Parmak çıtlatmak tehlikeli mi?

Birçoğumuzun yaptığı parmak çıtlatma hatta bazılarında ayak parmaklarına varıncaya kadar bizi rahatlattığına inandığımız bir olaydır. Özellikle gergin olduğumuz zamanlarda daha çok yaptığımız bir harekettir. İnsanların yüzde ellisi bunu farkında olmadan yapar. Çoğunlukla alışkanlık halini almış bir harekettir.

Sağlık - 17.01.2018 16:20
Parmak çıtlatmak tehlikeli mi?
Kim nasıl parmak çıtlatırsa çıtlatsın çıkan ses aynıdır. Eklemler arasındaki boşluk artınca eklem sıvı içerisindeki gazlar küçük baloncuklar oluşturur. Artan boşluğa dolan sıvı bunların birleşip patlamasına sebep olur. Bu yüzden bir kere çıtlatılan eklemler en az on beş dakika ne kadar uğraşılsa da bir daha çıtlamaz.

Parmak çıtlatmanın toplum arasında yaygınlaşmış bir söylentisi ile zararlı olduğuna inanılır. Oysa bunun yanınızda bulunan kişilere verdiğiniz rahatsızlıktan öte vücudunuza hiçbir zararı yoktur. Sizi rahatlatıyorsa bunu yapmanızda hiçbir sorun yok.

YAZI: KAMURAN AKDEMİR
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece gecce’ye link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Bağlantılar: Parmak çıtlatmak

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
  • Bunu Pinterest'te  paylaş!