Bahar aylarında cildinizi onarın!

Soğuk havalar nedeniyle nemini kaybeden cildinizi bahar aylarında sağlıklı görünüme kavuşturabilirsiniz.

Güzellik - 11.04.2018 12:13
Bahar aylarında cildinizi onarın!
Soğuk ve rüzgarlı kış aylarında klimatize ortamların etkisiyle cildimizde kuruma, pullanma ve mat bir görünüm meydana gelebiliyor. Bahar ayları ile beraber yaza geçiş döneminde nem dengesi bozulan cildinizi onarabilirsiniz. Memorial Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Ayşe Gül Erdoğan, bahar aylarında doğru cilt bakımı için önemli önerilerde bulundu.


1.Cilt tipinize göre nemlendirici tercih edin

Yeteri kadar nemlenen cilt parlak ve sağlıklı görünür. Bu nedenle kış mevsiminde yıpranan ve nemini kaybeden cilt için uygun nemlendiriciler kullanılmalıdır. Bunun için de mutlaka dermatoloji uzmanına danışmalısınız.

2.Cildinizi mutlaka temiz tutun

Makyaj ve hava kirliliği sebebiyle gün içinde cilt kirlenebilir ve gözenekler tıkanabilir. Bu nedenle dermatoloji uzmanı tarafından önerilen, cilt yapısına uygun ürünlerle günde 2 defa muhakkak cildinizi temizlemelisiniz. Bu sayede ciltte siyah nokta ve sivilce riski azalır. Aynı zamanda cilt temizliği alışkanlığı, yaşlanmanın ciltteki etkilerinin önüne geçer.

3.Güneşten korunun

Güneş ışınlarının cilde zarar verdiği bilinmektedir. Bu nedenle mutlaka güneş koruyucu kullanılmalıdır. Güneş koruyucu ürünler, dışarı çıkılmadan 20-30 dakika önceden sürülmeli ve belirli aralıklarla yenilenmelidir. Güneş koruyucu seçiminde uzmana danışılmalıdır.


4.Suyun olumlu etkisinden faydalanın

Suyun faydaları arasında cilde nemli ve sağlıklı görüntü vermesi de yer almaktadır. Günde en az 8 bardak su tüketilerek vücut toksinlerden arındırılıp, cildin daha nemli ve sağlıklı görünmesi sağlanabilmektedir.

5.Antioksidan besinleri seçin

Antioksidan besinler, cilt hücrelerinin bakım ve onarımına yardımcı olup, güneşin zararlı etkilerinden korunmayı sağlar ve yaşlanma etkilerini azaltır. Örneğin; havuç, bal kabağı, lahana, kabak, yeşil yapraklı sebzeler, yeşil biber, portakal, badem, ceviz ve fındık cilt sağlığı için değerli besinlerdir.

6.Sigara dumanına maruz kalmayın

Sigaranın bir zararı da cildimizin yaşlanmasını hızlandırmasıdır. Sigaranın içinde yer alan zararlı maddeler vücutta kan dolaşımını bozarak, hücre yenilenmesini engellemektedir.

7.Baharla birlikte hareketlenin

Sıcak havalarının gelmesiyle beraber günlük fiziksel aktivitelerin de artması gerekir. Düzenli olarak yapılan egzersiz, terleme yoluyla vücuttaki toksinlerin hızla atılmasına yardımcı olur ve cildi de harekete geçirerek parlak ve pürüzsüz bir görünüm sağlar.

8.Uzmana danışın

Ciltte meydana gelen matlaşma, kırışıklık, sarkma, ve pullanma gibi görüntüleri kalıcı olmaması için mutlaka uzman yardımı almalısınız. Dermatoloji uzmanının yapacağı değerlendirmeler sonrasında kişiye özel tedaviler belirlenmektedir.

Cilt için en sık gerçekleştirilen uygulamalardan biri olan ''peeling'' yönteminde kullanılan özel solüsyonlarla ölü deri tabakasının soyularak cildin yenilenmesi sağlanır. ''Dolgu uygulamaları'' ile de ciltteki çöküntüler ve derin çizgiler giderilebilmektedir. ''Botulinum toksin” işlemi kırışıklıkların yok olmasına yardımcı olur ve kişiye genç bir görünüm kazandırır. Bu işlem 10-5 dakika gibi kısa bir sürede uygulanır.
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece gecce.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
  • Bunu Pinterest'te  paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz