GECCELERİN KADINI OLAMAM

SESSİZ FIRTINA'NIN DR. PELİN'İ ADALET ÇİMEN, KISA YOLDAN ŞÖHRETİ SEÇMEDİĞİNİ SÖYLEDİ.

Magazin - 20.03.2008 12:27
GECCELERİN KADINI OLAMAM
2007 Best Model Of The Turkey üçüncü güzeli Adalet Çimen, oyunculuğun çocukluk hayali olduğunu söyledi. Çimen, 'Sağlam adımlarla ilerliyorum. Başarımı yaşam tarzıma borçluyum. Kısa yoldan şöhret olmadım. Geccelerin kadını olacak yapıda değilim' diyor.

Kendinizden bahseder misiniz biraz?
1979, İstanbul doğumluyum. Trakya Üniversitesi Turizm Otelcilik mezunuyum. Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nde oyunculuk eğitimi aldım.

2006 yılında Sadri Alışık Tiyatrosu'nda 'Selvi Boylum Al Yazmalım'da oynadım. 2007 yılında Best Model Of Turkey yarışmasında üçüncü oldum.

2000 yılından beri birçok reklam filminde rol aldım. Hatta bir yıl içinde altı reklam filminde birden oynadım. 'Leylan' adlı dizide rol aldım. Şu anda 'Sessiz Fırtına'da Doktor Pelin karakterini canlandırıyorum.

Oyunculuk benim için çok farklı bir boyut. Ben kendi oyunculuğunu çok fazla eleştiren biriyim. Sinema çalışmam olmadı ama sinema oyunculuğu da bambaşka gibi geliyor bana. Ardahanlıyım aslen. Ne kadar modern olsam da ailem oraların kültüründen geldiği için gelenekler devam eder bizde.

Aileniz oyuncu olmak isteğinizi duyduğunda nasıl tepki verdi?
Onların akıllarından hiç böyle bir şey geçmiyordu. Aileme bu konular uzaktı. Oyuncu olacağımı söyleseydim, ne söylerlerdi bilmiyorum.

Ama şimdi televizyonda izlediklerinde çok gurur duyduklarını biliyorum. Her bölümden sonra arar, fikirlerini söylerler. Onlar çok iyi bilirler benim yaşam tarzımı. Gecce hayatım yoktur. Akşam yemeğe çıkarım ama eğlenceyi sevmem.

Kendi halinde biriyim. Nerede olursam olayım bu halim değişmez. Geccelerin kadını olacak bir yapıya sahip değilim.

Sinema filminde rol almak istediğinizi söylediniz. Dizide oynamaktan daha zorlayıcı değil mi sizce?
Beni zorlamaz. Beni rahatsız eden bir durum olmaz. Gerçekten inandığım bir proje ise sonuna kadar içinde olurum. Samimi ise, hayatın içindense, hikayenin gerektirdiğini canlandırırım.

Ama oynamak için oynatıyorsa karşı taraf, böyle bir projede hiçbir zaman yokum. 'Sanat için soyunurum' fikrine katılanlardan değilim ama. Kullanılmadığımı hissettiğim her rolü oynarım.

Peki canlandırmak istediğiniz bir karakter var mı?
Tabii bu, Türkiye'de ne zaman çekilir ya da nasıl böyle bir proje için olanak sağlanır bilmiyorum ama Atatürk'ün dönemini ve Osmanlı'yı konu alan bir filmde Safiye Sultan'ı oynamak isterdim.

Sonuçta oyunculuğa 2000 yılında adım attım. Bu zamana kadar tırnaklarımla kazarak bir yerlere geldim. Bugün 'Sessiz Fırtına'da oynuyorsam Adalet olduğum için oynuyorum. Hiçbir magazin programında flaş haber olmadım.

Sinemada dönem filminin dışında çok ağır bir karakteri canlandırmayı da isterim. Projeye güvendikten sonra hayat kadınını bile canlandırırım.
Mankenlik kariyeriniz de var değil mi?
Ben o işin ekmeğini yemedim. Çıktığım defilelerin sayısı bir elin parmaklarını geçmez. İş böyle olunca 'Ben mankenlik yaptım' demeye utanıyorum.

Evet mankenliğe başladım ama reklam filmleri üst üste geldi. Sonra Best Model'da derece aldım. Birkaç defilem oldu.

Peki tiyatro sahnesinde olmak size neler hissettirdi?
Tiyatro benim için çok önemli. Tiyatroda kostümcü bile olsam hayata bakış açım değişir ki ben o sahneyi ustalarla paylaştım.

Ailem memur olmamı isterdi

Oyuncu olmak aklınızda var mıydı?
Evet, çocukluğumdan beri bu hayalim vardı. Sanatçıların taklitlerini yapardım. Türk filmi izlerken 'Acaba ben olsam nasıl ağlarım' deyip ağladığımı biliyorum.

Ailem benim memur olmamı isterdi. Hep öyle bir düşünce vardır ya, memur olsun hayatı kurtulsun, diye. Onlar memur olacağıma inandı ama ben oyuncu oldum. Bir röportajınızda 'İstediğim yere çok kısa zamanda da gelebilirdim. Ama bunu denemedim' demişsiniz...

Beni en çok yanlış tanınmak korkutur

Hayatta beni en çok yanlış biri olarak tanınmak korkutur. Ben Adalet Çimen olarak sağlam yürümeye çalışıyorum.

Bunu isterken de bir korkum yok. Kendime bu konuda güveniyorum. Sağlam adımlarla ilerleyen biriyim. Aslına bakarsanız o yolu nasıl kısalttıklarını bilemiyorum.

Magazinsel olmak sanırım çok şey kazandırıyor. Ben oyuncunun magazinsel oluşunu doğru bulmuyorum. Özel hayatla ne kadar çok ön planda olursak canlandırdığımız karakterin inandırıcılığı da o kadar azalıyor.

Bir röportajınızda 'İstediğim yere çok kısa zamanda da gelebilirdim. Ama bunu denemedim' demişsiniz...

Hayatta beni en çok yanlış biri olarak tanınmak korkutur. Ben Adalet Çimen olarak sağlam yürümeye çalışıyorum.

Bunu isterken de bir korkum yok. Kendime bu konuda güveniyorum. Sağlam adımlarla ilerleyen biriyim. Aslına bakarsanız o yolu nasıl kısalttıklarını bilemiyorum.

Magazinsel olmak sanırım çok şey kazandırıyor. Ben oyuncunun magazinsel oluşunu doğru bulmuyorum. Özel hayatla ne kadar çok ön planda olursak canlandırdığımız karakterin inandırıcılığı da o kadar azalıyor.
(Kelebek)
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece gecce.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
  • Bunu Pinterest'te  paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz

Bunlarda ilginizi çekebilir: