Kenan Erçetingöz
Tüm yazıları KENAN ERÇETİNGÖZ kenanercetingoz@gecce.com 19.01.2013 14:18

Müge Boz erotik figür olmuş!

Karaoğlan filmine gittim. Ben öyle gitmeden, izlemeden, atıp-tutanlardan değilim.

Başrol oyuncuları Hasan Yalnızoğlu (Survivor Hasan) ve Volkan Keskin TV programıma konuk oldu geçtiğimiz hafta cuma günü. (18 Ocak 2013...) O yüzden öncesinde gidip bu 12 milyon bütçeli filmi izledim. Ne konuşacağımı, ne soracağımı bilmem lazım. Eleştirmeden görmem lazım.

Neyse efendim film sırf animasyon sahneleri ve görsellik için izlenir. Gerçekten bir emek verilmiş. Türk sinemasının nereden nereye geldiğinin bir kanıtı Karaoğlan... 1453 filmindeki animasyonlardan ve savaş sahnelerinden de daha iyi geldi bana. Bu sadece benim görüşüm.

Türk sinema sektorü gerçekten çok ilerledi. Keşke Kerem Çatay'ın da dediği gibi artık bilim kurgu filmlerine de yönelse Türk sinema sektorü. Sabırsızlıkla bekliyorum bilim kurgu çalışmalarını.

Ama ben sektörün çok daha iyi olacağını ve çok hızlanacağını düşünüyorum. Türk insanı böyledir, geç başlar ama başlayınca da durmaz ve herkesi geçer.

Karaoğlan filmine gelirsek, film için Kemerburgaz'da üç ayrı şehir kurulmuş ve hikayenin geçtiği yüzyıla bire bir uygun bir atmosfer yaratılmış. Dünyanın en büyük mancınığı yapılmış. Karaoğlan'ın 'Yağmur' adı verilen atı Hollanda'dan getirilmiş. Aksiyon sahneler, oyuncuların eğitimi ve koreograf için Almanya'dan 8 kişilik ekip hazır bulunmuş. Savaş sahneleri tekniği ise Harry Potter, Büyük İskender, Hugo ve Cennetin Krallığı gibi filmlerle çalışan stüdyoda yapılmış.

Bunların hepsi iyi güzel de, filmde bir şey eksik. Ünlü aktör yok!

Karaoğlan'ı oynayan çocuk Volkan Keskin tam bir Karaoğlan. Tıpa tıp çizgi romana benziyor ve çok iyi bir oyuncu. Çünkü mankenlikten önce oyunculuk eğitimi almış biri Volkan. Hasan Yalnızoğlu da keza öyle. Kötü adam Camoka'yı çok iyi oynamış. Ama..

Prensesi oynayan Özlem Yılmaz karaktere gitmemiş, tam oynayamamış. Zaten kendisi de bunu kabul ediyor "Kötü oynadım, kendi sahnelerimi bile izleyemedim" demiş! Özlem Yılmaz filme bir hafta kala dahil edilmiş, adaptasyon sağlayamamış! Ve ilk sinema filmi!

Filmde Bayirgülü'nü canlandıran Müge Boz ise tamamen erotik figür olmuş. Güzel kız, ama filmde boş kız olmuş! Yüzü güzel diye erotizm mi olur? Truva filminin girişindeki Brad Pitt sahnesi nerede? Büyük İskender'deki Hindistan'daki gerdek geccesi nerede?

Bizde bu erotizm hala tabu? Bir korku, bir korku, aman allahım? Hala Türkan Şoray kanunlarını uygulayan kadın oyuncular var?

Filmin animasyonlarını Harry Potter stüdyolarında yaptıracaksın ama Müge Boz'u yatağa sokamayacaksın! Ah işte bu Türk kafası yok mu ah..

Adamlar sevişme sahnelerini, erotizmi, savaşın içine öyle yediriyorlar ki, ağzın sekiz karış açık seyrediyorsun.

Benim merak ettiğim, Kudret Sabancı gibi bu işin duayeni bir insan 12 milyon dolar verip neden iyi ve ünlü bir başrol oyuncusu seçmedi?

İkinci merak ettiğim konu da çocuk filmi mi, yetişkin filmi mi belli değil! Yaş sınırına takılmamak için arada kalmışlar. Ama olmamış!

Bir film ya çocuk filmidir ya da yetişkin filmidir. +16 koyarsın, balta ile beş kafa kesilince baltaya da kan bulaştırırsın. Çocuklar izlesin diye beş kafa kesildikten sonra baltada kan olmazsa yetişkinler niye seyretsin hocam?

Sonuç: Filme gidin izleyin.. Farklı görüşleriniz olursa benimle paylaşın. Amaç Türk sinemasının bir an önce korkularından kurtulup özgür filmler çekmesidir.
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece gecce.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
  • Bunu Pinterest'te  paylaş!

YORUMLAR

(4 Yorum Yapıldı)

Misafir(Haruneda33) Karaoğlan filmini izlemedim,Volkan'a Fetih'de dikkat bile etmemiştim tanımıyordum,Müge de bildiğim biri değildi,Hasan'ı da yarışmada görmüştüm.Sizin deyiminizle Özlem Yıldız ama benim tanıdığım Özlem YILMAZ'ı 2006'dan beri izlerim.Karagümrük Yanıyor,Dicle,Zoraki Koca,UNUTULMAZ....izlemekten keyif aldığım,beğendiğim,oynayamayan oyuncuyum diyen birçok insandan daha iyi bir yetenektir.Reklam değil işinin peşindedir.Ancak herşeye rağmen bu derece eleştirilmeyi haketmemiştir.Yazılarınızı severek takip eden biri olarak eleştirdiğiniz oyuncuyu daha iyi tanımanızı beklerdim,hayal kırıklığına uğradım.Bu arada diğer üç başrol oyuncusundan daha fazla bir hayran kitlesi ve fanı vardır hatta tanınmış diye nitelendirdiğiniz pekçok kişiden de fazla fanları vardır,haberdar etmek istedim.

20.01.2013 00:47:50

Misafir(haruneda33) Yüz Yüze programınızı izledim,üzerine de yazınızı okudum bu nedenle programı da göz önüne alarak belirtmek isterim ki Karaoğlan filmini izlemedim,Volkan'a Fetih'de dikkat bile etmemiştim tanımıyordum,Müge de bildiğim biri değildi,Hasan'ı da yarışmada görmüştüm.Sizin deyiminizle Özlem Yıldız ama benim tanıdığım Özlem YILMAZ'ı 2006'dan beri izlerim.Karagümrük Yanıyor,Dicle,Zoraki Koca,UNUTULMAZ....izlemekten keyif aldığım,beğendiğim,oynayamayan oyuncuyum diyen birçok insandan daha iyi bir yetenektir.Reklam değil işinin peşindedir.Ancak herşeye rağmen bu derece eleştirilmeyi haketmemiştir.Yazılarınızı severek takip eden biri olarak eleştirdiğiniz oyuncuyu daha iyi tanımanızı beklerdim,hayal kırıklığına uğradım.Bu arada diğer üç başrol oyuncusundan daha fazla bir hayran kitlesi ve fanı vardır hatta tanınmış diye nitelendirdiğiniz pekçok kişiden de fazla fanları vardır,haberdar etmek istedim.

20.01.2013 00:52:15

Misafir(Selin) Özlem Yilmaz bu dizide en taninmis isim bence. Kendisini bende haruneda vatandasin anlattigi dizilerden taniyordum. Unutulmazdan sonra görünmemesi beni üzmüstü. (Not: dedektif Memolide kisa bir süreligine oynadigini biliyorum, ama senaryo o kadar kötüydü ki izleyemedim).

20.01.2013 19:29:20

Misafir(kerem danışmaz ) Özlem yılmaz bence çok kötü performans sergilemiş işi bilenlere bıraksa diğerleride farklı değil çizgi romanın naif havasına ulaşılmamış çizgi roman bile daha erotik senaryo zayıf inandırıcılığı düşük onca kaliteli işler varken örnek alınsa keşke bunca paraya yazık olmuş hayır bu işe heveslilerinde önünü kesecek diye korkuyorum oysa bizde çok büyük bir tarih var

21.01.2013 18:37:34
Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz