Saç egzamasıyla nasıl baş edilir?

Saç egzamasının dayanılmaz kaşıntı ve acısından kurtulabileceğiniz yöntemler...

Sağlık - 18.04.2018 12:18
Saç egzamasıyla nasıl baş edilir?
Kadınlar, saçlarına çok önem verir ancak zaman zaman birçok sebepten dolayı saç derisindeki sorunlarla uğraşmak zorunda kalırlar. Son zamanlarda ortada hiçbir neden yok iken inanılmaz derecede kaşıntı ve saç derisinde meydana gelen kabuklanmanın saç egzaması belirtilerinden olduğu öğrenildi.

İşte saç egzaması ile baş etmenin yolları...

Yıkanırken saçlarınıza nazik davranın

Saç derinizin hassas yapısı egzama yüzünden daha da narinleşir. Parmaklarınızla sertçe bastırmanız, kafanızı çok sert ovalamanız bu saç derinize ve koruyucu yağ tabakasına zarar verir; üstelik egzamanın etkilerini de arttırır. Bu nedenle nazik hareketler ile saçlarınızı yıkayınız.


Asla kaşımayın

Egzama kaşıntısına dayanmanın ne kadar zor olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Ancak kaşımak her şeyi çok daha kötüye götürüyor. Çünkü kaşıdıkça narinleşen saç derinize zarar veriyorsunuz, hatta zaman zaman kanamasına bile sebep oluyorsunuz. Bu hem egzamanın etkisini arttırıyor, hem de kanamalar egzamalı bölgelerin yayılmasına sebep oluyor.

Bal

Bal, egzama için bir tedavi yöntemi değildir. Ancak antibakteriyel ve mantar önleyici özellikleri sayesinde egzama yaralarını hafifletebilir, kaşıntıları giderir, deri dökülmelerinin mümkün mertebe önüne geçer. %90 bal ve %10 su oranı ile hazırladığınız karışımı 2-3 dakika boyunca egzamalı bölgelere uygulamanız, ardından ılık suyla durulamanız yeterli.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece gecce.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
  • Bunu Pinterest'te  paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz