Kenan Erçetingöz
Tüm yazıları KENAN ERÇETİNGÖZ kenanercetingoz@gecce.com 18.12.2017 16:17

Londra’da neler oluyor?

4 günlük bir Londra seyahati yaptım. Amacım, arada bir nefes almak, dışardan hayatımıza bakmak, yeme-içme sektöründeki gelişmeleri, trendleri izlemek, 20 Şubat’ta gerçekleştireceğimiz “Gecce Mekan Oscarları” için yurtdışı temasları kurmaktı.

Bu kısa seyehatimizde Londra’da gördük ki; Turist fazla, yeme-içme sektörü almış başını gitmiş.

Öğlen gidecek restoran bulamadık. Hiçbirinde yer yoktu! Düşünün artık. Ve fiyatlar inanılmaz pahalı..


Navikov denilen ve her akşam 800 kişi çeviren mekanın haftalık cirosu 1 milyon Sterlin’in üstündeymiş! Haftalık diyorum.Sexy Fish keza öyle..

Popüler mekanlar; Mnky House, Park Chinois, İsabels hepsi aynı durumda.. Yer bulmanız imkansız, fiyatlar uçmuş vaziyette..

Mekanlar öyle aman aman Boğaz manzaralı, ahım şahım da değil yani.. Ama VFM, yani ödenilen paranın karşılığının alındığı mekanlar bunlar.. Ambiyans, dekor, lezzet, servis, eğlence ve medeniyet gibi mekanı mekan yapan ögelerin hepsi var..

Ve bu inanılmaz paraların döndüğü mekanların çoğunda Türkler çalışıyor.. Hem de iyi pozisyonda çalışıyorlar..

Park Chinois’de birden Kenan Doğulu çalıyor, sonra “Leylim ley”e dönüyor DJ.. “Neden bunları çaldın? dedim, “Müdür öyle istiyor” dedi DJ..

Meğerse Park Chinois’in müdürü başarılı bir Türkmüş.

Onun gibi birçok popüler mekanda ya bar şefi Türk ya da kapı karşılama Türk ve işlerini çok iyi yapıyorlar, tabii ki çok iyi de para kazanıyorlar..


Gittiğim çoğu mekanın işletmecisi bana Nusret’i sordu. “Nusret ne zaman açacak Londra’da?” diye..

Belli ki Nusret’in dünya çapındaki şöhretinden haberdarlar ve belli ki biraz da kıskanıyorlar. Çünkü Dubai ve Miami’den sonra, Londra Knightsbridge’de Sheraton Park Tower’ın altında açılacak olan Nusret’in namı şimdiden yayılmış.

Yürekleri biraz su serpmek için, Londra Nusret’in 2018 Temmuz ayında açılacağını söyledim kendilerine. Ve eminim ki Nusret, Dubai ve Miami’den sonra Londra’da inanılmaz iş yapacak.


Aslında Türk mutfağı, lezzetleri, yabancılarda olmayan güler yüzlü servisiyle dünyanın her yerinde inanılmaz iş yapar ve inanılmaz tanıtım olur.

Ama maalesef bunun için hükümetin destek vermesi lazım. Ama öyle “gastronomi” adı altında nemalanan insanlarla değil, bu işi gerçekten bilen bir kurul kurularak olur bu işler.

Yoksa Türkiye’de hükümetin desteklediği gastronomi toplantıları mastürbasyondan başka bir şey değil. Kendi kendimize tanıtım yapıyoruz, kendi kendimize “ne güzel iş yaptık ha” diyoruz ama dünyanın haberi yok!


Neyse bu konuya daha geniş bir yazımda değineceğim. Hükümete açık mektup yazacağım.

Gelin şu ülkemizin lezzetlerini, güleryüzlü servisini, tarihini, güzelliklerini, İstanbul boğazını, güneyin masmavi denizlerini ve lezzetlerini doğru bir organizasyonla yurt dışında tanıtalım diyeceğim. Dünyanın lezzet şehirleri diye geçen bölgelerine Türk lezzetlerinden oluşan restoranlar açalım diyeceğim.

Ve bunun ilk adımlarını 20 Şubat’ta gerçekleştireceğimiz “Gecce Mekan Oscarları”nda başlatıyorum diyeceğim..

Londra, New York, Miami, Madrid, Paris, Bangkok, Tokyo ile..
YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece gecce.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
  • Bunu Pinterest'te  paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz