MALİYETİ 148 BİN DOLAR

İlk klon köpeğin sahibi olan Güney Kore şirketi 148 bin dolara köpek kopyalayacağını açıkladı. İlk müşteri de hazır: Ölen pitbull cinsi köpeğinin kulağını bir buçuk yıldır saklayan ABD'li kadın...

Magazin - 13.03.2008 08:51
MALİYETİ 148 BİN DOLAR
Bir başka köpeğin kök hücrelerinden kopyalanan ve dünyanın ilk klon köpeği olduğu iddia edilen Afgan tazısı 'Snuppy,' Güney Kore'nin başkenti Seul'de uluslararası haber ajanlarının karşısına çıktı.

Seul'deki özel bir laboratuvarda klonlanan köpeğin sağlığının çok iyi olduğu açıklandı. Snuppy'yi klonlayan RNL Bio firmasının yetkilileri basın toplantısında bir açıklama yaparak, artık isteyen herkesin köpeğini kopyalayabileceğini söyledi. Köpek klonlamanın fiyatının 148 bin dolar olduğunu söyleyen firma yetkilileri, beş yıl içinde 500 köpek kopyalamayı amaçladıklarını kaydetti. Dünyanın ilk klon köpek siparişini ise ABD'li bir kadının verdiği bildirildi. İlk klon köpek siparişini veren ABD'li Bernann Mckunney adlı kadın, Kaliforniya'da yaşıyor McKunney, bir buçuk yıl önce ölen pitbull cinsi köpeğini kopyalatmak istiyor. 50 yaşındaki kadın, bir başka köpek saldırıp kolunu ısırdığı zaman kendisini kurtardığı için pitbull'una çok bağlanmış.

DOKUSUNU SAKLADI
McKunney, bir buçuk yıl boyunca köpeğinin kulak dokusunu ABD'deki bir biyoteknoloji firmasında sakladı. Dokuyu Seul'de faaliyet gösteren klonlama şirketine gönderen McKunney'in köpeğinin başarılı bir kopyasına sahip olma şansı ise sadece yüzde 30... Firma yetkilileri sadece köpek değil, inek gibi çiftlik hayvanlarının da klonlanabileceğini; açlık çeken ülkelere bu sayede yardımcı olabileceklerini söyledi. Öte yandan kopyalamayı etik bulmayanlar, bu çalışmaların yalnızca bilimsel boyutta kalması yönünde ısrarcı.

Ünlülere sorduk: Köpeğinizi klonlatır mısınız

Evet klonlatırım
ECE ERKEN / SUNUCU
'Eşim Tuncay'ın 15 yıllık 'Şeytan' isimli doberman cinsi köpeği geçenlerde gözümün önünde öldü. Tuncay'ı mutlu etmek için köpeğini klonlatmak isterdim. Aynı şekilde kendi köpeğimi de klonlatmak isterdim.'

Barınaktan alırım
YAĞMUR ATACAN / OYUNCU
'İnsan köpeğini klonlatacağına, barınaklarda sahipsiz bir sürü köpek var; onlardan birine yuva sağlasın daha iyi. Ben asla kopyalatmam; köpeğime bir şey olursa gidip barınaktan bir köpeğe sahiplik yapardım.'

İlerde sorun olur
EMEL MÜFTÜOĞLU / ŞARKICI
'Hayır... Herkes hayatta belli evrelerden geçmeli. Doğaya müdahale doğru değil. Dünyada birçok buluş, sonrasında sıkıntı yaratabiliyor. Bence klonlama ileride büyük sorunlara neden olabilir. Ben yaptırmazdım.' (Sabah)

YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece gecce.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
  • Bunu Pinterest'te  paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz

Bunlarda ilginizi çekebilir: