Whatsapp uygulamasına yaş sınırı geliyor!

WhasApp uygulamasına yaş sınırı geleceği açıklandı.

Yaşam

Whatsapp uygulamasına yaş sınırı geliyor! Mesajlaşma uygulaması WhatsApp, Avrupa Birliği'ndeki kullanıcılarına 16 yaş sınırı getirmeye hazırlanıyor.

Günümüzde WhatsApp kullanıcılarının servisi kullanabilmeleri için 13 yaşında olmaları gerekirken, mayıs ayında AB çapında yürürlüğe girecek olan Genel Veri Koruma Yasası'yla birlikte bu sınır değişim gösterebilir.

WhatsApp önümüzdeki haftalarda Avrupalı kullanıcılardan yeni kullanım şartlarını onaylamalarını isteyecek. Aynı zamanda yaşlarını da doğrulamalarını talep edecek. WhatsApp'ın kullanıcı yaşlarını nasıl doğrulayacağı ise bilinmiyor.

Avrupa ülkelerinde 25 Mayıs'ta yürürlüğe girecek olan GDPR (General Data Protection Regulation - Genel Veri Koruma Yasası) isimli veri koruma yasası, teknoloji şirketlerini AB ülkelerindeki veri pratiklerini büyük ölçüde değiştirmeye zorluyor.

GDPR kapsamında Avrupalı kullanıcılar tıpkı Google'daki 'unutulma hakkı' gibi kullandıkları tüm dijital servislerdeki kişisel verilerini platformlardan silme hakkına kavuşacak.

Yasa kapsamında WhatsApp'ın Avrupa'daki yaş sınırının 16'ya çıkması beklenirken, dünyanın geri kalanında ise 13 yaş sınırının uygulanmaya devam edilmesi bekleniyor.

Kaynak: Habertürk

Bunlarda ilginizi çekebilir: