Kenan Erçetingöz
Tüm yazıları KENAN ERÇETİNGÖZ kenanercetingoz@gecce.com 08.03.2018 16:20

Bir yıldızımız var gören yok!

Geccemiz bitti.. Doğu Ekspresi ile 25 saat süren Kars gezimiz de bitti.. Ani Harabeleri, Boğatepe köyü kahvaltı ve Çıldır Gölü’nde mavi çaydanlıkla semaver keyfimiz de bitti.. Döndük dolaştık evimize geldik.. Geldik gördük ki, muhteşem Gecce Ödül Töreni’nden geriye kalanlar, basında çıkanlar hava civa olmuş!

Geccemize katılan yabancı konuklar; Alman Başkonsolosu Dr. Georg Birgelen, Konsolos Yardımcısı Stefan Graf, San Marino Televizyonu Başkanı Alessandro Capicchioni, Hartmann Communications CEO’su Timm Hartmann, 23 Music CEO’su Marco Vannuzzi, Cap Sounds CEO’su Manfred Holz ve diğerlerinin ağızlarının açık kaldığı, “Sahnesiyle, organizasyonuyla, töreniyle, şovlarıyla dünya da böyle bir ödül töreni görmedik, inanılmazdı” diye defalarca teşekkür mektupları yazdıkları gecceden, Türk basını sadece magazin konuları çıkarmış!

Avrupa'nın en büyük balo salonu olan Hilton İstanbul Bomonti Hotel’de, oval led ekranla dekore edilmiş, mükemmel ses-ışık efektleriyle bezenmiş 35 metre sahnede, çok özel tasarım mekan ödülleri verdik. Baş sanatçı olan Serhat’ın, Paris’ten gelen 25 dansçısıyla ve konuk sanatçı Amerikalı efsane ses Martha Wash ile inanılmaz bir gecce yaptık..

700 adet çok özel tasarım rengarenk kostümleri anlatmıyorum bile..


Salonda olan 650 konuk, gördüklerine, sahneye, şova inanamadılar.. “Hollywood’da mıyız” dediler.. Bu gecce yurt dışında olsaydı, günlerce basının diline dolanırdı. Biz Türkler, Türkiye’de yapınca nedense değeri bilinmiyor, bazı şeyler gözardı ediliyor!

Türkiye’de müzik ile uğraşan, şarkı söyleyen her sanatçının izleyip ders alması gereken bir gecceydi. “Çocuğum hasta, ben ona küsüm gelmem” deyip bahane uyduran ünlüler çok şey kaçırdı!

Bu konuda yazacak çok şey var aslında ama tüm bunlar beni yıldırmıyor, tam tersine seneye çok daha iyisini yapmak için kamçılıyor. Türklerin de, bazı Türklere rağmen dünya standardı gecceler yapabileceğini göstermek için kamçılıyor..


Bu anlamda bize böyle bir şov yaşattığı için başta Serhat olmak üzere, tüm ekibine binlerce kez teşekkür ediyorum. Amerika’dan gelen Martha Wash’a teşekkür ediyorum. Paris’ten gelen dansçılara teşekkür ediyorum. Serhat’ın Sanat Yönetmeni Tarhan Aral’a teşekkür ediyorum.

Ve Türk basınında en doğruyu yazan dostum Yüksel Aytuğ’a teşekkür ediyorum. O kadar güzel yazmış ki; “Bir yıldızımız var ama gören yok”..

* * *

Yüksel Aytuğ’un Sabah gazetesindeki köşe yazısı;

Öncelikle sevgili dostum Kenan Erçetingöz, yıllardır bu ödül organizasyonunu neredeyse 'kusursuz' bir şekilde icra ediyor, ben de bu gecceleri diğerlerine örnek gösteriyordum.

İkincisi ve daha da önemlisi, geccede sahne alacak Serhat Hacıpaşalıoğlu'nun şovunu çok merak ediyordum.

Geccenin ardından neredeyse tüm gazete köşelerine göz attım.
Hiçbirinde Serhat Hacıpaşalıoğlu'ndan söz edilmiyordu.
Merak edip kendisini aradım.

"Hayrola, sen çıkmadın mı geccede?" dedim. Bir dokun, bin ah işit misali açtı ağzını yumdu gözünü. Siteminde son derece haklıydı. Medya, Serhat'a 'yok' muamelesi yapmıştı. Merak edip şov görüntülerine ulaştım. Hiç abartmıyorum, böylesine bir sahne şovuna ancak Broadway'de rastlayabilirsiniz. Muazzam bir dans grubu, harika koreografiler, etkileyici ışık efektleri...

Ben gecceyi yerinde izlemiş olsam, ertesi gün sadece ve sadece bu müthiş şovu yazardım.

Oysa bizim ekranlardaki sabahçı magazin masaları ne yaptı? Neredeyse tüm programlarını bu organizasyona, kimin ne giydiğine, davete kiminle gittigine ayırmalarına rağmen, Serhat Hacıpaşalıoğlu'ndan tek kelime söz etmediler. Hatta aralarında Serhat'ın düet yaptığı ve gecceye sırf onun hatırı için gelen Martha Wash'ı öne çıkarıp 'Martha Şov' diye başlık atanlar bile vardı.

Bana göre Serhat Hacıpaşalıoğlu, bu memleketin hakkını bir türlü veremediği birkaç sanatçıdan biridir.

Adam şarkı yapar, dünya listelerini sallar, bizde ses yok.

En ünlülerle düet yapar, müzik dergilerine konu olur, yine 'tısss'...

Bir başka ülkenin namına (San Marino) Eurovision'a katılıp en fazla ilgi gören şarkıcılardan biri olur; gören, duyan olmaz...

Serhat gibi ben de medyanın ona biçtiği bu 'görünmezlik pelerininin' sebebini merak edip duruyorum. Çok magazinel olmaması mı, polemiklere girmemesi mi, aşklarıyla öne çıkmaması mı, medyanın köşe başındakilere yağ çekmemesi mi? Ne?

Sebebi her ne olursa olsun, 'dünyaya açılacak sanatçı kıtlığı çekilen' ülkemizde, tabu yıkan gerçek bir yıldızı el birliğiyle küstürüp yok etmek üzereyiz.

Benden söylemesi...

YASAL UYARI: Yazarın yazısının kopyalanması yasaktır. Yazı, sadece gecce.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
  • Bunu Pinterest'te  paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz