Sosyal medyada uçuş kartlarınızı paylaşmayın!

Seyahatleriniz öncesinde uçuş kartlarınızı sosyal medya hesaplarından paylaşmanız sizi zor durumda bırakabilir.

Yaşam - 18.10.2016 18:20
Sosyal medyada uçuş kartlarınızı paylaşmayın!
Sosyal medyanın artık gündelik hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmasının ardından ortaya çıkan olumsuzlukların bir tanesi de uçak biletlerinin paylaşılması.

Aslında sosyal medyada paylaşılan bu uçak biletlerindeki bilgilerin ne kadar tehlikeli sonuçlara yol açacağı gözler önüne serildi.


Paylaşılan bu bilgilerin başka kişilerin eline geçmesi sizlerin başını belaya sokabilir.

Bu sorunu araştıran iflyflat.com.au isimli sitenin sahibi Steve Hui, aslında hiç bilinmeyen korkunç bir gerçeği ortaya çıkardı.

Steve Hui'in ortaya çıkardığı gerçeklere göre aslında uçak biletlerinin üzerinde sadece adınız soyadını, uçağınız kalktığı havalimanı, varış noktanız, koltuk numaranız bulunmuyor.

Sosyal medyayı kullanan kişiler isim ve soyaisimlerini kapatarak biletlerini paylaşsa da açıkta kalan barkodla kodlanmış olan bölümdeki veriler çözümlenirse önemli bilgilerinize ulaşılabilir.

Hatta açıkta kalan bu barkod kısmına ulaşan kişiler uçuş tarihini değiştirebilir ve hatta uçuşunuzu iptal edebilirler.

Steve Hui bu bilgilere ulaşmak için bir bilet görselinde açıkça görülen barkod üzerinden hangi bilgilere ulaşabileceğini denedi.Hui, sosyal medyadaki görsel üzerinde okuyabildiği bilgileri not ederek Avustralya Virgin Havayolları ile Delta Havayolları ortak uçuşunu kullanacak olan bir Avustralyalı'nın E-bilet numarasını, rezervasyon kodunu, uçuş numarasını ve bagaj bilgilerini Delta Havayollarının internet sitesinden sistem üzerinde bu verileri kullanarak korunmasız olan hangi bilgilere erişebileceğini araştırdı.

Siteye girdikten sonra ulaştığı adı soyadı, uçuş referans kodu ve E bilet numarası bilgileriyle sistem üzerinde yolcuya ait tüm planlanan uçuşları, koltuk numaralarını, biletleri, geçmiş uçuşları görebildiğini fark etti. Ödeme için kullanılan kredi kartı bilgilerini dahi görüntüledi.

Hui, bu saatten sonra havayolunun kendi sitesi üzerindeki sistemden eriştiği aşamada biletleri iptal edebilir, saatlerini değiştirebilirdi.

Hui bunları sadece bir fotoğraf görselinden yaptı. Bilgilerini kapatan ama barkodlarını açıkta bırakanların da korunmasız olduğunu ise gözler önüne serdi.


Çünkü barkodaları sadece havaalanlarındaki bilgisayar sistemleri değil bilgisayar ve yazılımlar üzerine biraz bilgi sahibi olan herhangi bir insan bu barkodun altındaki bilgileri okuyabilir.

Peki bu barkodların altında hangi bilgiler var. Havayolu şirketinin bu barkodun altına gömeceği bilgiler farklılık gösterse de en azından kimlik numaranız, kredi kartı bilgileriniz, ev adresiniz, telefon numaranız, uçuşa ait bilgileriniz bu barkodun altında gizlenmiş olabilir.

Hui, bu araştırmasıyla her geçen gün dijitalleşen dünyamızda sosyal medyada yaptığımız görsel ve yazılı paylaşımlarda dikkatli olmamız gerektiğini delilleri ile gözler önüne seriyor.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece gecce.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
  • Bunu Pinterest'te  paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz