Gürkan Boztepe
Tüm yazıları MARKA DOKTORU Gürkan Boztepe gurkanboztepe@gecce.com
23.07.2018 11:22

İnanılmaz Özbekistan!

Evet Özbekistan inanılmaz. Ama bu yorumu döndükten sonra yapıyorum. Gitmeden önce ön yargılarım vardı; burası ne ki? Beni ne bekleyebilir diye bilinmezlik vardı. Ama döndükten sonra düşüncelerim tamamen değişti.

Dünyada görülmesi ve deneyimlenmesi gereken ilk 10 yerden biri olarak özetliyorum.

Neden Özbekistan’a gitmelisin sorusunun özet yanıtları:

- Kardeş Türk halklarını yakından tanımak için.

- Muhteşem misafirperverlik deneyimlemek için.

- Dünyada eşi benzeri olmayan İslami eserleri görebilmek için.

- En büyük tıp ve din alimlerinin bakış açısını anlayabilmek için.

- İbn-i Sina, gerçek Kur'an-ı Kerim, Babur Şah, İmam Buhari, İmam Mansur Manturidi, Uluğbey Akademisi, Daniel Peygamber, Mahturi, Kuşçu medresesi gibi dünyaya yön veren dünya değerleri ile tanışmak ve felsefelerini algılamak muhteşem mezar anıtlarını gezebilmek için.

- Unesco tarafından kültürel miras olarak kabul edilmiş, Özbek Pilavı’nı farklı şehirlerde tadımlamak için (Bu gurmeyim diyenler için çok önemli).

- Muhteşem fotoğraflar için.

- Tarhun gazozu, samsa böreği, cizz, şirinlik, vahuri(kuzu kaburga), nevrus kebabı, asorti tabak, yumurta börek, kabaklı mantı, kazan kebabı, boğa eti, at eti, süzme yoğurt, kökçay gibi eşsiz lezzetleri yerinde tadımlamak için.

- Dünya Lideri Timur’u tanımak için

- Dünyada yeniliklere uyum gösterip, ülkeyi modernleştiren İslam Kerimov’u tanımak için.


Gelelim sebebi ziyaretime; değerli dostum Özbekistan İstanbul Başkonsolosu Şuhrat Aminov önerisi ile Başbakan yardımcısı Aziz Abdulhakimov davetlisi olarak ülkeyi tanımak ve kültürlerarası turizm gelişmesi amaçlı GTD başkan yardımcıları ile resmi bir ziyaret organize edildi.


Bu organizasyon için son söylenecek yorumlarımı şimdiden belirtmek isterim.

1- Organizasyon mükemmel yapılmış.

2- Ülke ve gezilecek alanlar büyük olmasına rağmen organizasyonda yanımızdaki Mihmandar Anvar Yusupov çok yardımcı oldu. Özellikle engin entelektüel bilgisi ve pratik zekası ile organizasyonda hiçbir hataya mahal vermedi.

3- Her gittiğimiz yerde özel araç ve polis eskortu hazır bulundu. 24 saat beraber dolaştık.

4- Her şehirde valilik bizi bekliyordu. Valilerimiz birebir CIP-VIP salonlarına kadar yanımızdan ayrılmadı.

5 -Özellikle Buhara Valimiz ile yakın dostluğumuz oluştu.

6- Turizm Bakanı'mız ve yardımcımız çok yardımcı oldular.

7- Buhara ve Semerkand şehirlerinde turizm geliştirilmesi için çok değerli işbirliklerimiz başlayacak.

8- Ticaret Odası Başkanı, Restorancılar Birliği, Şefler Birliği her gittiğimiz noktada hazır bulundu ve icraatları seven bir yapı içinde olduğumdan hepsi ile önemli sözleşmeler yaptık.


9- En önemli sözleşme ise Turizm Bakanlığı ile yapıldı. Ülkenin tanıtılması Türkiye’den daha fazla Gastronomi Turisti çekilmesi her iki ülkenin mutfak kültürlerini aktarılması anlamında mutabakat sağlandı ve Gastronomi turizmi derneğine yetki verildi.

10- Özbekistan hava yolları kaliteli servisi ile göz doldurdu. Tüm hostesler gayet saygılı ve menüler fazla fazla doyurucu.

11- Özbekistan içi Hindistan gibi geniş olduğu için bazı noktalarda hızlı tren kullandık. Trenler iki tip ikisine de bindim. Tren kalitesi Paris Londra arasında gittiğimden farklı değil. Uzun mesafeleri çok kısa sürede almakta. Özellikle tren yolculuğunda fotoğraf ve çekim yapmak isteyenler için güzel kareler yakalanmakta.

12- Ülkede muhteşem lezzetler var; herkes sadece Özbek pilavını duymuş olabilir ama özellikle et konusunda ben böyle bir deneyim yaşamadım. At etinden boğa etine kadar ilginç deneyimlemelerim oldu.


Bu organizasyonda en ilgimi çeken noktalardan biri, bu kadar kıymetli kültür yapılarına çok daha fazla turist gelmesi gerekirken neden bu hakkettiği yerde değil diye düşündüm.

Yanıt aslında çok basit; Türkler hiçbir zaman elindeki değerleri pazarlama ve satma konusunda Avrupa ve Amerika gibi pazarlamaya önem vermediklerinden.


İtalyanlar bir aşk çeşmesini veya Eyfel Kulesi'ni dünyaya nasıl pazarlıyorlar? Sadece Eyfel Kulesi'ne gelen turist sayısı Özbekistan’a gelen turist sayısından fazla.

Ama biz Türkler olarak artık çağa ayak uydurmak zorundayız.

Dünya’da yükselen trend anlamında Gastronomi Turizmi çok önemli ise; Özbekistan Turizmde atağa kalkmak istiyorsa sadece Kültür yapıları değil, kendi muhteşem mutfağını da Dünya’ya tanıtmalı.

Bırakın Dünya’yı İstanbul’da kaçımız gerçek Özbek Pilavı yedik?

İstanbul’da Özbek Lokantası (ama olması gerektiği gibi); Özbekistan’da da Türk Lokantası (Olması gerektiği gibi) doğru dekorasyon, doğru işletme ve gerekli tanıtım ile açılırsa başarı gelmemesi düşünülemez.


Ben şahsen Avrupa ya gidince özellikle kahvaltılarda aç kalıyorum. Yaşadığımız coğrafyada özlerimiz aynı mutfak olduğundan çok lezzetli ama tatmadığımız özel ürünleri bulabileceğimiz lezzetler hepimiz için özel bir deneyim olacaktır.


Özetle;

- Astrolojiye Merakın varsa Özbekistan’ı görmelisin (Dünyadaki ilk Astroloji merkezi).

- Devlet adamıysan Özbekistan’ı görmelisin (Komutan Timur’u tanıman için).

- Mimarsan Özbekistan’ı görmelisin (Yapılardan feyz alman için).

- Belediye Başkanıysan Özbekistan’ı görmelisin (Cadde/sokak temizliği/Bina yerleşim ve işleyiş açısından).

- Yatırımcıysa Özbekistan’ı görmelisin (Turizme açılan yeni imkanlar açısından).

- Müslümansan Özbekistan’ı görmelisin (Kültür ve din turizmi açısından).

- Fotoğrafçıysan Özbekistan’ı görmelisin (çok özel kareler için).

- Gurmeysen Özbekistan’ı görmelisin (Muhteşem lezzetler tadımlamak için).

- Türksen Özbekistan’ı görmelisin (Türklüğün tarihi için).


Bu özel organizasyon için; başta Özbekistan Başkanımız Mirziyoyev; Başbakan yardımcımız Aziz Abdulhakimov, Turizm Bakanı ve bakan yardımcımız Akkulov Abdulaziz, Özbekistan Konsolosumuz Şuhrat Aminov, Samarkand Ravshanov Dilshod Baxtiyorovich; Buhara Ticaret Odası Başkanı Furkat Khodjaev’e, Buhara Valimiz, Botirjon Shakhriyorov, Vahob Kakhkhorov’a içten teşekkürler.

Anvar Yusupov kardeşimiz sağ olsun orada beni hiç yalnız bırakmadı. Entellektüel bilgisi ile Özbekistan hakkında bilmem gereken her şeyi tarih detayları ile aktardı.

Benden haftalık bu kadar kalın sağlıcakla...
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
  • Bunu Pinterest'te  paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz