Her şehri ünlüsüyle geziyoruz!

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un eşi Pervin Ersoy’un tüm Türkiye’yi kapsayan; ülke turizmine katkı sağlaması hedeflenen kültür turlarının 3’üncüsü Diyarbakır da oldu geçen hafta.

Haftanın öne çıkanları


Diyarbakır ziyaretinde tur ziyaretçilerine Pervin Ersoy’un yanı sıra Yasemin Hadivent, Asuman Dabak, İzzet Yıldızhan, Coşkun Sabah, Ziynet Sali, Çağla Kubat, Zeynep Mansur, Erkan Petekkaya, Özlem Yıldız, Emek Külür, Suna Dumankaya gibi isimler de eşlik etti.

Rotahane tarafından şehre yapılan ve şehrin mistik ortamının, kültürel ve tarihi alanlarının gezildiği turda ünlülerin katılımıyla renkli anlar yaşandı.

Türkiye’nin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine bilinmeyen yönleriyle tanıtmayı amaçlayan proje kapsamında düzenlenen turda türküleri, yemekleri ve tarihi yapılarıyla Diyarbakır tüm tur katılımcılarının ilgi odağı oldu. Tarihte birçok topluluğa ev sahipliği yapan ve Doğu’nun en çok turist alan illerinden biri olan Diyarbakır’da UNESCO Dünya Mirası kapsamındaki surlar ziyaretçiler tarafından gezildi. M.Ö. 3 binli yıllara dek uzanan öyküsüyle Diyarbakır Surları, tüm tur katılımcılarında hayranlık uyandırdı.

Eski Adliye, Cezaevi, Kolordu ve Jandarma binaları Saint Corc Kilisesi’ni de içerisinde bulunduran İçkale’deki Arkeoloji Müzesi, Taş Eserler Müzesi, Müze Kafeterya, Kilise; Sanat Galerisi, Cezaevi Binası; Kongre Merkezi gezildi. Ayrıca Diyarbakır’ın en büyük konağı olan Cemil Paşa Konağı da tur katılımcılarının duraklarından biri oldu.

Günümüzde ziyaretçiler için yürüyüş yolları, engelli ve çocuklar için de parkurlarla ziyarete uygun hale getirilen ve yerli-yabancı tüm turistlerin uğrak merkezi haline gelen Zerzevan Kalesi’ni de gezen ziyaretçiler Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2014 yılında başlatmış olduğu kazı çalışmalarını da izleme şansı elde etti. Mithras Tapınağı, Malabadi Köprüsü ve On Gözlü Köprü de ziyaret edilen tarihi yerler arasındaydı.

Rotahane ve projenin iş ortağı Sacred7 Travel tarafından gerçekleştirilen bu geziler için daha önce Denizli ve Şanlıurfa’ya gidilmiş, bu gezilere Özcan Deniz, Defne Yalnız, Asuman Dabak,Ebru Akel, Tuba Ünsal, Ferhat Göçer, Ömür Gedik, Saffet Emre Tonguç, Ayşegül Aldinç, Bülent İnal, Seyyal Taner, Mahmut Tuncer, Azra Kohen gibi özel isimler katılmıştı.

Denizli, Şanlıurfa ve Diyarbakır’ın ardından proje kapsamında 22-23 Mayıs tarihlerinde Adıyaman, Nemrut da Ramazan Bayramı sonrası Isparta da bu rota içerisinde gezilecek şehirler arasında yer alacak. Kültür turlarına yine Türkiye’nin ünlü simaları da eşlik edecek. Her şehre yapılan turlara, o şehrin ünlüsü de katılacak. 2-3 günlük geziler; sosyal medya, televizyon programları ve yazılı basında da yer alarak o şehri tanıtma amacını gerçekleştirecek. Turlara katılmak isteyen herkes projenin iş ortağı Sacred7 Travel ile katılım sağlayabiliyor. Organizasyonların gerçekleştirilebilmesi için fikre inanan ve bu amaca hizmet edilebilecek sponsorlar da projeye destek verecekler.

Gezilerden elde edilen gelir, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un eşi Pervin Ersoy’un kurucu üyesi olduğu ‘Bizim Çocuklarımız Dayanışma Derneği’nin, okul öncesi eğitim imkanı bulamayan çocuklar için hayata geçireceği Anaokulu Projesi'ne aktarılacak.

Serenad Bağcan‘dan "Serenad"


Serenad Bağcan, Majör Müzik etiketiyle piyasaya çıkan ilk solo albümü “Serenad”ı ilk kez ya 7 Mayıs Salı akşamı Salon İKSV’de gerçekleşen özel konser ile tanıttı.

Bağcan, albümünde yer alan Fazıl Say, Serter Bağcan ve Savaş Bağcan imzalı besteleri seslendirirken barkovizyondaki görüntüler eşliğinde müzik hayatının yolculuğunu konuklarıyla paylaştı.En önemlisi lansman gecesine katılan bizlere tek tek ‘’ Merhaba , Hoşgeldiniz ‘’ demesi ayrıcalıktı. Serenad Bağcan’ı, başta babası Savaş Bağcan ve annesi Süheyla Bağcan olmak üzere halası Selda Bağcan, amcaları Serter Bağcan ile Sezer Bağcan, kız kardeşi Sonat Bağcan, kızı Beybin Başerdem ve Halil Ergün, İpek Açar, Barbaros Şansal, Erkan Özerman, Serap Aksoy, İpek Erdem, Mehmet Bayramoğlu, Ahmet Berksoy, Özlem Özdemir gibi tanıdık isimler izleyenler arasındaydı o gecce.

Bağcan ailesinin sevilen ve yaptığı çalışmalarla müzikseverlerin kalbine yerleşen sesi Serenad Bağcan, yeni albümünde yer alan parçaları Salon İKSV’de gerçekleşen tanıtım konserinde ilk kez canlı olarak sahnede söyledi. Yedi şarkıdan oluşan ilk albümü “Serenad”da kendi hayatından, acı-tatlı, birebir yaşadığı ya da şahit olduğu zamanlara ait şarkılara yer veren Bağcan, albümünde yer alan şarkılarının hayatlara ve yüreklere dokunmasını dilediğini belirtti.

“Serenad” albümünde, Fazıl Say’ın “Hasreti Uykularda” ve “Burgazadayım Ben” adlı iki bestesi yer alıyor. Albümün çıkış şarkısı “Pamuk İpliği”, Serenad Bağcan’ın amcası Serter Bağcan’ın imzasını taşırken; “Bülbül”, “Annem” ve “Al Yüreğim Sende Kalsın” adlı eserler ise sanatçının babası Savaş Bağcan’a ait. “Mağusa Türküsü” ise Serenad Bağcan’a gelen yoğun istekler üzerine albümdeki yerini buluyor.

Harbiye Açıkhava Sezona Hazır!


Yaz aylarının vazgeçilmezi İstanbul’un buluşma noktası 2019 yazına hazır gibi.

Yıllardır bir an önce havalar ısınsın Harbiye Açıkhava da konserler, sanatsal etkinlikler başlasın diye beklediğimiz günlere az kaldı. Harbiye Açıkhava Tiyatrosunun takvimi daha henüz belli olmadı ama, 18 Haziran da Şener Şen’in bu yıl kapalı gişe rol aldığı ‘’ Zengin Mutfağı ‘’ adlı oyun sahne alırken kulağa ilk gelenler Cem Yılmaz gösterileri ve Tarkan konserleri pek yakında günlerini açıklayacaklar.

Harbiye Açıkhava Konserleri bu yıl Atlantis Yapım organizasyonu ile 20 Haziran gecesi MFÖ konseriyle başlıyor, hemen akabinde 21 Haziran da Teoman, 22-26 Haziran da Yıldız Tilbe, 25 Haziran Edis, 27 Haziran Kenan Doğulu, 28 Haziran da Nilüfer konserleri ile yazın ilk konserleri başlamış olacak.

Ezra "Avaz Avaz"


Pop müzik altın çağını yaşıyor desem, bu aralar radyolarda genç şarkıcı Ezra’nın yorumladığı ‘’ Avaz Avaz ‘’ diye bir şarkı var.

Sözü, müziği ve aranjesi Can Tosun imzalı ‘Avaz Avaz’ için ciddi bir ekip çalışması yapılmış. Bir dönem Edis’in vokalisliğini yapan Ezra’nın klibi Ramazan Arslankaya’nın yönetmenliğinde 20 kişilik bir ekiple çekilmiş.


Uzun yıllar müzik eğitimi alan şarkıcı, Erdem Kınay’ın prodüktörlüğünü yaptığı single çalışmasıyla müzik sektörüne iddialı bir giriş yapmaya hazırlanıyor şimdilerde,

Daha ilk çalışmasında ben pek beğendim Ezra’yı arkasında Pop müziğin en özel isimlerinden Ozan Çolakoğlu ve teyzesi Gülşen sesi de güzel olunca Ezra adı pek yakında herkesler tarafından duyulacak gibi.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: