Artık üşümeyin!

Son yıllarda doktora giden çok sayıda hastaya önerilen ilk reçete pekmez olmaya başladı.

Sağlık - 14.12.2017 16:41
Artık üşümeyin!
Eskiden değeri az olan pekmez şimdilerde uzmanlar tarafından sık sık önerilir oldu. Bunun nedeni içeriğinde gizlediği hazine değerindeki yararları muhakkak. Pekmez tüketmek aynı zamanda insan vücudunu zinde tutan ve birçok işleve iyi gelen güçlü bir antioksidandır.

Kahvaltı sofralarımızın başkahramanı pekmezin yararlarını biliyor muydunuz?

Kansızlığa iyi gelen ve kan yapıcı özelliği ile meşhur olan pekmez, yüksek oranda kalsiyum da içerdiğinden üşümenin önüne geçebiliyor. Vücut ısısı normale biniyor ve en ufak soğukla gelen titremeler bile geçiyor. Bunun nedeni aşağıdaki etkenler. Vücut direncini arttıran, bağışıklık sistemini güçlendiren pekmez aynı zamanda iltihap da söktürücüdür. Karaciğeri temizler, kan basıncını dengeler ve öksürüğü de keser. Hastaysanız iyileşme sürecinizi hızlandırır, enerji verir, mide ve sindirim sistemi sorunlarına iyi gelir. Demir, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve bakır açısından zengin olmasından dolayı kemiklerinizi de güçlendirir ve korur. Kanseri önlemesi de bir başka özelliğidir.

Pekmez çeşitleri nelerdir?


Üzüm pekmezi en bilinen pekmezler arasında bulunuyor.

İşte diğer pekmez çeşitleri...

 Dut pekmezi
 Andız pekmezi
 Şeker kamışı pekmezi
 Harput pekmezi
 Tahin pekmezi
 Karadut pekmezi
 Keçiboynuzu pekmezi
 Üzüm pekmezi

YAZI: Kamuran Akdemir
YASAL UYARI: Haberin kopyalanması yasaktır. Haber, sadece gecce.com’a link verilerek kullanılabilir.Bunun dışında kopyalayanlar hakkında kanuni işlem yapılacaktır.

PAYLAŞ

  • Bunu Facebook'da paylaş!
  • Bunu Tweet'le!
  • Bunu Google Plus'ta paylaş!
  • Bunu Pinterest'te  paylaş!

YORUMLAR

Üye Girişi Yap

İsim

E-posta

Yorumunuz