Ayşen Batıgün: Farklı karakterleri canlandırmak benim için mucize gibi!

Sinema dünyasının genç isimlerinden birçok dizide gösterdiği başarılı performans ile dikkatleri üzerine çeken ekranın özel isimlerinden Ayşen Batıgün ile bu hafta vizyona girecek ''Akıllara Seza'' filmi öncesi buluştuk, sinema ve özel hayatını yakın plan çalışmalarını konuştuk...

Haftanın öne çıkanları


Seni ne zamandadır ekranlarda göremiyorduk. Zannedersem hamilelik ve oğlun Aras’ın doğumuyla sinema ve TV dizilerine ara vermiştin. 14 Haziran'da vizyona girecek Serdal Genç’in yönettiği "Akıllara Seza" filmiyle yeniden mesleğindesin. Anlatsana bize filmi ve rolünü.

Film çok tatlı bir gençlik işi. Herkes lise yıllarında aşık olmuştur. Film kısaca lisedeki yaşanan maceraları heyecanları anlatıyor. O heyecanı yıllar geçse de aynı tat da yaşayan bir adamın hikayesi. İnan Ulaş Torun. Ben kardeşini oynadım çekimler de güzel zaman geçirdik. Keyif alarak oynadığım bir film oldu.

Yaşının genç olmasına rağmen yıllardır birçok başarılı işte ismini ön plana çıkardın, hamilelik döneminde mesleğini özledin mi?

Oldukça çok özledim. Mesleğimi çok seviyorum. Farklı karakterleri canlandırmak benim için mucize gibi. Hamilelik dönemin de zor bir süreç yaşadığım için çalışamadım ve çalışmamak beni üzdü ama şu an oğlum Aras tüm dünyamı oluşturuyor. Hem çocuk bakmak hem de çalışmak işte benim için gerçek mucize...


Zannedersem gününün çoğunluğu oğlun ile geçiyor , annelik nasıl bir duygu senin için?

Anne olabilmek en güzel duyguymuş. Hayatta hiçbir duygunun önüne geçemez. Yıllarca Anaokulların da okul tiyatrolarında küçük çocuklarla çalıştım. Çocukları çok seviyorum. Sadece kendi çocuğunu dünyaya getirmek hafta hafta karnında onu izlemek takip etmek çok garipti. Mesela ilk kalp atışını dinlediğim zaman nefesim kesilmiş gibi oldu. O kadar heyecanlanmıştım ki... Daha sonra ultrasonla Aras'ı ay ay izledik oluşumunu fotoğraflarına baktık. Çocuk doğurmak bir mucize Allah herkese nasip etsin

Popüler isimlerin menajeri Abdullah Bulut ile mutlu bir evliliğin var evliliğiniz nasıl gidiyor?

Abdullah en başta benim en iyi arkadaşım. En önemlisi bu bence. Eşim gerçekten çok güzel işler başardı ve başarmaya devam ediyor. Onun en büyük sırrı sevgi ve inanç. Aras ve ben en büyük enerjileriyiz.


İlk oynadığın rolden bugüne birçok kadına hayat verdin, seni en çok etkileyen rol hangisi oldu?

Şimdi bir sinema filmine başlayacağım. Filmin adı ''Şuursuz Aşk.'' Senaryoyu okuduğum zaman iliklerime kadar karakter beni çok etkiledi. İsmail Hacıoğlu’nun oynadığı bir film. İsmail benim çok yakın dostum onla aynı projede yer almak benim için bir onur. İsmail'i tanımadan önce konservatuar zamanlarında onunla bir proje de oynama hayali kurardım onu çok başarılı buluyorum. İnanılmaz bir ters köşe daha yapacak. Mendilleri şimdiden hazırlayın.

Mesleğinin ilk yıllarında Türkan Şoray’a benzetildin bu güzel bir benzetme ama sorumlulukları olan bir şey, senin beğendiğin yolundan ilerlediğin oyuncular hangileri?

Öncelikle Türkan Şoray'a benzetilmek onu canlandırmak bir onurdu benim için. Türkan Şoray sanki masallarda anlatılan pamuk prenses gibi gelirdi bana hep. Herkes onun filmleriyle büyüdü o güldü biz güldük o ağladı biz ağladık. Ve filmleriyle büyümeye devam ettik. Kendisini çok seviyorum ona sarılabildiğim için çok şanslıyım. Bu arada ben tam bir Meryl Streep hayranıyım filmlerini izlerken her zaman bir şey daha öğreniyorum.

İyi bir oyuncusun rol ayırt etmeyeceğini düşünüyorum. Özellikle oynamak istediğin bir rol var mı?

Ben hep aynı karakterleri oynamamaya özen gösterdim. Farklı karakterler çıkarmak onlara hayat vermek sonrasın da oturup izlemek beni çok mutlu ediyor. Şimdiye kadar oynadığım tüm karakterleri ben çok sevdim. Ben onlara bebeklerim diyorum. Yeni bir doğuşa şahit olmak harika. Herkesin özellikle oynamak istediği roller vardır tabi. Hayalim de biri var onun biyografisini oynamak çok isterdim. Bunu hayalim gerçek olunca cevaplarım şimdilik bana kalsın. İstemek hayal etmek sonrasın da unutup hayatına devam etmek benim prensibim. O zaman gerçek oluyor...

"Akıllara Seza’’ dan sonra yeni projelerin var mı?

Muhteşem bir sinema filmiyle anlaştım ve çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Her şey şu an gizli. Adı ''Şuursuz Aşk'' ve bir İsmail Hacıoğlu filmi daha ne olsun:)

"Bir Baba Hamlet’’ Danimarka Krallığında geçiyor!Baba Sahne’nin iki sezondur kapalı gişe oynayan bol ödüllü muhteşem komedisi “Bir Baba Hamlet”, Haziran ayında da sahnede!

Shakespeare’in eseri “Hamlet”i, Şevket Çoruh ve Murat Akkoyunlu’nun yüksek enerjili performanslarıyla ve kahkaha dolu alışılmadık bir yorumla sahneye taşıyan “Bir Baba Hamlet” 12, 13, 14, 20 ve 21 Haziran tarihlerinde Kadıköy Baba Sahne’de seyircisiyle buluşacak. Ramazan Bayramı öncesi sımsıcak Pazar günü izlediğim bu oyun ile gerçekleri gülmece tadında gerçekleri izlemek güzeldi.

O gün 200.cü oyun için sahneye çıkan Şevket Çoruh ve Murat Akkoyunlu'yu sahnede çılgınca alkışladık kapalı gişe sahnelenen oyun ile.

“Bir Baba Hamlet”, dünya literatürünün en önemli oyunlarından biri olan “Hamlet”i şarkılarla, danslara, sürekli değişen bir dekorla ve kılıktan kılığa giren karakterlerle harmanlayıp tepetaklak bir yo rumla sahneye koyuyor. “Bir Baba Hamlet”, Sebastian Seidel’in, komik olanın tadını çıkaran özgün metni, Yücel Erten’in usta işi çevirisi ve Baba Sahne’nin babacan yorumuyla bu toprakların tiyatro geleneğine göz kırpıyor. Yönetmen koltuğunda Emrah Eren’in oturduğu Baba Sahne prodüksiyonu “Bir Baba Hamlet”te zaman zaman seyirciler de oyuna dahil oluyor.Ama korkmayın öyle sahneye falan almıyorlar sadece tezarühat istiyorla sadece.

Hiç azalmayan temposuyla seyircileri dolu dolu gülmeye davet eden “Bir Baba Hamlet”te; kalaslarından dekor, heveslerinden oyun yapmak üzere yola çıkmış iki cüretkâr oyuncu, kendilerine kurban olarak Shakespeare’in başyapıtı “Hamlet”i seçmişler. Cansiparane bir cesaretle seyircinin önünde buna yeltenirler, ama kısa sürede temsil “can havli”ne dönüşür. Biri, oyunculuk için istediği ortamı bulamadığı anlaşılan Shakespeare uzmanı gibi davranan yarım porsiyon aktör; diğeri de şarkı söyleme hevesiyle sürekli müzikallerden dem vuran bir şaşkın... Eli yüzü düzgün, başı sonu belli, dört başı mamur, babalar gibi bir Hamlet düşlerlerken, ortaya çıkan kepazelik “Bir Baba Hamlet”e döner. “Ha unutmadan, çürümüş bir şeyler var Danimarka Krallığı’nda!”


Bu yaz iyi ki Harbiye Açıkhava var!

Neden mi? Öylesine yazdım aslında kendimi bildim bileli Harbiye Açıkhava Tiyatrosu var ama bu yaz eğlence mekanları geçen haftaki yazımda yazdığım gibi Alaçatı, Bodrum'a gittiği için bu sene İstanbul Harbiye Açıkhava konserleri ile eğlenecek.

Atlantis Yapım ve SM Production organizasyonuyla, unutulmaz şarkılarından oluşan repertuarlarıyla, yazın gelişini müjdelemek için yazın ilk konseri 20 Haziran tarihinde “Harbiye Açıkhava Konserleri” ile başlıyor.


2019 Yazının ilk konserleri olma özelliği taşıyan konserlerin açılışını, Türk müzik tarihinin en eski ama en genç topluluğu olan MFÖ yapacak. Hepimizin hayatımızda yeri olan unutulmaz şarkıların sahibi MFÖ konseri ile başlayacak Harbiye Açıkhava geceleri bu yaz da sükseli olacak gibi.


Yıllardır yenilikçi, farklı ve cesur adımlarıyla müziğe yön veren Mazhar Alanson, Fuat Güner ve Özkan Uğur her sene olduğu gibi bu yılda sevenleri için sahnede sürprizlerle dolu performanslarını sahneleyecek.


Yazın ilk konserlerinde MFÖ’nün ardından Türkiye’nin en önemli sesleri sahne almaya devam edecek. MFÖ’yü Teoman’ın takip edeceği konserler serisinde Yıldız Tilbe de iki gecce sahnede olacak.

HARBİYE AÇIKHAVA KONSERLERİ:

20 Haziran Perşembe MFÖ

21 Haziran Cuma TEOMAN

24 Haziran Pazartesi YILDIZ TİLBE

25 Haziran Salı EDİS

26 Haziran Çarşamba YILDIZ TİLBE

27 Haziran Perşembe KENAN DOĞULU

28 Haziran Cuma NİLÜFER

DENİZBANK AÇIKHAVA KONSER TAKVİMİ:

09 Temmuz Salı CANDAN ERÇETİN

10 Temmuz Çarşamba YALIN

11 Temmuz Perşembe HALUK LEVENT

12 Temmuz Cuma DOĞU DEMİRKOL

13 Temmuz Cumartesi AŞKIN NUR YENGİ & MEHMET ERDEM

16 Temmuz Salı FIRAT TANIŞ ile GELİN TANIŞ OLALIM

17 Temmuz Çarşamba YILMAZ ERDOĞAN ve ÇGH 2

18 Temmuz Perşembe KENAN DOĞULU

18 Ağustos Pazar ATA DEMİRER GAZİNOSU

14 Eylül Cumartesi CEM ADRIAN

16 Eylül Pazartesi KAAN SEKBAN – SAÇMALAR

17 Eylül Salı GÜLDÜR GÜLDÜR SHOW


Bu konserler dışında da etkinlikler devam ediyor, 29 Haziran- Emel Sayın 19-20-21 Temmuz -Ebru Gündeş 25 Temmuz- Ziynet Sali 27 Temmuz - Sibel Can konserleri şimdilerde adları takvime giren isimler.

Bebek Şenliğinde bu hafta

Evet, bu hafta sonu aklınız varsa araba ile Bebek tarafında olmayın derim, 14 Haziran - 16 Haziran tarihleri arasında İstanbul'da kim varsa herkesin orada olacağı '' Bebek Şenliği '' bilinen adıyla Bebek Festivali başlıyor, hava bir de güzelse kalabalığın sınır tanımayacağı bir şenlik gerçekleşecek, ücretsiz olarak gerçekleşecek olan etkinlilklerde konserler,danslar vs performanslar gün boyu devam edecek. Dj Emre Ergen, Cana Çankaya, BÜMK Orkestrası gibi birbirinden değerli isimler Bebek Parkında sahne alırlarken 15 Haziran Cumartesi saat 22.00 de Kenan Doğulu sahnesi herhalde Bebek Şenliği'nin en kalabalığı olacak.

Zengin Mutfağı Yaz Turnesinde!


Bu kış bir türlü yer bulamadığımız Şener Şen'in başrolünü oynadığı aynı zamanda Doğu Yaşar Akal ile beraber yönetmenliğini yaptığı '' Zengin Muftağı'' Das Das da ki gösterilerinden sonra 18 Haziran gecesi Yaz Turnesine çıkıyor.

Vasıf Öngören'in işçi harekatı olaylarını eğlenceli bir biçimde yansıttığı oyunu daha evvel Şehir Tiyatrolarında ve sinemada izlemiştim. Bu sefer yer bulabilirsem Lütfü Usta karakteri ile Şener Şen'i sahnede izlemek güzel olacak.

Oyun ;

18 Haziran - Harbiye Açıkhava

19 Haziran - Harbiye Açıkhava

22 Haziran- Harbiye Açıkhava

19 Ağustos - Bursa Açıkhava

21 Ağustos- Altınoluk Amfi Tiyatro

22 Ağustos - İzmir Kültürpark

24 Ağustos- Ayvalık Amfi Tiyatro

25 Ağustos - Kuşadası Amfi Tiyatro

27 Ağustos - Denizli Açıkhava

28 Ağustos- Antalya Sahne

01 Eylül - Marmaris Amfi Tiyatro

02 Eylül- Bodrum Antik Tiyatro 'da sahnelenecek.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: