Gürkan Boztepe
Tüm yazıları MARKA DOKTORU Gürkan Boztepe gurkanboztepe@gecce.com
12.07.2018 17:27

Temmuz sıcağı haberleri

Evet temmuz sıcağında neler yaşıyoruz. Gündemi sırayla anlatmak isterim...

Organizasyon adı; Lavanta Hasadı Tarımsal Üretim ve Araştırma Merkezi. Türkiye’de ben sadece Isparta’da sanıyordum. Ama Silivri’deki lavanta tarlaları beni benden aldı. Özellikle buraya tur düzenlenebilir. Fotoğrafçılık kulüpleri ve seyahat acentesi sahibi arkadaşlarıma duyurulur.


Silivri öncesi ise Kars’a gittim. Herkes şimdi yine mi diyecek ama yine… Çünkü kıramadığım dostum ağabeyim; İlhan Koçulu çağırdı. Konu da yine tam bana göre: "Anadolu Peynirleri Buluşması."

Bence her sene yapılan bu değerli organizasyona Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı olarak katılmamak düşünülemez.


Hele de orada tüm Gastronomi camiası dostlarımı göreceğimi bile bile… Neyse organizasyon açısından ve kültür açısından kısa bir değerlendirme yapmak isterim.

Önce hakkını vermek lazım; İlhan Koçulu olağanüstü bir insan. Neden mi? Dünyada ve ülkemizde Kars kaşarı ve gravyeri markasını oturtup en önemli restoran ve marketlere alıştıran çok önemli bir misyoner.


Bu görevi zevkle yaptığı için ona görevmiş gibi gelmiyor. Bugün Kars’taki peynir üreticileri artık dünyada bir marka.


Yerel yöneticiler Koçulu’nun değerini ne kadar anlıyor bilemiyorum ama Gastronomi Turizmi için çok önemli.

Gelelim organizasyona; bence her yıl bir önceki yıla göre daha iyi olmakta. Fatih Tatari kardeşimiz ve Güler Gezer ekibi bu sene olağanüstü bir gayretle; her türlü imkansızlık içinde ellerinden geleni yaptılar. Başlarına her türlü zorluk gelse de uyumadan, yemeden çalıştılar. Bazen Boğatepe Köyü’ne giderken araçlar hararet yaptı, bazen de otellerde yer sorununu çözdüler. Boğatepe Köyü'nde elektrikler kesildi ama Koçulu ekibi için hiçbir şey fark etmedi. Hepsine çözüm buldular.


En önemli fark ise bu sene Boğatepe Köyü'nde kargaşa yoktu. Yemek ağırlamaları evlerde gayet düzenli oldu(Hürriyet Hanım'ın evindeki yemek benim için büyük kazanım oldu). Peynir sunumlarında GTD; kardeş derneği Zeytin Dostları Derneği gayet aktif rol aldı. Özellikle peynir tadımları konusunda; tadım detayı aktardılar.
Bence bu çok kıymetli oldu. Atilla Totoş Hocamız, Fügen Özkaya Hocamız, Feridun Kaykı Hocamız organizasyona değer kattılar. Zeytin dostları olduğu için herkes gayet bilinçlendi.


İlhan Koçulu ise tam bir ev sahibi olarak gerçekten her misafir ile tek tek ilgilendi.
Herkesin kalbine gönlüne dokundu. Yerel Anadolu’nun önemini köklerimizi genlerimizi bize hatırlattı. Ama hiç de konuşma yapmasına gerek kalmadan yaptı bunları.

Her gün en güzel peynirleri tattık.
Anadolu’dan tüm büyük peynir üreticileri bu sene gelip muhteşem standlar açtılar. Benim de Konya’ya kadar dostluklarım arttı.


Teşekkürler Boğatetepe teşekkürler İlhan Koçulu.

Geçen hafta yaşanan bir gelişme de Türsab’da önemli bir toplantı yaptık. Turizm Bakanı gelip yeni politikalardan ve hedeflerden bahsetti. Gastronomi Turizmi Derneği olarak biz de kardeş kuruluş Türsab’a destek verdik.

Turizm Bakanı'nın son günleri olsa da elinden geleni yapmaya çalışıyor. Ama burada sorun şu ki; sektör profesyonelleri içinden gelmeyen ve ortalama 6 ayda bir değişen bakanlara tam sektörü anlatıyor iken yeni gelene bir daha anlatmaktan sektör yoruldu. Bakalım yeni başkanlık sistemi çerçevesinde yeni gelen Turizm Bakanı nasıl olacak? Bana gelen isim; Ruhi Ersoy…


Size yeni yazımı yazmak ve Özbek pilavlarını tadımlamak üzere; Özbekistan hükümeti davetlisi olarak Özbekistan’a yolculuğum yarın başlıyor. Dönüşte özel deneyimlerimi sizlerle paylaşıyor olacağım. Turizm alanında işbirliği gelişmelerini detaylı arttırmak için Gastronomi Turizmi Derneği kültürlerarası köprü olmaya devam ediyor.

Marka kent veya Marka Ülke olmak isteyenlere her zaman kapımız gönlümüz açık. Zaman ve enerji buldukça yerinde objektif tespitler için şehrinize dokunuyoruz. Çözüm ve strateji geliştiriyoruz.

Bu haftalık benden bu kadar kalın sağlıcakla…
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
  • Bunu Pinterest'te  paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz