Hayvanların ehlileştiremedikleri...

İnsanlık bir öğrencilik süreci… Yaratılan hiçbir canlı amaçsız gönderilmedi bu dünyaya. Doğanın mimarları olan hayvanlar, insanlara teknolojiyi, gelişimi, medeniyeti öğretti ama sevmeyi öğretemedi.

Gözlem

Kör zihniyet içinde daralmış beyinlerin kurbanı olan canların, değerini bilmeyenler değersizlerdi. Hayatı boyunca kötülükle değer kazanmaya çalışmış kalbi nasırlı vahşilerdi. Hayvanların ehlileştiremedikleri ‘İNSAN’ değil sadece ‘NEFES ALAN’lardı.

Sözü geldiğinde hayvan belgeselleri izleyen ama o belgesellere boş boş bakan beyinler furyasının içinde, idrak etmeye çalışarak yaşamanın güçlüğünü çekiyoruz. Oysa ben izlediğim bir belgeselde anlamıştım; bu canların neden dünyada olduklarını. İnsana dokumada ilham olan örümcekler, uçak ve arabada petekleriyle ilham veren arılar, çeşitli yuva yaparak ev inşa etmeyi tarif eden kuşlar, toprak altında yaşarken havalandırmayı insana öğreten böcekler ve diğerleri…

Hayvan yolun ve gelişimin ilham vericisi, insana gönderilmiş kutsal bir lütuftu. Bu lütfu başının üzerinde taşıması gerekirken öldürme, tecavüz etme, işkence uygulamak gibi iğrenç yollara giren yaratıkların insanlığından şüphe eder olduk. Hayvan insan olmayı becerebilirken, insan hayvan olamadı. Keşke insan hayvan olmayı deneseydi, en azından daha merhametli olabilirdi.

Medyaya yansıyan son köpek zehirleme görüntüleri isyana teşvik niteliğinde. İnsanların bu hayvanlarla ne derdi var? Oysa onların en vahşisi bile insandan daha merhametli. Hayvan, sevmeyi biliyor. Hayvan, öğretmeyi biliyor. Hayvan, çalışmayı, yetinmeyi, sadakati biliyor. Gel görelim işte insan bilmiyor. İnsana öğretilemiyor. Bilinci ve vicdanı körler, bu hayvanların Allah’ın emaneti olduğunu ve kutsal olduklarını anlayamadı. Kaç cana kıydı, bir türlü ehlileşmeyen zalimler.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: