Kenan Erçetingöz
Tüm yazıları KENAN ERÇETİNGÖZ kenanercetingoz@gecce.com 23.05.2018 13:05

Miami - İstanbul farkı!

Her yıl 2-3 ay Miami’ye gidip dünya görüşümü güncelliyor ve enerji depoluyorum.. Cennet ülkemizin dışındaki ülkelerde neler olup bitiyor, insanlar nasıl yaşıyor, ne yiyor, ne içiyor ve nasıl eğleniyor bakıyorum?

Mekanları, sunumları, lezetleri, servisi, fiyatları ve eğlence dünyasındaki gelişmeleri takip etmeye çalışıp kendi hesabım (@kenanercetingoz) dışında, sektörün öncüsü Gecce Yayın Grubu’nun mecrelarında ve sosyal medyada (@gecce @geccemekan @gecceevent @geccetv) aktarmaya ve bilgilendirmeye çalışıyorum.

Sonuç; Bizim ülkemiz, tarihi konumu, güzellikleri, manzarası, denizi, birbirinden farklı kültürel lezzetleri ve servisiyle 10 basar.. Amma, bizde eksik olan sadece ve sadece “doğru tanıtım” eksikliği..


Bizde sorumlu hükümetin, Turizm Bakanlığı'nın, ruhsat veren belediyelerin kesinlikle dış dünya ile temasları yok, gözlemlemiyorlar, gelişmeleri izlemiyorlar ve en önemlisi ülkemizin hem görsel, hem de insani avantajlarını ön plana çıkarıp doğru tanıtım yapamıyorlar!

Yoksa bir Antep Mutfağı, Oscar törenlerine bile giren Adana Kebap, Mardin gibi yöresel lezzetler ile dünyayı kasıp kavuran döner ve pide bizim Türk mutfağının dünyaca değer görmüş lezzetleri arasında yer alıyor.

Bunlara ilaveten İstanbul Boğazı gibi eşi benzeri olmayan bir manzara, yazlık bölgelerdeki deniz vs. ile birlikte Türk misafirperverliğiyle bütünleşmiş servis elemanlarımız var.


Miami’de yeşil renkli River (kanal) kenarı denilen bir restoranda (Sea Spice, Kiki) 4 kişilik ön masadan 1000 dolardan aşağı kalkmanız mümkün değil. Hele bu Pazar günü ise partiyle beraber 4-5 bin doları buluyor. Bu miktarları TL’ye çevirmek bile istemiyorum maalesef!

Tamam, “Türkiye’de böyle bir ekonomik ortamda bu paralar nerdeeee?” diyebilirsiniz. Doğru ama paralı yabancı turisti çekmek için, doğru hamleler yapmak gerekmez mi?


Amerikalılar Türkiye’yi hala deva üstünde seyahat eden bir ülke gibi görüyor. Ama ülkemize gelmiş olanlarla sohbet ettiğimiz zaman anlata anlata bitiremiyor!

Miami’deki Türk restoranları sinek avlarken, Yunan adı geçince dolup taşıyor!

Peki sorun nerede?

O insanları ısrarla ülkemize getirmek ve farkı göstermek için doğru hamleler yapmakta değil mi?

Gelmiş olanlar bayılıyor, bizden iyi anlatıyor ama gelmemiş, görmemiş olanlar ise hala deve var mı diyor?

Miami’de restorana gidersin, kapıda bekletir. Sipariş vermek istersin, bekletir.. Hesap istersin; Geçirir!

Ama kuralları var, sistem var, yemekler asla bayat değil, lezzetli ve göz doyurucu..

Hesap fişinde servis için, yüzde 18 ile 22 arasında ekstra ücret de yazar mutlaka. Vermezsen arkandan koşar!


Amacım İstanbul mu güzel, Miami mi güzel meselesi değil! Amaç; Bizim eksiklerimiz ne onu bulmak ve kendimizi daha iyi nasıl geliştirmek ve dünyaya daha iyi olduğumuzu anlatmak!

Tabii kendimizi de eleştirelim; Boğaz’daki balıkçılar mesela.. Dünyanın en iyi manzarasındaki bu restoranlardan 3-5’i dışındakiler hala kendilerini yenileyemediler. Hep aynı mezeler, hep aynı adambaşı fiyatlar!

Neden?

Sistem yok, kural yok, uygulama yok!


“Taksicilerin, Übercileri bıçakladığı ülkemizde sen neden bahsediyorsun arkadaş!” diyebilirsiniz ama artık birilerinin çıkıp ülkemiz için ciddi potansiyel yaratan Yeme-İçme ve Eğlence sektörüne el atma zamanı geldi.

Bu önemsenmeyen ve ciddiye alınmayan sektör aslında ülke için çok önemli bir ekonomik gelişme ve tanıtma platformudur. Günde 3 öğün yemek yenilen, sabaha kadar eğlenilen sektörde dönen nakit paranın miktarını hayal edin!

Las Vegas’a gidenler bilir. Dünyanın en önemli şefleri, en önemli restoranları, en güzel ve en abartılı şekilde oradadır. Yeme-İçme ve Eğlence sektörü, ekonominin ve tanıtımın kalbidir.

Yeter ki doğru yönlendirilsin ve doğru anlatılsın ve “bir daha mı gelecek turist” deyip kazıklama mantığından vazgeçilsin.

MIAMI-COLOMBIA YAZILARIM DEVAM EDECEK…

YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece gecce.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Kenan Erçetingöz, Miami

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
  • Bunu Pinterest'te  paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz