Evlenmek için evlenmek, olmadı bir başkasını denemek...

Yıllar önce Orhan Bey’le beraberliğimize başladığımızda ne heyecanımızı ne de beraberliğimizi yürütemeyeceğimiz aklımızdan bir an bile geçmemişti. Biz ölümüne birlikte olmaya, hayat yolunu el ele yürümeye, gönlümüzle aklımızla karar verdik ve şükürler olsun bu günlere geldik.

Hayattan

Bana göre sevgi tek başına bir anlam ifade etmez. Sevgiyle beraber vereceğiniz karar da önemlidir. Bu sevme kararıdır bu kararı da tek başınıza alamazsınız. Sevgi iki gönlün kararıdır ama aklınız ne der?

Akılla gönül bir olmalı ne aklınız gönlünüzün önüne ne gönlünüz aklınızın önüne geçmemeli...

Sadece evlenmek için evlenilirse evlilikler, beraberlikler günümüzdeki gibi iki günde yok olup gider. Zaten tüketim dünyasında yaşıyoruz her şeyi tüketiyoruz saygımızı da sevgimizi de. Eskiden edep vardı örf ve adetlerimiz vardı. “Allah’ın emriyle peygamberin kavliyle diyerek atılırdı evliliğin ilk adımı bir yastıkta kocasınlar duasıyla tamamlanırdı Şimdi öyle mi?

Anında karar verip nikah dairesine koşuluyor...

Haberlere bakıyorum da daha bir ay olmadan birbirlerine tahammül edemiyorlar. Çocuk oyuncağına dönmüş, "yürümezse boşanırız" gözüyle bakılıyor evliliğe. Nedeni ne bu ucuzlatmanın?

“Evlenmek için evlenmek, olmadı bir başkasını denemek..."

Çok sevdiğim bir hikaye var yazımın özü de anlatmak istediğim de bu aslında...

Altmış yıllık evli çifte sormuşlar; "Evliliğinizin sırrı ne diye?" Yaşlı adam, “bizim zamanımızda bir şey kırıldığında çöpe atılmaz tamir edilirdi” demiş. Düşününce evliliğin anlamını, derinliğini nasıl güzel anlatıyor. Şimdi ise herkes birbirini çöpe atıyor...

Mutluluk emek ister. Birbirimizi değiştirmeye çalışmadan karşılıklı sevgiyle, saygıyla, özveriyle girmeliyiz bu yola. Aslında bu bir fedakarlık değil yapılması gerekendir. Bunu kabullenmek de herkesin harcı değil. Ama "iyi günde kötü günde" diye çıkılan evlilik yolunda, evlilikte yaşanan inişler, çıkışlar, zorluklar sert virajlar daima önünüze çıkacaktır.

Biz aile toplumuyuz. Aile birliktir ama şu an insanlar kişisel özgürlüklerini daha çok geliştirmeye paylaşmamaya başladılar. Aile kurmanın önemini anlamak gerekir. Eğer birbirinize, sevginize sahip çıkmak istiyorsanız ve aile olmanın önemini kavradıysanız evlenin. Çünkü hayat yaz boz tahtası değil!

Sevgiyle...
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: