Gürkan Boztepe
Tüm yazıları MARKA DOKTORU Gürkan Boztepe gurkanboztepe@gecce.com
09.05.2018 14:27

Nameste Nepal

Türk Hava Yolları'nın neden önemli marka olduğunu Nepal'de daha iyi anladım. Önemli insanları yönetici olarak seçebiliyorlar da o yüzden.

Bunun en güzel örneğini; Abdullah Tuncer Keçecioğlu'nu, geçenlerde İstanbul'da Avrupa'nın en büyük Fuarı Emitt’deki konferans moderatörlüğümde tanıdıktan sonra anladım. Konuşmamı bitirip sahneden indikten sonra kendisinin beni Nepal’e davet etmesi ve Türk mutfağı'nı Nepal'de tanıtmak istemesi bana ilginç geldi.


Ben de gelirim dedim. Gerçi bu sene ikinci gidişim olacaktı ama ben kişisel gelişim ve Manastır ziyaretleri konusuna uzak olmadığımdan bana iyi gelir diye düşünmüştüm.


Abdullah Bey geçen hafta beni Nepal’de ağırladı ama ilk defa Türkiye’yi bu kadar seven ve Türk mutfağı'nı doğru anlatmak için bu kadar çaba sarf eden bir bürokratımız ile tanıştım.


Kendisi sağ olsun Nepal'de Gastronomi Turizmi'ni ilgilendiren herkes ile benim randevumu koordine etmiş durumdaydı. Bu ülkesini seven THY müdürümüz Nepal'de imkansızlıklar içinde harikalar yaratmaya devam ediyor.


Özellikle basın ilişkileri ötesinde, Nepal Şefler Birliği Başkanı ve Yardımcısı ile beni tanıştırıp ardından Eylül ayında Nepal'de yapılacak Gastronomi Festivali için şefler birliği ile GTD olarak sözleşme imza törenimize kadar hep yanımızda oldu.


Bu organizasyon THY'nin Nepal’deki 5. yıl kutlamalarına denk geliyor. Bu sebepten kendi kültürümüzü doğru anlatmamız adına çok önemli. Şeflere, Türk yemekleri nedir, nasıl yapılır ve Nepal menülerinde nasıl entegre edileceğini paylaşıyor olacağız. Bunun yanı sıra GTD üyelerinden önemli şef ve üyelerimiz ile Nepal’e çıkartma yapacağız. Gerek Türk Mutfağı, Türk kahvemiz, baklavamız, yoğurdumuz vb. ürün ve aşçılarımız ile tam bir kültür showu ve konferansı vereceğiz. Nepal mutfağı ile de bizim şeflerimiz çok daha yakından tanışma imkanına sahip olacaklar.


Bence bu kültür alışverişleri ülkeler adına çok önemli, bu fırsatı bize sağlayan Türk Hava Yolları Nepal müdürümüze içten teşekkürler. Ülkeyi ve mutfağımızı bu kadar seven başka ülkelerdeki THY müdürlerimize örnek teşkil edeceğine inanıyorum.


Bana bıraksanız Abdullah Bey'i, Turizm Bakanlığı'nda Müsteşar yaparım. Nepal’de arı gibi çalışıyor. Sadece THY uçaklarının doluluk oranının arttırması ötesinde, nitelikli müşteri kazandırmaya devam ediyor. Orada binbir zorlukla sabah kulenin açılış saatinden, THY uçağımızın rötar yaptırtmadan 62 dakikada (normal süre 90 dk) 188 kişilik büyük gövdeli Airbus boşaltılıp temizlenmesi ve yakıtına kadar hızlıca koordine ediyor. Burada çalıştığı alt ekiplerin de Nepal vatandaşı olduğunu düşünürseniz hatta Türkiye'den bile pahalı yakıt almak zorunluluğu ile Tüm seferlerin aksamadan en uygun şartlarla haftada 5 gün yapılmasını koordine ediyor. Yeri geliyor, marketing yeri geliyor mühendis, yeri geliyor siz uçağa binerken bilet kontrolde,veya THY pilot ve ekiplerinin konaklamalarını ve transferlerini ayarlayan biri…


İşte Türk insanı… Bir Türk 10 yabancıya bedel derler ya işte öyle… Zeki ahlaklı ve iş bitirici, ama herşeyden önemlisi ülkesini seven bir turizmci…

Nepal ile O’nun sayesinde çok önemli gelişmelere imza atıyor olacağız.

Gelelim bu hafta önemli ikinci gelişmeye; Özbekistan artık ülkemiz için çok daha fazla önem arz edecek. Bu konu ile ilgili gerek Cumhurbaşkanı, gerekse Turizm Bakanı, gerekse Türsab Başkanı ziyarette bulunup iki ülke arasındaki Turizm işlem hacmini geliştirme kararı aldılar. Bu çerçevede Gasronomi Turizmi Derneğimize gelen resmi yazı ve bilgiler kapsamında; GTD İcra Kurulu olarak; başkan yardımcılarımız Koraltan Saygın ve Ömer Kartın ile Özbekistan İstanbul Konsolosluğu ziyaretinde bulunduk. Başkonsolos Johangir Parmanov ve yardımcısı Şuhrat A. Aminov bizleri ağırladılar. İki ülke mutfağının tanıtımı ve kültürlerarası iletişim ve turizm anlamında çalışma kararı aldık.


Bu hafta izlediğim filmlerden özet yorumlarda bulunmak isterim mesela Akmerkez’de "Oyun Gecesi " adlı filmi izledim. Başrollerinde Rachel Mc Adams ve Jason Bateman var. Bana göre senaryo iyi ama film vasat. Gidilebilecek başka komedi filmi olmadığından gittik ama film basit kalmış. Mantık hataları zaten hat safhada. Bu arada Akmerkez mor otopark; B kapısından en alttan girdiğinizde lağım kokusu ortalığı bitirmiş. Güvenliğe de bilgi verdik. Umarım bu kadar önemli markaların olduğu bu yılların alışverişmerkezi bu sorunu hızlıca çözer.


Ama özel film diyorsanız benim hoşuma giden film ise; "God’s Pocket." Başrollerinde; Philip Symor Hoffman, Christina Hendricks, John Turturro, Richard Jenkins var. Bu İrlanda kökenli kendine münhasır ırkın içinde dönen entirakalar ve karışık ilişkilerin kara mizah ve hikayesi. Bein Gurme'den seç izleden izledim. Tavsiye ederim. Özellikle Tarantino tarzı sevenlere…

Benden bu haftalık bu kadar kalın sağlıcakla ….
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
  • Bunu Pinterest'te  paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz