YAŞAR KEMAL'İN AŞKLARI!

Soner Yalçın, kitabında ünlü yazar Yaşar Kemal’in, Türk tiyatrosunun ünlü sanatçısı Gülriz Sururi ve ressam Mualla Eyüboğlu’na olan aşkını da anlatıyor. Gençlik yıllarında Yaşar Kemal, Gülriz Sururi’yi dolmuşta sıkıştırmış, hatta indikten sonra arkasından 'Şişşt küçük hanım, tanışabilir miyiz' diye seslenmiş.

Magazin - 15.04.2008 10:17
YAŞAR KEMAL'İN AŞKLARI!
Gazeteci Soner Yalçın, Doğan Kitap tarafından yayımlanan ve daha piyasaya verilmeden 70 bin sipariş alan 'Siz Kimi Kandırıyorsunuz' adlı isimli kitabında, gündelik hayatımızın yakın tarihine ilişkin önemli notlarıyla büyük tartışma çıkaracak. Soner Yalçın, kitabında yazar Yaşar Kemal'in tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi ve ressam Mualla Eyüboğlu ile yaşadığı veya yaşamak istediği ilişkileri de anlatılıyor.

Soner Yalçın'ın, Gülriz Sururi'nin 'Bir An Gelir' isimli kitabından aktardığına göre, genç bir tiyatrocu olan Gülriz Sururi, bir gün Taksim'den dolmuşa biner. Dolmuşta bir genç sürekli kendisine bakmakta, hatta hafiften sıkıştırmaktadır da. Sururi, bir süre sonra buna dayanamayarak dolmuştan iner, ama cüretkár genç peşini bırakmaz. Birkaç adım sonra, iri yarı genç adam, genç kızın arkasından laf atar: 'Hişt hişt... Küçükhanım, tanışabilir miyiz?'

Ressama Aşk Mektubu

Esmer delikanlı, genç kadının 'Polis çağırırım' sözü üzerine tacizden vazgecer. Gülriz Sururi, bu ısrarlı 'Anadolu çapkını'nın ismini çok geçmeden öğrenecektir: Yaşar Kemal!..

Soner Yalçın, kitabında Yaşar Kemal'in diğer gençlik aşkı ressam Mualla Eyüboğlu'na dadeğiniyor. Soner Yalçın'ın, Sabahattin ve Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun kızkardeşi ressam Mualla Eyüboğlu'nun anılarını anlattığı 'Hitit Güneşi' isimli kitaptan aktardığına göre, Yaşar Kemal nereye giderse gitsin, Mualla Eyüboğlu'na ateşli aşk mektupları göndermektedir. Eyüboğlu, Yaşar Kemal'in kendisine karşı duyduğu aşkı şöyle anlatıyor:

'Yaşar Kemal'i, ben Hasanoğlan'dan Ankara'ya Sabahattin ağabeyimi ziyarete gidip gelirken tanıdım. Ağabeyim tanıştırdı bizi. O zaman Göğçeli derdi kendisine. Daha Yaşar Kemal olmamıştı. tertemiz yürekli, mutevazı bir gençti. O yıllar áşık oldu bana (s.300)'

Ne var ki, Mualla Eyüboğlu, bu aşka karşılık vermeyecek, bir süre sonra da Robert Anhegger'le evlenecektir. Yaşar Kemal ise önce Tilda Hanım'la, onun 2001'de vefat etmesinden sonra ise Ayşe Semiha Baban'la hayatını birleştirecektir.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece gecce.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
  • Bunu Pinterest'te  paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz