Diziyi bitiren Azra Kohen'in kibri ya da egosu mu? İşte cevabı...

Son dönemin en çok izlenilen ve konuşulan dizilerinden ‘Fi’nin bitiş kararı izleyiciyi ve okuyucuyu adeta birbirine düşürdü. İnsanlar ikiye ayrılarak gruplaştı. Bir kısmı yazarı savundu bir kısmı ileri giderek her türlü lafı söyledi. En büyük sorusu ise “Dizi neden bitti?” Ama bana göre durumun özeti ve gerçeği şu…

Gözlem

Ben Azra Kohen’in tüm kitaplarını okumuş ve diziyi de yayınlandığı günden beri izlemeye başlamıştım. Azra Kohen’i de videolarından izlediğim kadarıyla tanırım. Dizinin kaldırılması için yapılan bütün bu yorumlarda haksız bulduğum ve kızdığım ilk yorumlar şunlar.

“Diziyi bitirecek ki, devamı kitabından okunsun.”
Şimdi… Yayınlanan Çi adlı dizinin kitabı ile alakası yokken devamını merak edenler Pİ’yi alıp okusalar bile bir şey anlayamayacaklar bir kere. Gerçek Çi başka bir olay, Pi başka… Bu yüzden buradan pirim yapıyor denmesi saçma.

“Daha çok para kazanmak için diziyi bitiriyor.”
Bu zaten oldukça komik… Asıl dizi kalsa daha çok para kazanacakken, diziyi bitirerek para ve hatta prestij bile kaybetmeyi göze alıyor. Anlamayanların saldırılarına katlanıyor. Ayrıca yazar bu kadar para delisi olsaydı bölümlerin içine yerleştirilen reklamlardan ne kadar rahatsız olduğunu ve çıkartmak istediğini söylemez aksine daha çok reklam daha çok para diye delirirdi. Bunu yapmadı. Reklamları azalttırdı hatta bölüm içine yerleştirilenlerin çoğunu engelledi.

“Yazar dizinin kitaplarının önüne geçilmesine dayanamadı.”
Yahu dizi başka birine mi ait ki dayanamadı? Dizi de Azra Kohen’in, kitaplar da… Ne demek önüne geçmesine dayanamamak, kendini kendinden mi kıskanıyor bu yazar? Komik olmayın n’olur.

“Yazarın egosu ve kibri yüzünden bitti.”
Arkadaşlar egosu tavan yapmış bir yazar olsa, şimdi alırdı eline mikrofonu program program gezer, magazinin içine çekilirdi ki buna müsaade etmedi, çünkü böyle biri olmadığını düşünüyorum.

Peki, o zaman neden bitti?
Evet dizi kitap gibi olamaz ama benim de hep yazdığım üzere Çi bambaşka bir hal aldı. Gerçekten kitabını okuyanların tahammül edemeyeceği bir yere gitti. Şayet sadık kalınarak uyarlansa ne izleyecektiniz ben biraz bahsedeyim, severseniz devamını Pi’de okursunuz.

Çi…
Deniz onurlu bir adam gibi Duru’yu kabul etmeyecek hatta bir alim gibi köyün birine çekilecek ve içsel bir yolculuğu başlayacaktı.

Can, Duru’yu saplantısı ile boğacak, ona olmadık işkenceler uygulayacaktı.

Bilge, sevgisi ve sakinliği ile Can’ı iyileştirecekti.

Alternatif tıbbı tanıyacak, Eti ile ölümle nasıl mücadele edilir öğrenecektik.

Sadık’ın aslında iç dünyasının bize ne kadar benzediğini görebilecek ve Özge’nin sadece Can derdinde koşmadığını, aslında sorununun yanlış giden dünyayla olduğunu görebilecektik.

Romanların finali zaten apayrı bir olaydı. Bu kadar spoiyi sırf haksız saldırı için veriyorum. İzlediğinizden çok daha muhteşem bir şey izleyecektiniz. Eğer uyarlanabilseydi o zaman gerçekten ölümsüz olacaktı.

Yazarına ben de zaman zaman kızdım. Kızma sebebim anlaşma yolu bulup yanlıştan dönerek toparlayıp devam etmelerini arzu etmemdi. İlk amacı neydi ise o şekilde gitmesiydi. Ama demek ki bir yol bulamadı ve bu kadar popüler olmuş bir diziyi, bu kadar saldırıya maruz kalacağını bilmesine rağmen bitirmeye karar vermesi, gerçekten herkesin yapabileceği bir iş değildi.

“Yaa, ohh izleyen çok, gelsin paralar, dönsün senaryolar, reklamları basın, amaan…” demiyor, yazdıklarına sahip çıkıyor ve söylediklerine sadık kalıyor. Bu yazarı tanıyanlar bu şekilde bir gidişat görseydiler, “Oo Azra Kohen videolarında atıp tutuyordu, amacım şu… Para ile derdim yok… vs. Ama bak şimdi ne yapıyor?” diyebilirlerdi. Kendisi ile ters düşerdi ve söylediklerinin bir anlamı kalmazdı. Ona inananlar var çünkü.

Azra Kohen disiplinlidir. “Sırf herkes ekran başında diziyi bekleyip durmasın diye interneti düşündüm. Böylece ne zaman uygun olurlarsa o zaman peş peşe beklemeden izlerler” demişti. Oysa şimdi bölümler gelmeden önce millete can çekiştiriyor. Buna müsaade etmezdi zaten. Aslında izleyiciyi kayırıyor da, onlar pek bilmiyor.

Bu yazarın konuk olmayı kabul ettiği programlar bile seçilmiştir, biraz dikkat edin. Her şeye rağmen Fi’nin toparlanamamasına üzüldüm. Devam etsin isterdim. Ama bu şeye benziyor. Yaralı atı öldürmeye. Bu dizi yaralı at gibi olmaya başlamıştı yazar için. O da en az acının yaşamına son vermek olduğunu düşünmüş olmalı.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

Bunlarda ilginizi çekebilir: