Varis tedavisi nedir? Neden olur?

İşte varislerden kurtulmanın yolları...

Sağlık - 11.05.2018 09:33
Varis tedavisi nedir? Neden olur?
Varis bir hastalık değil tam tersine en sık olarak toplardamar yetersizliği olmak üzere birtakım nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir deformasyon halidir.

Genellikle toplardamarların kapakçıklarında ortaya çıkan problemler yüzünden olur. Kapakçıklar işlevlerini yeterince yerine getiremeyince kan, yer çekiminin de etkisi ile bacaklardaki damarlarda birikiyor. Damar içinde oluşan basınç artışı kronik hale dönüştüğünde de toplardamarlar elastikiyetini kaybederek genişliyor ve dışarıdan gözle görülür hale geliyor.

Varisin belirtiler:

- Damarlarda belirginleşme, kıvrımlaşma
- Bacaklarda ortaya çıkan şişlik
- Günün ilerleyen saatlerinde artan ağrı, ağırlık dolgunluk hissi ve kramp,
- Kaşıntı, ayak tabanlarında yanma ve ilerlemiş dönemlerde ödem
- Ciltte renk değişimi ve yaralar

Kimlerde risk halinde?

Ailesinde varis görülmüş olanlar, aşırı kilolular, sabit pozisyonda çalışanlar, östrojen hormonu içeren ilaçlar kullananlar, zorlu veya sık hamilelik dönemi geçirenler, günlük hayatında 5 santimden yüksek topuklu ayakkabı giyenler, risk grubundaki mesleklerde çalışanlar (Öğretmen, bankacı, hostes, satış personeli gibi) risk altındadırlar.

Tedavi:

Bazı hastalarda sorun sadece kılcal damarlarda sınırlı kalırken, bazılarında damarlar kıvrımlaşıp kalınlaşabilir. Tedavinin şekli varisin evresine, hastanın şikayetlerine, yaşamına göre belirlenir.

Tedavi sadece cilt üzerindeki yüzeysel damara, daha derinden seyreden ana sistemlere veya her ikisine birden uygulanan kombine tedaviler şeklinde de olabilir.

Nasıl önlenir?

Yürüyüş, yüzme ve bisiklet gibi spor türler yapılabilir. Bir saatten uzun süre oturulmamalıdır. Sabit pozisyonlarda ya da ayakta çalışılıyorsa hareket halinde olmaya özen gösterilmelidir. Dinlenirken ayaklar yüksekte tutulmalıdır.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
  • Bunu Pinterest'te  paylaş!