Gürkan Boztepe
Tüm yazıları MARKA DOKTORU Gürkan Boztepe gurkanboztepe@gecce.com
16.04.2018 11:44

Yavaş Ülke Montenegro

Az önce Montenegro'dan döndüm. Orada ne mi var? En başta huzur var. Adriyatik kıyılarının en temiz deniz ve plajları var. Daha bozulmamış insanı var. Markalar tarafından ele geçirilmemiş dinginlik var. Evet Seferihisar gibi yavaş şehirleri duymuş olabilirsiniz ama Yavaş Ülke terimini de şimdi çıkarttım.

Ülkeye indiğinizde sizi karşılayan sıcak doğa; samimi bir havalimanı ardından günlük 25 Euro'ya araç kiralayıp tüm kıyıları gezebilirsiniz.


Dağlar yemyeşil ve deniz kıyısına dik inmekte. Ülkenin diğer adı da Karadağ.

Amerikan markaları isteseniz de yok. Hamburger zincirleri veya kahve zincirleri sizi beklemiyor. Ama lezzetli balık ve et lokantaları, özel yerel bağ turizmi sizi bekliyor.

Başlıca Şehirler; Podgorica, Kotor, Budva, Bar, Tivat, Novi


Kotor şehri deseniz zaten Cruise'ların yanaştığı liman kenti olmasından dolayı çok gastronomik restoranları kaleiçinde uygun fiyat ve mükemmel ambiyansla sizi bekliyor. Kişi başı 14-25 Euro arasında gayet nitelikli menüler oluşturmuşlar.

Kotor'da tekne turları da mevcut. Kaliteli turistler buralarda…


Budva zaten ana lokasyonlardan biri; deniz kıyısında ve gayet sevimli. Bana sorarsanız iki saat yeter ama kimisine göre 20 yıl yetmez. Fazla huzurlu. Ben fazla huzur istesem Eski Foça’ya giderim.

Gençlerin de takıldığı mekanlar var. Bu arada Podgrica; başkent Ankara gibi düşünebilirsiniz. Burada cafeler, restoranlar var ama zincir markalar yine yok.
Burayı 60 sene önceki Türkiye gibi düşünebilirsiniz.

Trafikte ve her yerde insana saygı mevcut. Gastronomik anlamda gidilmesi gereken en önemli lokasyonlar ise; Niagara Restorant. Burası anlatılmaz yaşanır. Muhakkak gidin. Hem fiyatlar uygun hem ortamın muadili yok. Mekan şehir dışında; Şelale yanı.


Budva’da ise gideceğiniz adres belli; Akşam ve öğle yemeği için Port Budva, içerdeki canlı müzik; sanki Sting Londra’dan yanıma gelmiş sandım. Gittim baktım, adamda bir ses var maşallah…

Montenegro bana yetmedi oradan bastık; Avrupa birliği ülkesi olan ve Unesco tarafından korunan; Dubrovnik’e... Mesafe gayet kısa; arabayla süre bir saat bile değil. Akşamüzerinden itibaren muhteşem gün batımını orada yapıp akşam yine sınırı geçip Budva’ya döndük.

Bu organizasyonun kolaylığı, İzmir - Çeşme mesafesinden daha kolay veya Beylikdüzü - Taksim'den daha da kolay…

Gelelim ticari hareketlere; Montenegro bir yıl içinde Avrupa Birliği'ne girmesi beklendiğinden Türk ve Rus zengin iş adamlarına kapılarını açmış durumda. Önce büyük İnşaat şirketleri ardından küçük esnafa kadar ülkemizden kopan gidiyor.
Bu arada ıvır zıvır bir sürü danışmanlık firmaları da türemiş. Bir baktım bu konularda emlakçı-danışman adı altında kısa yoldan voli vurmak isteyen Türk arkadaşlar orada ve burada köşe başlarını tutmuş. Bunların arasında en ciddi kurum Montenegro Expert. Neden Çünkü orada ve burada somut ofisi var.
Ben de bu firma yatırımcısı 20 yıllık turizmci arkadaşım Yiğit sayesinde Montenegro’da şirket kurdum.
Bana ne mi kazandıracak? Avrupa Birliğinde serbest dolaşım hakkı, ilerde de Avrupa Birliği vatandaşlığı. Benim umrumda mı? Elbette değil; yatırım bizden sonraki nesillere…


Ben karmaşa içinde İstanbul’dan memnunum. Çok yorulursam ararım Türkiye’nin en iyi yat firması sahibi Den Den yatçılık sahibi Tamer kardeşimi; boğaz hattında olduğum yere yat gelir; beni boğazda gezdirir; rehabilite olurum. Amerika Başkanları gelince İstanbul Boğazı'nı görünce aşık oluyorlar. Ben ülkemi seviyorum, giden gidebilir, biz kalan sağlarla mangal yapar ilerleriz.

Ama şunu da belirtmek isterim ki Avrupa Shengen vizesinden rahatsız olmuyor değilim. Hem sürekli para tuzağı hem de her seferinde kendimizi elin Avrupalısına ispat etmek durumunda kalıyoruz.

Neyse Montenegro’da şirket kurmak fiyatları ise 7900 Euro imiş ama bu işin esası 4900 Euro…

Süre olarak da bir tam iş günü gerekiyor. THY'nin de günde iki seferi var. İster sabah ister akşam gidebiliyorsunuz.

Yakında diğer havayolları da başlayacak diyorlar.

Tüm ülke nüfusu zaten 650.000 kişi, halbuki sadece bizim İstiklal Caddesi'nde günde iki milyon kişi geziyor, adamların haberleri yok. Biz oraya gitsek ortam ve huzur dengesi ne olur bilinmez.

Neyse sonuçta Montenegro gerek doğa gerekse insanlık gerekse huzur anlamında bence çok başarılı.

Umarım oraya fazla Türk gitmez de orası bana kalır.

Gelelim size bağ rotaları anlamında ülkemizde Kırklareli’nde olan butik bir otele, adı Vino de Sera; sahibi ise Dönmez ailesi. Doğan Dönmez genç dinamik işin sürekli başında. Her gelen müşteriyi misafir olarak kabul etmiş durumda. Kendi yemediği hiçbir şeyi konuklarına sunmuyor. Kurucu babası. 1400 dönüm arazi içinde.
Babası hatta kız kardeşi Çiğdem ile tam bir aile işletmesi şeklinde butik otelcilik yapıyorlar. Butik otel dediysek personel yok sanmayın. İçerde çok donanımlı ve iyi niyetli bir ekip var. Çocuklar canla başla çalışıyorlar. Butik oteller denilince ilgi alaka fazla derler ya, burada her şey tam kıvamında …

Doğan Dönmez, birebir her müşteri ile ilgileniyor. Odalar ise inanılmaz geniş. Bana bıraksan bir odadan iki oda çıkartırım. Kesinlikle ticari düşünülmemiş tam tersine müşteri rahatı ön planda tutulmuş. Odalardaki balkon İzmirli olarak beni mest etti. Ayrıca akşam mangalda Doğan kardeşimin Avusturya Lisesi'nden sınıf arkadaşı Hakan olunca lezzetli et ne demekmiş iyice anladım.


Gelen konuklar ise İstanbul’daki üst düzey iş dünyası ve aileler. Benim gibi evcil hayvan sahipleri de kedisini, köpeğini alıp geliyor.

Şimdi Kırklareli Bağ Rotaları, gastronomi turizmi için o kadar önemli ki... Bunu Fransa Alsace’da daha iyi algılama imkanım olmuştu; Biz de her şeyin kralı var tek sorun pazarlama …


Bereket artık Gastronomi Turizmi Derneği var…

Önümüzdeki dönemde bu lokasyon için Doğan Dönmez ve Çiğdem Penn ile GTD Etkinlik Komitesini de yanımıza çekip önemli bir organizasyon yapmayı düşünüyoruz.


Bu hafta benden bu kadar kalın sağlıcakla…
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
  • Bunu Pinterest'te  paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz