Gürkan Boztepe
Tüm yazıları MARKA DOKTORU Gürkan Boztepe gurkanboztepe@gecce.com
21.05.2018 16:50

Türk gençliğine güveniyorum

Bugün 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı hepimize kutlu olsun. Instagram'da dümdüz post paylaşmak yerine konuyu anlayıp anlatan içerikli postlara bayılıyorum. 19 Mayıs Kutlu Olsun postunu herkes paylaşır ama 19 Mayıs nerden çıktı? Dünyada Atatürk tarafından gençliğe armağan edilen tek bayram olması vb. gibi içerikleri paylaşmak için bilgi ve emek gerekmekte.

Nitelikli post paylaşmanın en güzel örneği; Türkiye için çok büyük kazanç olan Saffet Emre Tonguç, sosyal medya fenomeni olarak da Gecce yazarı Berrak(Berro)

Zaten ülke olarak ana sorunumuz taklit değil mi? Kopyala yapıştır. Like yok mu satın al geç. Herkes beni çok seviyor de, egonu okşa, ama cenazene kimse gelmesin.


Ben en çok etkinliklerde ve insanların birbirinin gözüne bakarak yaptıkları konuşmalarda kendilerini ne kadar yetiştirdiklerini anlayabiliyorum. Etkinliklerde gelen insan sayısı ötesinde farklı ve nitelikli sohbet var mı? Bir de karşılıklı konuşmalar ne kadar içten? Çıkarsız konuşmalar olabiliyor mu?

Neyse gelelim beni şaşırtan Türk gençliğine,

Önce size birkaç başarılı Türk genci örneği vermek istiyorum. Geçenlerde Gastronomi Turizmi Derneği Instagram hesabına gecce 11 gibi bir mesaj geldi: "Avustralya’dan sizi takip ediyorum az önce Türkiye'ye geldim zaman ayırabilirseniz derneğinizi ziyaret etmek isterim. Olası işbirlikleri içinde olmak isterim." Bu mesaj gelir gelmez sabah 9:30'a Karaköy ofisimize randevu verdim.


Avustralya'dan gelen Mert Elbay Bey sabah ofisimizde çaylar, kahveler derken en sonunda Avustralya'da Türk mutfağın değer katan Somer Sivrioğlu gibi ortak önemli dostluklar da çıkınca kendisine Avustralya temsilciliğini verdik. Bu dostluklar yeni oluşurken kendisi bana turizmci olduğundan Avustralya'dan getirdiği ancak turistlerin neden kalkıp ülkemize geldiklerini daha da detaylı anlattı. Gözlerim doldu.

Düşünebiliyor musunuz? Hiç sebebini bilmediğiniz bir savaşa Avustralya’dan kalkıp geliyorsunuz ve ölüyorsunuz, öldürülüyorsunuz. Bu milletin torunları da dedelerinin mezarlarını görmeye Avustralya’dan kalkıp her sene geliyorlar.

Bizim Kuşadası Efes Harabeleri ziyareti Hristiyanlar için neyse, Avustralya’dan gelen turistlerin Çanakkale ziyaretleri aynı dedi. Savaşa gelen çocuklar 16-18 yaşlarında, karşılarındaki Türk çocukları 15-20 yaşlarında, hiçbiri birbirini tanımıyor ama herkes birbirini öldürüyor. Şimdi biz aynı çocukların torunlarını Çanakkale'de ağırlıyoruz. Bitmiyor bu grupları İstanbul'da da temalı özel bir mekan olan Cahide'de de ağırlıyoruz.

Şimdi gelelim bu acıklı hikayenin içinde Türk kimliğini ön plana çıkartan özel bir insana daha; Anadolu Ateşi'nde çok önemli projelere imza atan Mr.Özgen’e… Avustralya’dan gelen Mert bana diyor ki; akşam tesadüfen İngiltere’den gelen önemi bir Türk dansçısı ile seni tanıştıracağım. Nerde Cahide'de 1 gecceliğine gelmiş. Onlar da Avustralya’da tanışmışlar. Tesadüf Türkiye'de buluşmuşlar.

Mr.Özgen genç yaşta Türk danslarını modern Anadolu halkoyunları ile harmanlayıp, dünyanın 4 kıtasında şovlara çıkan ünlü bir Türk dansçı. Akşam muhteşem şovlar ile Mr.Özgen'i izliyorum. Bence harika bir koreografi.
Marka Doktoru olarak ve bir Türk olarak gurur duyuyorum. İzleyen sadece Türkler değil, Kore'den, Vietnam’dan gelen turistlere kadar dünya milletleri var.

Mercan dede nasıl bir Dünya Markası olan gurur duyduğumuz modern ve tasavvufi Türk dj olarak başarılı ise , dansta da Mr.Özgen aynı formatın dansçısı olarak düşünebilirsiniz.

Ben onu izleyen şanlı kişilerden biri oldum. Bir gece misafir olarak çıktı sonra yine dünyada Türk dansçısı olarak başka ülkelerde çalışmaya gitti. Kendisi Türk asıllı olduğu için kendisi ile ülkemiz adına önemli projelere imza atabilecek kurumların masaya oturmasında fayda var.

İşte gurur duyduğumuz önemli başarılı gençleri yetiştiren gizli bir kuvvet var. Haliç Üniversitesi'nden Nur Undey hocamız. Kendisi özellikle geçenlerde Ümit Başer Alkaç ile gerçekleştirdiği gençlik şöleninde nitelikli içerikli konferanslar ve Gençlerin Gastronomik anlamda yetişmesi için yapılan programlar ile dikkat çekti.

Nur hocamız; Türk mutfağının yaygınlaşması için Haliç Üniversitesi'nden Gülden Atay hocamız ve rektörümüz ile kolları sıvayıp eğitimler başlattılar. Bu konuda Haliç Üniversitesi'nden Mehmet Kahveci ve tüm ekibe teşekkürler. Türk gençliğinin kendi mutfağını öğrenmesi için zaman emek ve tecrübelerini aktaran bu değerli neferler ile ülkemiz gençliği için somut bir adım atılmış olacak.

Gelelim genç ve başarılı önemli bir isim olan Erdem İpekçi’ye. Kendisi aslında gerçek bir girişimci. Life Group; Life Park ve Dedeman Qubbe markalarının sahibi. Konser ve organizasyon alanı denilince akla gelen tek isim. Türkiye’de organizatörlerin başına gelmeyen kalınca (Konjoktör) kendisini mekan işletmeciliğine verip önemli mekanlar ile Türk gastronomi sektörüne değer katan Erdem; gerek vizyonerliği gerekse organizasyon yeteneği ile Türkiye’nin gururu bir insan. Genç yakışıklı ve başarılı. Erdem kardeşimiz önümüzdeki dönemde Nepal’de bir manastırda düğün organizasyonları yapmak için kolları sıvamış durumda.

İlk etapta kendi mekanında gerçekleştireceği Nepal geccesini sakın kaçırmayın derim. Özellikle Nepal kültüründen yeme-içme ötesinde, gerçek Nepal kınası-Hint kınasına, falcıya kadar değişik atraksiyonlar ülkemizde ilk kez gerçekleştirilecek.

Ben de sektör de Erdem’in bu farklı işlerini heyecanla bekliyorum.

Bu anlamda Gastronomi Turizmi Derneği ve Marka Doktoru olarak elimizden geldiğinizce, Gastronomik mekanlara ve beldelere destek olmaya çalışıyoruz.


Önümüzdeki hafta Şanlıurfa ardından Özbekistan ardından Fethiye organizasyonları beni bekler.Gezecek, tadacak, markalaştıracak çok yer var yeter ki patronlar, yetkililer, Belediye Başkanları, Konsoloslar artık işleri doğru adrese delege etmeyi öğrenebilseler.

Hasta olduğunu kabul edenlere Marka Doktoru var.

Ben Türk gençliğine ve yatırımcısına güveniyorum; bu haftalık benden bu kadar kalın sağlıcakla…
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
  • Bunu Pinterest'te  paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz