Gürkan Boztepe
Tüm yazıları MARKA DOKTORU Gürkan Boztepe gurkanboztepe@gecce.com
28.03.2018 19:40

Uludağ'da bir Davos!

Bu hafta Uludağ Ekonomi Zirvesi’ndeki başarılarından dolayı Rauf Ateş, Selçuk Ergenç ve Talat Yeşil’i tebrik ederek başlamak isterim.

Neden mi? Aslında Ekonomiye yön verenleri 7 yıldır aralıksız olarak Uludağ da toplayıp herkese hatta ülkeye vizyon açtırdığı için.

Nedir bu ekonomi zirvesi? Aslında Türkiye’den ve yurt dışından en değerli ve ilham veren konuşmacıların Uludağ’a gelip yine değerli iş adamlarına tecrübelerini aktarmasını içeren kendi içinde önemli başlıklar içeren konferanslar ve network çalışmasıdır.


Etkinliğin mimarı Rauf Ateş aynı zamanda Şirket Doktoru, ben de Marka Doktoru olduğumuzdan ilerde bir klinik açmamak için hiçbir sebep yok.

Öncelikle bu nitelikli organizasyonun arkasında dev bir ekip çalışıyor. Organizasyon şirketi olması yetmiyor.Önemli olan kredibilite ile bu değerli konuşmacıları ve dinleyicileri ölü sezon olan Uludağ’a çekebilmek .


Kimlerin kartviziti elimde kalmış diye baktığımda kimler kimler var. Mesela Derya Matraş Facebook Asya Başkanı, mesela Sütaş Patronu, mesela Ümit Leblebici-TEB Genel Müdürü, Hakan Binbaşgil-Akbank Genel Müdürü, Aziz Torun, Halk GYO Feyzullah Yetgin, Haluk Karabatak-Philips Ülke başkanı,Davut Doğan–Doğanlar Yatırım gibi isimler…

Ama beni her seferinde en çok etkileyen 2 konuşmacı oluyor. En son KALDER konferansında da kalbimden vurmuşlardı.

Biri TAV CEO'su Sani Şener diğeri de Borusan Holding CEO'su Ahmet Agah Uğur…


Neden mi? Önce gelelim Sani Şener’e ..

Kendisi çok sempatik olmasının yanı sıra konuşmalarında gerçek yaşanmışlıkları farklı bakış açısı ile sunuyor. Bu da bildiğimiz teknoloji devriminin aslında dünyadaki yansımalarını bize aktarıyor.

Borusan CEO'su Agah Uğur ise beni etkilemesinin en önemli sebebi; patron şirketinin aslında ilham veren bir CEO ile nasıl kurumsal olmak zorunda olduğunu kısa öz anlatmasıydı. Hatta konuşma başında Sani Şener’e bakıp konuşma hakkını O’na devretmesi ise salonda alkış tufanı kopardı. Kendisi çok kıvrak zekalı ve pozitif…

Bu yöneticiler sadece zeki değil aslında şeker ve adeta Cem Yılmaz’dan daha espritüeller. Eski dönem hart hurt yöneticilik bitti..

Bu tarz CEO'lar ile dünya devlerine kafa tutabiliyoruz.

Gelelim Bursa'daki iş adamlarına... Koskoca zirve yapılıyor, Bursa’dan gelen 2 iş adamı gördüm. Biri Ömer Kızıl diğeri de Burkan Hasan Eker.

Ben 3 gün oradaydım diğer iş adamlarını göremedim. Sorsan herkesin işi var. Kardeşim Uludağ'daki 300 iş adamının işi gücü yok mu?

İşte bayılıyorum bu iş adamcığı zihniyetine. İş adamıysan geleceksin dinleyeceksin iş yapacaksın. Ama bizim İzmir ile mantık aynı babadan kalan tapular–yazlık da var ya gerisine ne gerek var…

İş adamlığı ve girişimcilik sadece para ile ölçülmüyor.

Bu konuda birlikte yemek yediğim Hasan Sinanoba tam bir Startup yeni nesil girşimci.

Hasan beyin özel ve salondaki konuşmalarından çok özel dersler çıkarttım. Eve aldığımız Erikli suyu kurması satması veya Tazedirekt markasını kurup Migros’a satmasından dolayı hatırlarsınız.

Hasan beyin genel mantığında yatan şu var; kurumsal şirketler asla hızlı hareket eden Startup dijital şirketler olamayacaklar. Piramidin tepesinde ciro ve karlar artık Uber-Booking.com vb startup seka şirketlerine geçiyor.

Bakalım Google–Facebook-Instagram vb. cirolara. Kaç yılda diğer holdingler nereye geliyor aracı zeki kurumlar
nereden nereye geliyor? Bu demek değildir ki üreticiler olmayacak.

Üreticiler de olacak elbette ama parayı artık üreticiden ziyade satmayı kolaylaştıranlar kazanacak.

Bu arada Hindistan Merkez Bankası Başkanı’na bayıldım. Çok değerli biri Duvvurri Subba..


Kendisine Türk Mutfağı’nı anlatım. Hindistan’dan döndükten sonra havalimanında toprağımızı öptüm dedim.

Hindistan iyi ki var dedim. Türkiye’mizin güzelliklerini değerini anlamak için gitmek şart dedim.

Neyse her şeyi anlatmayayım 5000 TL verip dinleseydiniz?

Benden bu haftalık bu kadar. Bana bu kadar kar kış kıyamet yeter. Geçeyim Yunanistan’a kemiklerim ısınsın. Kalın sağlıcakla…
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Uludağ Ekonomi Zirvesi

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
  • Bunu Pinterest'te  paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz