yaşatmak için canla başla uluslararası arenalarda mücadele veriyorlar.

Bizim yaptığımız ise sadece gitmek, tatmak ve yazmak üyelerimize bilgi aktarmak. Asıl emekçiler oralarda.

Kars etkinliğinde kimler vardı; yerli yabancı basın, gurmeler, gıda profesörleri, marka uzmanları ve toptan peynir alan butik veya zincir marketlerin başındaki tepe yöneticiler.


Mükemmel bir organizasyon yapıldı. Her şey doğaldı. Kahvaltılar ve akşam yemeklerindeki yerel lezzetleri anlatmak yerine fotoğrafları sizlerle paylaşmak daha mantıklı olacak. Organik olmayan tek şey bendim sanırım.

Her şey bir yana, tüm kartvizitinde CEO, satın alma, Marka Uzmanı, basın v.b uzmanların yanı sıra hepsini terk edip 15 Boğatepe Köyü çocukları ile tam gün geçirmenin keyfine vardı.


Bana peynir yapımını, derede balık tutmayı, yeni doğmuş Efe buzağıyı (adını ben koydum) sevmeyi, sorularla zeka yarışması yapmayı, her şeyden önemlisi İNSAN OLMAYI tekrar hatırlattılar ve NAİF duygularımı tekrar yaşattırdıkları için Boğatepe çocuklarına teşekkür ederim.Biz kazık yememek için hayatta o kadar gerilmişiz ki, İş hayatında veya sosyal hayatta kartvizit- titrlerimizin arkasına saklanmayı ve kendimizi mattah bir insanmış gibi paketlemeyi yaşam tarzımız haline getirmişiz ki,köyde bir anda HİÇ olduğumuzu hatırlattıkları için teşekkür ederim.

Onların haricinde Jandarma ve Köy Korucularımızla olan diyaloglarda nerede -ne şartlarla yaşadığımızı tekrar bana gösterdi. Hayat Etiler'den, Boğaz'dan ibaret değil.


Aylık 1500 TL maaş ile kelle koltukta köyü koruyan 30'lu yaşlarda delikanlılarımızla kıtlama çay içerek İNSAN olduğumuzu ve dünyadaki gelir dağılımındaki adaletsizliği düzeltmek için bir şeyler yapmamız gerekliliğini tekrar tekrar kendime hatırlattım.


Neyse burası sadece Kars, ben dün didim,Kuşadası,Bodrum Dönüşte de Bursa ziyareti ve toplantılarından döndüm.
Arkadaşların dediği gibi aynı yerde fazla duramıyorum. Ya iyi yemek olacak ya dolu muhabbeti olan dostlar olacak.

Bursa'da GTD temcilcimiz Ramazan (Başan) bey dün akşam özel bir Meksika lokantasına götürdü. İçten söylüyorum; Los Angeles’ta Tarzan'a Bölgesindeki dostum Harvey’in götürdüğü Meksika lokantasından daha lezzetli ürünler tadımladım. Tek sorun kafamdaki şapka idi. Karizmam bozuldu sanırım.

Bodrum’da ise Temsilcimiz Marmarina Restoran Gülşen abla ve Zeytin Dostları Derneği genel sekreteri Feridun bey beni Yalıkavak’ta kahvaltıya muhteşem bir yere götürdüler ;Zeytin Lina…

Zeytin Lina'da; Organik domates, Atiilla Totoş‘un muhteşem zeytinyağları, Kozalak Reçeli derken kendimi kaybettim. Umarım bu tadımlamalardan kilo alıp dönmem. Bereket Spor yapıyorum da azıcık fit kalabiliyorum.

İşletmesi Yalıkavak Belediye başkanı Mustafa Saruhan beyde .Eşi Hülya hanım kendi elleri ile bize servis yaptı. Gastronomi Turizmi'ne içten inanan vizyonlu yatırımcı bir aile. E artık yakında üyemiz olabilir.

Sonrasında da Yalıkavak Organik Tarım sahibi Emre Sönmez kardeşimiz bizi ağırladı.Toprak ananın ne kadar verimli olduğunu Emre bana anlattı. Bölgenin gerçek tek Organik Tarım merkezi olduğunu gösterdi.


Ama en çok hoşuma giden köpek yavruları ve klasik arabaları idi.

Neyse çoktan beri sinemaya gitmedim özledim desem o da yalan olur: Niye mi? Sait Halim Paşa Yalısı'nda açıkhava sineması kurmuşlar. BAKICI adlı gerilim filmi ve muhteşem ikramlar için Yalı yetkilisi Canan hanım beni davet etti. Mükemmel ev sahipliğinde manzara eşliğinde gerilemeden filmi izledim. Film gerilim filmi ama ortam gerilmeye müsait değil. Boğaz'dasın bir elinde Möwenpick Dondurma diğer elinde popcorn, muhteşem köprü manzarasında film beni istese de geremedi .Ama bu fırsatı kaçıranlar Biletix'ten bilet alıp gidebilirler. İkramlar muhteşem. Sürekli yiyip içiyorsun.

Neyse bu yazıları okuyanlar da hayatım sürekli zevkü sefa içinde geçiyor diye düşünebilir.

Oysa kalamar, karides veya barbun balığı bulamadığımız günler de oluyor.

Kenan (Erçetingöz) ağabey ise; balıkçıda ona özel İstakoz olmazsa sinirleniyor ben daha o noktada değilim.

Neyse şükürler olsun.

Bu hafta da benden bu kadar kalın sağlıcakla …
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece gecce.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Gürkan Boztepe

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
  • Bunu Pinterest'te  paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz