Gürkan Boztepe
Tüm yazıları MARKA DOKTORU Gürkan Boztepe gurkanboztepe@gecce.com
20.09.2017 18:33

İstanbul'da ne etkinlikler oluyor?

Öncelikle sondan başlamak lazım....

Contemporary İstanbul


Bence bu etkinlik İstanbul’a değer katan çok nitelikli bir organizasyon. Bu sene şunu gözlemledim; dünya buraya akmış. Hem Newyork'daki bir sanat galerisi ve sanatçı veya turist olarak gelen kültür sanata değer veren önemli alıcılar. Ali Güreli’yi içten tebrik ediyorum. Salonlarda dolaşmak bile yoğunluktan kolay olmadı. Halkımız Pazar günü aşırı rağbet etti.


Sadece organizasyon ile dikkatimi çeken aksaklık. Organizasyon alanında park yeri kalmamış olmasına rağmen içeriye araç almaya devam eden otopark işletmecileri gerek giriş gerek çıkışta kaosa sebep oldular. Ama genel anlamda ülkemizin gurur duyması gereken bir organizasyon. Hele sanat ve gastronominin birleşerek ön plana çıkıyor olması beni daha da mutlu etti. Tabi sadece sanat karın doyurmuyor artık.

Gastroentertainment


Vip Turizm Ceylan ve Yasemin Pirinçcioğlu’nun özene bezene yaptığı bu organizasyon İstanbul’a değer katan nitelikli bir organizasyon oldu. Birincisi olması sebebi ile ciddi mücadeleler ile sponsorluk bulunan bu organizasyonda çok önemli isimler geldi. Kadın şefler bence çok önemliydi. Aylin Yazıcıoğlu gibi Türk Gastronomisine değer katan tüm arkadaşlarımız sahnede mükemmel konuşmalar yaptılar. Anadolu’nun gerçek değerlerini bizlere anlattılar. Farkında olmadığımız ürünleri UNİQ'de gezerken inceleme imkanımız oldu. Bu organizasyonun perde arkasında Yalçın Avcı’nın muhteşem emekleri olduğunu biliyorum. Türk mutfağı ve Türk ürünleri Dünya’da bir numara diyorum buraya gelen tüm katılımcılar ve izleyiciler bunu iliklerine kadar tekrar algıladı. İkinci gün eğlence kısmına ben gitmedim ama Ayhan Sicimoğlu; gelen tüm misafirleri gerçekten eğlendirmiş. Bu tarz nitelikli organizasyonlar şehre ve Gastronomiye değer katıyor. Emeğinize sağlık Ceylan Pirinçcioğlu.

YÖREX Fuarı

Antalya’da Anfaş Fuarcılık tarafından gerçekleşen bu Yöresel Ürünler Fuarı ANFAŞ genel müdürü sevgili dostum:Murat Özer ve ekibinin başarısıdır. Esra Kuloğlu arı gibi çalışmasa bu değerli işler ortaya çıkmaz. Değerli dostum Murat beni Antalya ya davet ettiğinde organizasyondan çok ümidim yoktu. Ama Antalya havalimanına indiğimde baktım ki bu organizasyon şehre değil Ülkemize değer katmış.Tüm bakanlar Protokolde yerini almıştı.


Tüm devlet erkanı ve Antalya ileri gelenleri bu organizasyonu tamamen sahiplenmişler. İçeri girdiğimde aslında Türkiye’yi ve Türk Gastronomisi’ni daha iyi anladım. Ülkemizin dört köşesi cennet, bu cennetten çıkan özel ürünler de burada modern bir şekilde sergilenip uygun fiyattan da satışa sunulmuş. Kayseri pastırmasından, Çorum Leblebisi'nde kadar, Kars kaşarından, Antep fıstığına kadar ne ararsan ve hatta aramasan da burada mevcuttu.


Gaza gelmeden kilo almadan oradan Antalya Convention Bureu’ya geçtim. Sağolsun Nizamettin Şen Ağabeyi beni hemen fuardan aldırttı ve makamında detaylı bir toplantı koordine etti. ACB için turizm duayenlerinden Nizamettin ağabeyimin sadece Antalya Gastronomi Turizmi için neler yaptığını dinleyince gözlerim yaşardı. 101 Sokak lezzetleri etkinliği kitabı veya Toroslar’dan Akdeniz’e Antalya Lezzetleri kitaplarına kadar hazırlamış. Kitabın ayracı bile özel. Nizamettin Şen ve değerli ekibi Antalya için çok büyük değerdir. Sadece Kongre Turizmi için değil aynı zamanda Antalya’nın her şey dahil sisteminden kurtarıp Gastronomi Turizmi ile tüm esnafa güç katacak müthiş projelerini yetkililerin dinleyip uygulaması lazım. Nizamettin Şen gibi efsane turizmciler artık piyasada hayal oldu.Bu yaşayan efsaneler Antalya’nın ve ülkenin vizyonunun açacaklar. İyi varsın Nizamettin ağabey.Birlikte daha güzel işler yapacağız.


İstanbul’da en kaliteli turisti taşıyıp yıllardan beri tüm en iyi oteller ve mekanlara hizmet sunan dostum Den Den Yatçılık sahibi Tamer Köseoğlu’na buradan mutlu yaşlar diliyorum.Adamda şeytan tüyü var herkes Onu çok seviyor. Çırağan’dan, Ritz’e kadar, Feriye’den Portex’e kadar tüm nitelikli mekanların en VİP müşterileri Boğaz’da Den Den yatçılık Tamer’in muhteşem tekneleri ile ağırlanmakta.Şimdi kendisinin bu nitelikli müşterilerin catering hizmeti ile ilgili çok özel bir projesi varmış.Gelen yabancı misafirlere Türkiye’nin en iyi şefleri ile mükemmel bir catering hizmeti ile Türk Mutfağı sunumu. Bu fikir bence çok değerli.Hem Yabancı dil bilen Marka şefleri uluslararası nitelikli projelerde daha ön plana çıkartacak, hem boğazda yatların verdiği hizmet çıtası artacak hem de yurt dışından gelen üst düzey yabancı misafirler Dünyanın en güzel yerlerinden biri olan Boğazı gezerken Yemeklerin İngilizce olarak hikayesini en iyi şeflerden dinleyecekler. Ben Turizm bakanı olsam döner Tamer beye bu özel fikrinden dolayı ÖDÜL veririm.Turizm İl müdürü bu fikri sakın kaçırmasın.


Şimdilik benden bu kadar.

Hafataya görüşmek üzere kalın sağlıcakla….
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece gecce.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Gürkan Boztepe

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
  • Bunu Pinterest'te  paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz